e
sv

Sanal Bilgisayara macOS Monterey Nasıl Kurulur?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Apple, her yıl güncellenen macOS’a 7 Haziran 2021’de macOS Monterey 12.0’ı eklemişti. Bu yıl rehberimizi VMware Workstation 16.1 kullanarak hazırlıyoruz. Unutmadan, bu rehberimizde macOS Monterey’ın tam sürümü çıkamdığı için Public Beta sürümünü kullanıyoruz.

Sanal makineye macOS kurunca performans nasıl olacak? İşlemcilerdeki sanallaştırma ve  aktüel VMware sürümü ile tepkisel olarak çalışacaklardır lakin bir Mac ya da Hackintosh kadar tepkisel çalışmayacaktır.

Sanal makinede macOS’u; işlemci, sistem uyumsuzluğu yaşayan kullanıcılar ya da OpenCore bootloader ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar kullanabilir. Sanal makineler %100 grafik hızlandırma sunmuyorlar ancak 4K çözünürlüklere kadar çıkabiliyorsunuz.

 • Sanallaştırma dayanaklı Intel işlemci: AMD ve Intel işlemciler için sanallaştırma takviyesi çok uzun mühletten beri var lakin bu rehberde heyetim yapabilmek için BIOS üzerinden sanallaştırma takviyesini açmanız lazım.
 • 64 Bit işletim sistemi: 32 Bit periyodu sona ereli uzun bir mühlet oldu ve esasen macOS 64 Bit dayanağı sunuyor. Bu yüzden işlemcinizin ve işletim sisteminizin 64 Bit olması lazım. İşlemcinizin 64 bit ve sanallaştırma takviyesine sahip olup olmadığını bu program ile sorgulayabilirsiniz.
 • 8 GB ve üstü RAM kapasitesi: macOS’i aygıtınıza sanal makine yolu ile kurmak için aygıtınızda en az 8 GB RAM bulunması gerekiyor.
 • VMware Workstation: Bu yazılım fiyatlı fakat 30 gün deneme müddeti var. İsterseniz yazılımı buradan indirip 30 günlük deneme mühleti içinde kullanabilir, isterseniz 30 günü beklemeden yazılımı şimdiden satın alabilirsiniz. Biz rehberi yaparken en aktüel sürüm VMware Workstation 16.1 idi, münasebetiyle biz bu sürümü kullanarak bu rehbere devam ediyoruz.
 • VMware Tools: macOS kurduktan sonra her şey sona ermiyor. macOS’i tepkisel olarak hızlandırabilmek için VMware şoförlerinin yüklenmesi lazım ve bunun için VMware Tools‘u sistemimize yüklememiz gerekiyor. Belgeyi VMware’in kendi sitesinden indirebilirsiniz.
 • VMware Unlocker: Bir GitHub kullanıcısının geliştirdiği bu program VMware Workstation’a macOS dayanağı kazandırıyor. Belgeyi bu ilişkiyi kullanarak indirebilirsiniz.
 • macOS Monterey (Public Beta) ISO Evrakı: ISO belgesini Technopat Sosyal‘de bulunan bahsimizden indirebilirsiniz.

Bütün evrakları indirdiyseniz şu macOS Monterey’ı bilgisayarımıza kurmaya başlayalım.

İndirdiğimiz VMware Workstation’un suram evrakını yönetici olarak açalım.

Suram ekranında birkaç defa Next diyerek heyetime devam edelim.

Enhanced Keyboard Driver kutucuğunu etkinleştirip suramı bitirelim.

Konseyimi bitirdikten sonra karşımıza bilgisayarınızı yine başlatın uyarısı çıkıyor. İhtardaki Yes kutucuğunu tıklayıp bilgisayarımızı tekrar başlatalım.

VMware’i açmadan evvel Unlocker kurulumunu yapmamız gerekiyor. İndirdiğimiz .zip uzantılı belgeyi .zip uzantısından çıkaralım.

unlocker klasörünün içine girelim ve win-install.cmd evrakını yönetici olarak çalıştıralım.

Karşımıza bir CMD penceresi çıkacak ve VMware’a macOS dayanağı kazandırmak için gereken evrakları indirmeye başlayacak. İndirme internet suratınıza nazaran değişiklik gösterebilir. İndirme süreci bittiğinde CMD penceresi otomatik olarak kapanacaktır.

Unlocker kurulumunu da tamamladığımıza nazaran macOS Monterey’ı kurma evresine geçebiliyoruz.

VMware Workstation’u yönetici olarak başlatalım.

Create a New Virtual Machine diyerek yeni sanal makine oluşturalım.


Karşımıza çıkan heyetim penceresinde Typical diyerek devam edelim.

Sonraki aşamada Installer disk image file (ISO): seçeneğini seçelim ve Browse diyerek indirdiğimiz macOS Monterey (Public Beta).iso evrakını işaretleyelim ve akabinde devam edelim.

Bu kademede işletim sistemi seçmemiz gerekiyor. İşletim sistemini Apple Mac OS X olarak, macOS sürümünü de macOS 11.1 olarak seçelim ve konseyime devam edelim. Not: Bu basamakta listede macOS 12.0‘ın olmama sebebi işletim sisteminin şu anda Beta basamağında olmasıdır.

Bu etapta sanal makinemize isim vermemiz lazım. Biz Monterey ismini verip geçtik.

Artık etapta disk büyüklüğünü ayarlamamız lazım. Bu rehberi yaparken kullandığımız sistemde 240 GB SSD olduğunu ve sistemdeki alan boşluğunu ele alarak 80 GB alan ayırıp devam ediyoruz yalnız siz daha fazla ya da daha az alan ayırabilirsiniz. En az 50 GB alan bırakmanızı tavsiye ederiz.

Bir sonraki adımda artık ufak tefek şeyler kaldı. Biz varsayılan olarak 4 GB olarak gelen RAM kapasitesini Customize Hardware… seçeneğinden 6 GB’a yükselttik.

Bundan sonra VMware Workstation üzerinde yapacak ayar kalmadı. Lakin sanal sistemde macOS’i başlatmadan önce config belgesine eklememiz gereken bir komut var. Şayet sanal makinenin pozisyonunu varsayılan olarak bıraktıysanız Windows’da bulunan Belgeler kısmına girelim ve Virtual Machines klasörüne girelim. Ben sanal makine adını Monterey olarak ayarlamıştım ve artık Monterey klasörüne girelim. Buradan Monterey.vmx belgesini bulalım. Bu dosya config evrakı ve biz bu belgeyi Windows Not Defteri ile açalım. Belgenin içine smc.version = “0” kodunu ekleyelim ve kaydedip çıkalım.


Power on this virtual machine yazısına basarak macOS’i başlatalım. Not: Sarı ile işaretlediğim tuş ekranı tam ekran yapmanızı sağlıyor.

Ve artık macOS Lisan Seçim ekranına geldik. Lisanımızı seçip devam edelim.

Kurtarma ekranında Disk İzlencesini seçin ve sürdür diyelim.

Disk İzlencesine girince Görüntü üzerine tıklayın ve Tüm Aygıtları Göster‘e tıklayınız.

VMware Virtual SATA Hard Drive Media‘yı seçelim ve sil üstüne tıklayalım. Sonra diski 2. fotoğrafta olduğu üzere biçimlendirelim.

Sonra Disk İzlencesi‘ni kapatalım ve Kurtarma ekranına geri dönelim. Sonrasında macOS Monterey beta Yükle‘ye tıklayalım ve konseyime geçelim.

Adımları sürdürelim ve diskimizi seçip konseyime başlayalım. Suram 2 etaplı ve şu an heyetimin birinci evresi. Bu kademe bittiğinde sanal sistem kendini tekrar başlatıp 2. heyetim basamağına otomatik olarak geçecek. 2. heyetim basamağı bittiğinde macOS otomatik geliyor

Sanal makine ve macOS’i yükleme etabı artık bitti. Artık macOS’i Monterey’ın kurulumunu yapmamız lazım. Ülkemizi seçip devam edelim.

Bu ekranda ayarlarımızı klavye ve lisan ayarlarımızı denetim edelim. Şayet gerçek değilse Ayarları Özelleştir butonuna basarak değiştirelim. Bizim ayarlarımız yanlışsız olduğu için biz ayarlarımızı değiştirmeden devam edeceğiz.

Erişilebilirlik seçeneklerini kendi gereksinimlerinize nazaran ayarlayabilirsiniz. Biz bu aşamayı Artık Değil butonuna tıklayarak geçiyoruz.

Datalar ve Kapalılık basamağını sürdür diyerek geçelim.

Bu aşamada Geçiş Yardımcısı ile işimiz yok. O yüzden bu evreyi da Sonra butonuna tıklayarak geçelim.

Apple kimliğimizi artık girmememiz gerekiyor. Bu kademeyi da Daha Sonra Ayarla butonuna basarak geçebiliriz.

Karar ve Şartları kabul edelim ve ilerleyelim.

Bu kademede kendimize hesap yaratmamız lazım. Boşlukları kendinize nazaran uygun olan bilgilerin girin ve devam edelim. Not: Girdiğiniz parolayı unutmanız durumunda macOS‘i tekrar kurmanız gerekebilir.

Pozisyon Servisleri‘ni isteğinize nazaran aktifleştirin ve devam edin.

Tahlil kısmını Sürdür diyerek geçelim. Olağan kaidelerde bu özellik kapatılabiliyor lakin şu an kurduğumuz macOS Monterey’ın Public Beta sürümü olduğu için bu özellik otomatik olarak kapatılamıyor.

Ekran Mühleti adımını Daha Sonra Ayarla butonuna basarak bu ekranı geçelim.

Burada kullanmak istediğiniz tema çeşidini seçmeniz lazım. Biz kendi zevkimize nazaran koyu temayı seçtik. Artık devam edelim.

Sonunda masa üstüne geldik.

Masa üstü karşımıza geldi yalnız hem çözünürlük oranını hem de sanal makinenin algıladığı 3 MB VRAM boyutunu yükseltmeliyiz.

Bu basamakta Windows’a geri dönelim ve indirdiğimiz com.vmware.fusion.tools.darwin.zip evrakını klasöre çıkartalım.

Az evvel ayıkladığımız klasörün içine girelim. Onun içindeki com.vmware.fusion.tools.darwin evrakını da ayıklayalım.

Artık yeni ayıkladığımız klasörün içine girelim ve payload klasörünün içinde darwin.iso evrakını bulalım.

Sıra bu belgeyi VMware üzerine bağlamaya geldi. darwin.iso evrakını gözümüzün önünde bir yere taşıyalım ve sanal makinemize geri dönelim. Sanal makine üzerinde Install macOS Monterey beta isimli diski sistemden çıkaralım.

Artık sanal makine ayarlarına dönelim. VM>Removable Devices>CD/DVD (SATA)>Settings… yolunu izleyelim.

Karşımıza çıkan pencerede Connected seçeneğini etkinleştirelim. Sonrasında Browse… butonuna basarak darwin.iso belgesini buraya tanıtalım. OK tuşuna basarak çıkalım.

Sanal sistemdeki macOS’e geri dönelim ancak VMware Tools’u yüklemeden evvel Launchpad>Diğer>Terminal yolunu izleyerek terminali açalım. Terminale sudo spctl –master-disable komutunu terminale yazalım ve macOS’i kurarken koyduğumuz parolayı terminale girelim.

Artık terminali kapatalım ve VMware Tools’u yüklemeye başlayalım.

Saklılık ve Güvenlik seçeneğinin açılmasını isteyecektir. Bu bağlamda Zımnilik ve Güvenliği açalım ve gerekenlere müsaade verelim yalnız yükleme bitene kadar sistemi tekrar başlatmayalım.

Bundan sonra yapacak bir şey kalmadı. Tek yapmanız gereken şey sanal sisteminizi tekrar başlatmak olacak.

Kurulumunuz esnasında sorun çıkması ya da anlamadığınız bir yer olması durumunda Technopat Sosyal‘de bahis açabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli