e
sv

Steam, Kripto Para ve NFT İçeriğe Sahip Oyunları Yasaklayabilir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Birinci şahıs macera oyunları ortasında ilgi cazibeli üretimlerden biri olan Age of Rust’ın geliştiricisi SpacePirate Games’e nazaran Steam, kripto para ve NFT temelli oyunların yayımlanmasını engelleyecek. Stüdyonun Twitter hesabından paylaştığı görselde de kripto para yahut NFT alışverişine müsaade veren, blok zinciri teknolojisine bağlı uygulamaların Steam’de yayımlanamaz başlığına dahil edildiğini görüyoruz. Valve mevzuyla alakalı net bir açıklama yapmasa da bahsettiğimiz husus 6 Ekim 2021 tarihinde eklenmiş. Çünkü Google tarafından ön belleğe alınan sayfalar kısmında bu çarçabuk anlaşılıyor.

SpacePirate’in geliştirdiği Age of Rust’ta yer alan NFT’lerin, tamamlanan vazifelere nazaran oyunculara ödül olarak verilmesi planlanıyor. Oyun geliştirme aşmasında lakin şimdiden çok sayıda kişinin dikkatini çekmiş durumda. Öteki taraftan, Steam idaresinin fikri ise dünya üzerinde geçerli bir kıymeti olan ögelerin platformda yer almamasını sağlamak. Bu sayede dolandırıcılıkların önüne geçilmesiyle birlikte Valve da isimli problemlerle uğraşmamış olacak. Ayrıyeten Age of Rust’ın diğer bir sitede yayımlanacağını belirtmeden geçmeyelim.

Günümüzde yeni yeni popülerleşen NFT tabanlı oyunların sayısı gün geçtikçe artsa da Valve’ın bahse bakış açısı nedeniyle geliştirici şirketlerin farklı oyun dağıtım platformlarıyla mutabakatı beklenen. Bilhassa Epic Games CEO’su Tim Sweeney’in blok zinciriyle temaslı oyunlara olumlu bir hal sergilemesi de bu kategorideki oyun yapımcılarına takviye niteliğinde sayılabilir. Akıllardaki tek soru işareti ise Steam Topluluk Pazarı’nda satılan eşyaların maddi manada bir karşılığı varken kripto paralara yahut NFT’lere karşı bu yasakçı tavrın ne kadar adaletli olduğu. İlerleyen günlerde Valve’ın yapacağı varsayım edilen açıklama sonrasında yaşanacak gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli