e
sv

Son dakika! Merkez Bankası dövize 5. kere müdahele etti!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Merkez Bankası dövize beşinci defa direkt müdahale etti. Resmi olarak yapılan açıklamada “Döviz kurlarında görülen sıhhatsiz fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım istikametinde direkt müdahale edilmektedir” tabirleri kullanıldı.

Dolar kurundaki çalkantılara direkt olarak müdahale elen Merkez Bankası beşinci bir müdahale daha gerçekleştirdi. Dün açıklanan 100 paun faiz indiriminin akabinde bir döviz müdahelesi gerçekleşti. Dolar kurundaki çalkantılar son sürat devam ederken bugün prestijiyle dolar rekor düzeye ulaştı. Güne 16 TL bedelinde başlayan dolar şu anda en yükse düzeyde 16,87 bile gördü.

Merkez Bankası dövize 5. defa müdahele etti!

Merkez Bankası‘nın bu kararı dün açıklana yüz puan faiz indiriminden sonra geliyor. Faizin indirilmesiyle dolar kurunda çalkantıların devam etmesi paralel olarak sürüyor. Enflasyonun tesirlerinin ise yeni yılda daha fazla hissedilmesi bekliyor.

Dün açıklanan minimum fiyat ve Merkez Bankası faiz indirimi kararından sonra akaryakıta bir artırım daha yapılmıştı. 50 kuruşun üzerinde gelen artırım ile akaryakıtın litresi 11 TL civarında seyrediyor. Dolarda yaşanan çalkantılar her şeyin fiyatına yansımış durumda. İktisattaki durum yabancı basın medyasında “Türkler ekmek alamıyor. Fırınlar ekmek yapamıyor” halinde yankı bulmuştu. Doların bugün rekor kırmasıyla Merkez Bankası yine dolara müdahale etti.

Enflasyon oranının ise yüzde otuz civarında seyretmesi bekleniyor. Dün açıklanan bilgilere nazaran ise en düşük minimum fiyat 4250 TL olacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli