e
sv

Rusya’dan açıklama: “Sputnik V aşısı Omicron’a karşı tam muhafaza sağlıyor”

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Rusya’daki Gamelya Enstitüsü tarafından “viral vektör” sistemiyle geliştirilen Sputnik V aşısının Omicron karşısındaki aktifliği hakkında Rusya’dan açıklama geldi. Üç doz aşı olanların Omicron varyantına karşı tam müdafaa sağladığı argüman edildi.

Sputnik V aşısının birinci ve ikinci dozunda farklı vektör kullanılıyor. Bunlara ek olarak hatırlatma dozı için Sputnik Light ismi verilen özel bir aşı hazırlandı. Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsünün Müdürü Alexander Gintsburg, “Elde ettiğimiz ana sonuç, iki doz Sputnik V aşısının akabinde 6 ay içerisinde bir doz Sputnik Light aşısı yaptırmanın Omicron varyantına karşı tam muhafaza sağladığıdır.” dedi. Ayrıyeten yeni varyantlar ortaya çıkarsa bu varyantlara karşı muhafaza sağlayacak teknoloji sahip olduklarını belirtti.

Rusya, Dünya Sıhhat Örgütü’ne gerekli evrakları yollamadığı için şimdi DSÖ’den Sputnik V aşısına onay çıkmadı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Henüz teslim etmedik zira hangi bilgilerin gerektiği ve bunların nasıl temin edilmesi gerektiğine dair farklı bir anlayışımız var.” dedi.

Türkiye’deki Sputnik V aşıları depoda bekliyor

Türkiye 50 milyon doz Sputnik V aşısı sipariş etti ve 400 bin dozluk birinci sipariş Türkiye’ye geldi. Üzerinden 6 ay geçmesine karşın bu aşılar kullanılamadı. Zira gelen aşılar Sputnik V aşısının birinci dozuydu. Bunların kullanılabilmesi için ikinci dozun da Türkiye’ye gelmesi gerekiyor. Sıhhat Bakanlığı bahis hakkında rastgele bir açıklama yapmadı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli