e
sv

Sıhhat Bakanlığı’ndan Omicron varyantı hakkında açıklama

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Sıhhat Bakanlığı’na bağlı Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarlarında Omicron varyantı tespit çalışmaları devam ediyor. Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada varyantı taramaları hakkında son çalışmalara yer verildi.

İzmir’de 5 olay, İstanbul’da 1 olay olmak üzere Türkiye’de 6 adet Omicron hadisesi tespit edilmişti. Daha fazla Omicron tespiti için tarama programı devam ediyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada varyantların tespitine yönelik sekans tahlillerinin yapıldığı ve sonuçların milletlerarası platformlarla paylaşıldığı aktarılan açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Ülkemizde geliştirilen genomik surveyans stratejisiyle evvel örneklerde PCR üzere yaygın kullanılan bir yol ile nokta mutasyon taraması yapılıyor. Bu taramada kuşkulu bulunan müspet örnekler sekanslama tahlili için Ankara’daki Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarına gönderiliyor. Burada tüm genom dizi tahlili prosedürüyle varyantların tipi tespit ediliyor. Elde edilen sonuçlar milletlerarası bilimsel platformlarda paylaşılıyor.”

Hususla ilgili değerlendirmelerde bulunan Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Gülay Korukluoğlu, virüslerde oluşan mutasyonların ileri moleküler tahlillerle izlenmesinin ehemmiyetine vurgu yaptı.

Alfa mutasyonunun birinci çıktığı Aralık 2020 tarihinden itibaren dünyada birinci sefer ülkemizde uygulanan bir genomik surveyans modeliyle nokta mutasyon tarandığını söyleyen Korukluoğlu, “Zaman içinde virüsün izlenmesi gereken varyantlarına yönelik tarama testlerini daima güncellenerek rutin olarak tüm ülke laboratuvarlarında kullanıyoruz. Şu anda da birebir formda Omicron varyantına yönelik bir tarama programı başlatıldı.” formunda konuştu.

Tarama çalışmalarının fotoğraflarını aşağıdaki galeriden görüntüleyebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli