e
sv

Taşınabilir oyun harcamaları rekor kırdı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Pandemi nedeniyle beşerler meskene daha çok kapandıkça taşınabilir dünyayla olan etkileşimi de bir o kadar arttı. Uygulama harcamalarında rekor gelirler elde edilirken oyun gelirleri de bundan aşağı kalmıyor. Ne var ki bu yıl uygulama harcamalarına biraz daha tartı verilmiş. 

Taşınabilir oyunlara rekor harcama

Sensor Tower datalarına nazaran varsayımı Aralık bedelleri de dahil 2021 yılında taşınabilir oyunlara 89.6 milyar dolar harcanacak. Bu sayı yüzde 12.6 yükselişe işaret ediyor. Tüm uygulamalar içerisinde oranı ise yüzde 74’ten yüzde 67.4’e gerilemiş. 

App Store gelirlerde en büyük hisseye sahip ve 52 milyar dolar civarında üretmiş. Google Play ise daha büyük bir artış göstermiş ve 37.3 milyar dolar gelir üretmiş. Bunların yüzde 70 yahut 80 civarında bir kısmı geliştiricilere gidiyor. 

Taşınabilir oyunlarda tepe PUBG Mobile’a ilişkin. Oyunun ne kadar gelir elde ettiği açıklanmamış lakin App Store tarafında Honor of Kings oyunu 2.9 milyar dolar, Google Play tarafında ise Coin Master oyunu 912 milyon dolar gelir üretmiş. Bu bakımdan PUBG Mobile toplamda 5 milyar doları geçmiş olabilir. 

İndirmeler açısından Google Play tekrar tepede ve 46.7 milyara ulaşmış. App Store düşüşle 8.6 milyara gerilemiş. Haliyle toplam indirmeler de düşmüş. En çok indirilen oyun Garena Free Fire olurken Subway Surfers tepeye yerleşen casual stildeki tek oyun. Google Play tarafında Garena Free Fire başkan iken App Store tarafında PUBG Mobile tekrar tepede. 
 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli