e
sv

Samsung, 200MP ISOCELL HP1 Kamera Sensörünün Özelliklerini Ayrıntılandırdı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Samsung, bu ayın başlarında birinci 200MP taşınabilir kamera sensörü ISOCELL HP1’i tanıtmıştı. Şirket, yeni kamera sensörünün tüm değerli özelliklerini daha kolay bir formda açıklayan yeni bir görüntü yayınladı. Şirket ayrıyeten, ISOCELL HP1’in yanı sıra yeni bir 50MP ISOCELL (GN5) kamerayı da tanıtıyor.

ISOCELL HP1, 200MP çözünürlüğe ve 0,64μm lokal piksel boyutuna sahip 1/1,22 inçlik bir kamera sensörü olarak nitelendirilebilir. Sensör, daha parlak ve net manzaralar için 4’ü 1 ortada ve 16’sı 1 ortada piksel gruplamayı destekliyor. 4’ü 1 ortada piksel gruplama modu, 1,28μm piksel boyutunda 50MP fotoğraflar sunuyor. 16’sı 1 ortada piksel gruplama modu ise 2,65μm piksel boyutuyla 12,5MP imgeler sunuyor. Kamera sensörü ayrıyeten, muteber odaklama için Double Harika PD otomatik odaklama özelliğine de sahip.

Samsung’un yeni kamera sensörü, 8K 30FPS ve 4K 120FPS görüntü kaydı yapabiliyor. 4K görüntü kayıt modu, nispeten geniş bir imaj alanı sunmakta. ISOCELL HP1 ayrıyeten, 7,5FPS’te tam çerçeve hareketsiz imajları de yakalayabiliyor. Bunun yanı sıra sensör, 10 bitlik imajları yakalayabilmekte ve RAW8, RAW10 ve RAW12 manzara biçimlerini desteklemekte.

Sensörün öbür özellikleri ortasında daha düşük gürültü ve daha geniş dinamik aralık için Smart-ISO Pro ve Etaplı HDR özellikleri yer alıyor. Ön Derin Hendek İzolasyonu (FDTI) özelliği ise foton emilimini artırarak ve pikseller ortasındaki karışmayı azaltarak paraziti azaltıyor. Bunların yanı sıra, 200MP birincil kameraya sahip olacağı söylenen Galaxy S23’te şimdi ISOCELL HP1 sensörünün kullanılıp kullanılmayacağının belirli olmadığını belirtelim. Fakat, yaklaşan bir Xiaomi telefonunun, ki bu telefon muhtemelen Xiaomi 12 Ultra olacak, ISOCELL HP1 sensörünü kullanan birinci akıllı telefon olmasının beklendiğini de ekleyelim.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli