e
sv

SpaceX birinci turistik uzay yolcuğuna başlıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Uzay turizmi resmi olarak başladı. Dört “amatör astronot” uzay turizmi için yola çıkmaya hazırlanıyor. Jeff Bezos ve Richard Branson’un akabinde artık Elon Musk’ın şirketi SpaceX de uzay turizmine atılan isimler ortasında yerini aldı. Sivil mürettebattan oluşan grup ABD’li milyarder iş insanı Jared Isaacman ve üç arkadaşından oluşuyor. Grup arkadaşları bir sıhhat çalışanı, bir eğitimci ve bir data analistinden meydana geliyor.

Seyahatin ayrıyeten bir emeli da var. Uzay seyahati ile diğerlerine ilham vermeyi ve çocukların kanser ilaçları için para toplamayı umuyor. Seyahatin yaklaşık üç gün sürmesi bekleniyor.

SpaceX astronot olmayan yolcuları uzay seyahatine çıkıyor

Uzay aracı, Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) 150 km daha yüksek olan 575km yüksekliğe kadar gönderilecek. Dört yolcu kendilerine görüntüler sunan büyük kubbeli bir pencereden Dünya’yı seyredebilecek.

Seyahatin hayırseveri 38 yaşındaki Isaacman, kendisini ve üç mürettebat arkadaşını uzaya göndermesi için başka milyarder ve SpaceX sahibi Elon Musk’a açıklanmayan lakin muhtemelen yüklü bir meblağ ödedi. Time mecmuası dört koltuğun tümünün bilet fiyatını 200 milyon dolar olarak varsayım ediyor. Takma isminin Inspiration 4 olan misyon, St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi‘ne farkındalık ve takviye sağlamak için tasarlandı. Müretebat çıkacakları yükseklikte saatte yaklaşık 17.000 mil (27.360 kph) yahut ses suratının kabaca 22 katı süratle dünyanın etrafını dolaşacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli