e
sv

Signal, İmajlı Aramalara 40 İştirakçi Eklemeye Müsaade Verecek

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Signal bu yıl büyük bir popülerlik kazanmış olsa da zımnilik odaklı iletileşme uygulaması hala iki ana rakibi olan Telegram ve WhatsApp’ın çok gerisinde kalıyor. Bunun ardındaki ana nedenlerden biri, Signal’ın öbür ikisi kadar çok özellik sunamıyor oluşu. Bununla birlikte, uygulamanın ardındaki geliştiriciler, daha da fazla kullanıcı çekmek için son birkaç ay içinde yeni özellikler ekleyerek sıkı bir halde çalışıyor. Uygulama, kısa bir mühlet evvel, kullanıcıların gelişmeyi desteklemek ve sürdürmek için nakdî katkılarda bulunmalarına yardımcı olmak ismine yeni bir para kazanma özelliği almıştı. Artık de 40 bireye kadar küme manzaralı görüşme takviyesi kullanıcılara sunuluyor.

Signal, yakın tarihli bir blog gönderisinde başlangıçta uçtan uca şifreli küme imajları aramaları için açık kaynaklı bir tahlil kullandığını açıklıyor. Lakin, sekizden fazla iştirakçiyi desteklemek için açık kaynak tahlilini emniyetli bir biçimde ölçekleyemediğinden, 40 iştirakçiye kadar destekleyen kendi açık kaynaklı arama hizmetini geliştirdiğinden bahsediyor. Signal imajlı aramalar için son dokuz aydır bu yeni tahlili kullanıyor ve artık küme manzaralı arama hududunu 40 iştirakçiye ölçeklendiriyor.

Buna karşılık, WhatsApp’ın halihazırda sekiz iştirakçiye kadar küme manzaralı görüşmelerini desteklediğini belirtmekte yarar var. Uygulama, geçtiğimiz yıla kadar dört iştirakçiyi destekliyordu. Signal uygulamasının sonunu kırk iştirakçiye yükseltmesi ile birlikte, WhatsApp’ın da tıpkı hamleyi yapmasını beklemek çok da mantıksız olmayacaktır. Öte yandan Telegram, 1000’e kadar iştirakçinin birebir küme görüşmesine katılmasına müsaade veriyor. Fakat ekranda sırf 30 iştirakçinin kameralarını yahut ekranlarını öbür iştirakçilere yayınlamasına imkan tanıyor.

Son olarak Signal’e gelen yeni uygulamanın halihazırda tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir olduğunu belirtelim.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli