e
sv

SpaceX, uzay turizmine özel olarak Starship üretebileceğini açıkladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, geçtiğimiz günlerde Crew Dragon aracının taşıdığı dört uzay turistini muvaffakiyetle uzaya göndermişti. Bu da tamamı sivillerden oluşan birinci uzay seyahati olarak tarihe geçmişti. Artık de şirket, bu misyonun akabinde uzay turizmine olan talebin arttığını belirtiyor.

Ars Technica’nın haberine nazaran şirketin beşerli uzay uçuşu programları kıdemli yöneticisi Benji Reed, cumartesi günü yaptığı basın toplantısında şunları söyledi: “Satış ve pazarlama platformlarımız aracılığıyla bize ulaşan insan sayısı hakikaten değerli derecede arttı. Çok büyük bir ilgi var.”

“Aynı anda çok daha fazla insanı taşıyabilir”

Ayrıyeten Reed, şirketin çok daha büyük uzay aracı olan ve Mars’a göndermeyi planladığı Starship aracının uzay turizminde de kullanılabileceğini belirtti: “Ve alışılmış ki ufukta Starship var. Starship tıpkı anda çok daha fazla insanı taşıyabilir. Bu epeyce heyecan verici.”

SpaceX, Starship uzay aracını geliştirmede büyük ilerlemeler kaydetse de aracın yörüngeye fırlatılması için hâlâ çok erken. Şirket bu yaz için bir yörünge test uçuşu yapmayı planlıyordu fakat kimi sebeplerden ötürü testlerin 2021 yılında yapılması güç görünüyor.

Yeniden de uzayı keşfetmeye istekli 100’den fazla kişiyi barındıran devasa bir Starship aracı mümkünlüğü epeyce heyecan verici. Crew Dragon insanları uzay göndermenin sağlam bir yolu olduğunu kanıtladı. Lakin bir yolcu gemisinin bir taksiden çok daha keyifli bir seyahat sağlayacağını söylemek yanlış olmaz

Son olarak Reed tarafından yapılan açıklamalarda, SpaceX’in talep olması halinde daha fazla Crew Dragon kapsülünün inşa etmeyi düşündüğü de belirtildi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli