e
sv

Samsung, Teksas’ta 17 Milyar Dolarlık Çip Üretim Tesisi Kurmayı Planlıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Global ölçekte teknolojik aygıtlara olan talep artmaya devam ediyor ve bu da üretilmesi gereken daha çok mantıksal çip demek. Yarı iletkenlere olan talep artarken devam eden çip kıtlığı, şirketleri ve hükümetleri Asya dışında üretim kaynakları oluşturmak için yatırım yapmaya itiyor. Bu bağlamda Samsung’un da kıymetli planları var.

Samsung, yarı iletkenler ve başka kilit sanayiler için önümüzdeki yıllarda tam 205 milyar dolarlık yatırım yapacak. Görünüşe bakılırsa bu ölçünün 17 milyar dolarlık kısmı, Teksas’ta kurulacak yeni çip fabrikasına ayrılacak.


Samsung: Austin, Teksas çip üretim fabrikası

Reuters, teknoloji devlerini teşvik etmek emeliyle kapsamlı emlak vergisi indirimleri yapılacağını ve Samsung’un bundan haberdar olduğunu yazdı. Bunu duyan Samsung, yeni bir 5nm üretim tesisi inşa etmek için Teksas eyaletindeki iki bölgeyi değerlendirmeye aldı.

Pozisyonlardan biri, halihazırda Samsung’un üretim tesislerinden birine konut sahipliği yapan Austin, başkası ise Williamson County’deki Taylor kenti. Williamson County’den Taylor Belediye Meclisi ile birlikte komite üyeleri oybirliğiyle teklifin kabulünü istedi. Ayrıyeten Texas Beer Company’nin sahibi, şirket bu türlü bir projeye devam etmeye karar verirse Samsung’la ortak markaya sahip bir Pale Ale birası üreteceğine kelam verdi.

Uzun lafın kısası, bölge yetkilileri de teknoloji devinin buraya yatırım yapması için elinden geleni yapıyor. Samsung, 2022’nin başlarında yeni çip üretim tesisinin inşaatına başlamak ve 2024’ün sonunda faaliyete geçirmek istiyor. Bu nedenle yeni kurulacak tesisin yeri çok yakında açıklanabilir.

Son olarak, artan yonga kıtlığı nedeniyle yarı iletken üretim şirketlerinin çip fiyatlarına artırım yapacağını yazmıştık. Daha da kıymetlisi, bu fiyat artışları son tüketiciyi de büyük etkileyecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli