e
sv

Search Console İle Sitenizi Güçlendirin

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Search Console İle Sitenizi Güçlendirin

Google Search Console, Google tarafınca parasız bir halde sunulan ve Google arama sonuçlarında sayfanızın ne şekilde yer aldığını takip etmenize yarayan bir araçtır. Search Console ile sitenizdeki sorunları giderebilir ve birçok mevzuda çözüm yapım edebilirsiniz. Search Console ile bir nevi sitenize Google gözüyle bakmış olmuş olmuş olmuş olmuş olursunuz. Kısacası Search Console; sitenizin Google tarafınca iyi mi görüldüğünü anlamınıza destek verir. Ek olarak Google Search Console’a extra kayıt olmanız gerekmez. Bir tek site mülkünü tanımlamış olmanız yeterlidir.

Search Console İle Neler Yapılabilir?

Google’ın sitenizi bulabildiğini ve tarayabildiğini onaylamayla başlamış olan Search Console’daki hizmetler; çoğunlukla karşılaşılan dizine ekleme sorunlarını düzeltme ve yeni yada güncellenmiş içeriğin yeniden dizine eklenmesini isteme özellikleriyle devam etmektedir. Ek olarak Search Console; site hakkında Google arama trafik verilerini detaylı bir halde sunmaktadır. Bu ayrıntılara; sitenin Google Arama’da görünme sıklığı, sitenin gösterilmesini elde eden arama sorguları, arama yapanların bu sorgular için ne sıklıkta tıklama yaptıkları vs. dahildir. Öte taraftan Search Console, site; spam yada başka sorunlarla karşılaştığında uyarma almanızı ve soruna en kısa zamanda müdahale etmenize destek verir. Son olarak Console; web sitenize hangi sitelerin bağlantı verdiğini öğrenebilmenizi sağlar. Ek olarak AMP ve mobil kullanılabilirlik hakkında sorunları gidermeniz de Search Console ile mümkündür.

Search Console Kimler Tarafınca Kullanılmalı? İşletme Sahipleri

Search Console’u kendiniz kullanmayacak olsanız bile, bu hizmetten haberdar olmanız önemlidir. Şundan dolayı sitenizi arama motorları için optimize etmenin temelleri hakkında data sahibi olmanız gerekir. Ek olarak Google Arama’da hangi özelliklerin kullanılabildiğini de bilmeniz lazım.

SEO Uzmanları Ya da Pazarlamacılar

Web sitenizin trafiğini izlemeniz, sıralamanızı optimize etmeniz ve sitenizin arama sonuçlarındaki görünümüyle ilgili kararları bilgili şekilde vermenizde Search Console size destek olacaktır. Web sitesiyle ilgili teknik konudaki kararları etkilemek ve Analytics, Google Trendler ve Google Ads benzer şekilde diğeri Google araçlarıyla birlikte ileri düzenlilik pazarlama analizleri yapmak için Search Console’daki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Site Yöneticileri

Site yöneticisi olarak, sitenizin sağlıklı şekilde çalışmasıyla siz ilgilenirsiniz. Search Console; sunucu hatalarını, site yükleme sorunlarını ve atak, kötü amaçlı yazılım benzer şekilde güvenlik sorunlarını kolayca izlemenizi ve çözmenizi sağlar. Ek olarak bunu, arama performansıyla ilgili olarak, yaptığınız site bakımı yada düzenlemelerinin muntazam şekilde işlediğinden güvenilir olmak için de kullanabilirsiniz.

Web Geliştiricileri

Siteniz için işaretlemeyi ve/yada kodu oluşturuyorsanız Search Console işaretlemeyle ilgili sık karşılaşılan sorunları (yapısal verilerdeki hatalar benzer şekilde) izlemenize ve çözmenize destek verir.

Arama Motoru Optimizasyonu’nun Önemi

İngilizcedeki Search Engine Optimization ( SEO ) kelimesinin Türkçe ’ye çevrilmiş hali olan arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin arama motorları tarafınca kolay taranmasını elde eden bir sistemdir. Kullananların arama motorunu kullanarak daha etken arama yapabilmeleri için geliştirilmiş olan arama motoru optimizasyonu, site içi ve site dışı olmak suretiyle iki çeşitte yapılmaktadır. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen internet sayfası sahiplerinin SEO kurallarına uyması gerekmektedir. Titiz ve sabırlı bir arama motoru optimizasyonu ile süre içinde arama sonuçlarında yükselmek mümkündür. Bilhassa gelişen web teknolojisi sitelerin SEO kurallarına uymasını mecburi hale getirmiştir. SEO’ya egemen olan web sitelerinin tanıtım, pazarlama ve satış maliyeti düşecektir. Arama motoru optimizasyonu ile dijital pazarlamada yüksek gelirler elde edebilir, sitenizin prestijini yükseltebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Iyi mi Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu etkin ve doğru bir halde yapıldığında süratli bir halde web sitelerinin popülaritesi artmaktadır. Bu mevzuda dikkate alınacak en iyi arama motoru ise Google olarak karşımızı çıkmaktadır. Eğer arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız, arama motoru optimizasyonu için Google hizmetlerini kullanmanız süratli bir halde netice almanızı elde edecektir. Google’da üst sıralarda yer almak içinse etken SEO emekleri gerekmektedir. Bu mevzuda ise naturel olmak fazlaca önemlidir. Site içi ve dışı için yapacağınız arama motoru optimizasyonu çalışmasında dikkat edilmesi gereksinim duyulan hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Site içinde ne olduğu hakkında anahtar kelimeler belirlenmelidir. Doğru anahtar kelime üstünden meydana getirilen emekler sizi üst sıralara taşıyacaktır.
 • Sayfa başlığı 60 karakter civarında olmalıdır.
 • Sitenizde kaliteli ve örneksiz içerikler yayınlamanız gerekmektedir.
 • Site dışı SEO emek vermesi için kaliteli sitelerden backlink almaya itina gösterilmelidir. Sosyal medya hesapları açılarak paylaşım yapılmalı.
 • Doğallığın bozulamaması için ani backlink yükselişine izin verilmemeli, kalıcı bir yükseliş için sabır gösterilmelidir.
 • Site için bağlantı yapısına dikkat edilmeli, sayfa içi linkleme yapılmalıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu mevzusunda uzman olan ekibimiz, sitenizi SEO kurallarına uygun hale getirerek arama sonuçlarında ayrım yaratmanızı sağlamaktadır. En kaliteli SEO emek vermesi için hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli