Sürüş sırasında hava kirliliğini temizleyebilen elektrikli araç: Airo

Thomas Heatherwick isminde İngiliz bir tasarımcı, Çinli araba üreticisi IM Motors ile beraber sürüş sırasında hava kirliliğini temizleyebilen elektrikli enstruman geliştirdi. Buna bakılırsa aracın ön ızgarasında, yılda bir tenis topu değerinde partikül madde toplayabileceğini iddia eden bir hava filtresi bulunuyor. BBC’ye bakılırsa Airo adında olan aracın 2023 yılına kadar Çin’de üretilmeye başlanması umut ediliyor.

Aracın tasarımının da alıştığımız enstruman tasarımdan değişik bulunduğunu belirtmekte yarar var. Bundan dolayı arabanın içi, ortada bir masa ve yatağa dönüştürülebilen dört tane ayarlanabilir iskemle ile adeta bir oturma odasını çağrıştırıyor. Ek olarak direksiyon da içeride daha çok alana izin vermek için aracın ön paneline gizlenmiş halde tasarlanmış.

Thomas Heatherwick’in bir önce asla otomobil tasarlamadığını da belirtelim, esasen IM Motors’un kendisiyle çalışmak istemesinin sebebi de bu oldu. Zira böylelikle bir tek otomobilin görünümüne yeni bir nefes getirilmedi, bununla beraber etraf üstünde pozitif tesiri olan yenilikler de göz önünde bulundurulabildi.

Heatherwick, otomobilinin kirliliği azaltacağını düşünüyor fakat birtakım kişiler bu mevzuya şüpheyle yaklaşıyor. Cardiff Business School’un otomotiv inceleme merkezinde işletme ve sürdürülebilirlik profesörü Peter Wells, Airo’nun araba sahipliği ve kullanımıyla alakalı birçok probleminin çözümüne iyi mi mühim bir katkı sağlayabileceğini anlayamayadığını; pis kent merkezlerimizdeki havayı temizleyen bu arabanın katkısının ölçülmesi olanaksız olacak kadar ufak olacağını söylemiş oldu. Sadece Heatherwick, tüm fikrin bunun bir konsept araba olmaması bulunduğunu, bu nedenle bir üreticiyle çalıştıklarını ve her şeyi olabilecek fikirlere odakladıklarını söylemiş oldu.

Mevzu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Tavsiye Ederiz…

  1. akıllı teknoloji Parlak zeka Teknoloji nedir ve Yararları Nedir? 21. yüzyılın şafağı, bugün hala sürmekte olduğumuz teknolojik bir devrimi getirdi. Dördüncü endüstri devriminden beşinciye
  2. wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir … https://teknoone.net/en-iyi-android-kilo-verme-uygulamalari/

Kim Ne Kadar Maaş Alıyor

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli