e
sv

Soğutucusu Değişen PS5 Modeli Ayrıntılıca Test Edildi: Yeni Soğutma Daha Âlâ

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Geçtiğimiz haftalarda PlayStation 5’in daha hafif yapıdaki bir revizyonu piyasaya çıkmaya başlamıştı. Bir YouTuber ise yeni revizyon modellerden birini modüllerine ayırdı ve soğutucunun büsbütün değiştiği ortaya çıktı. HardwareBusters’ın ayrıntılı testlerine bakılırsa, PlayStation 5’te gelen yeni soğutucu, aslında özgününden daha güzel performans gösteriyor.

HardwareBusters, piyasaya sürüldüğü gün PS5’i yeni PS5 revizyonuna karşı test etti ve daha küçük soğutma tahliline karşın yeni modelin aslında sistemi daha uygun soğuttuğunu sav ediyor. Test, oyun yükü altında harici sıcaklıklar, egzoz sıcaklıkları ve SoC/VRAM/VRM sıcaklık sensörlerinin ölçümlerini içeriyordu.

Konsolun kalbi olan SoC, yeni PS5 revizyonunda 10 C daha soğuk çalışıyordu ve sıcaklıklar 51.15 C’den 40.08 C’ye kadar düştü. Bunun yanı sıra başka birtakım bileşenlerde olumsuz senaryolar gerçekleşti. VRAM sıcaklıkları, yepyeni modeldeki 40.88 C’den 48.20C’ye kadar çıktı ve yaklaşık 8 C’lik fark oluştu. VRM güç dağıtım modülleri de 1.35 C’lik artış gördü.

Yayıncı çeşitli sensörler yardımıyla bu derinlemesine testleri yaptı, lakin genişletilmiş test sonuçları baz alındığında yeni soğutucunun eski sürümden daha güzel olduğu bilhassa vurgulanıyor.

Egzoz sıcaklıklarına bakılırsa, yeni PS5 sürümünde 39.85 C’lik ölçüm yapıldı ve eski sürümde ölçülen 41.11 C’lik sıcaklık ile neredeyse eşit. Son olarak yeni PlayStation 5 revizyonu, eski modele kıyasla gürültüde yalnızca 1 desibel artış gösterdi ve bu pek önemli bir kıymet değil.

Uzun lafın kısası, oyunseverlerin PlayStation 5 alırken endişelenmesine gerek yok. Sony, muhtemelen maliyetleri düşürmek ve çeşitli problemleri çözmek için tasarım güncellemesi yapmayı tercih etti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli