e
sv

Taşınabilir uygulamalara 133 milyar dolar harcayacağız

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilhassa pandeminin de tesiriyle taşınabilir uygulama ekosistemi devasa bir büyüme gösteriyor. 2020 yılında kırılan rekorun akabinde 2021 yılında da yeni rekor bekleniyor. Google Play ise bu yıl App Store’a nazaran biraz daha fazla büyümüş.

Taşınabilir uygulamalarda gelir rekoru

Sensor Tower tarafından hazırlanan datalara nazaran 31 Aralık 2021 itibariyle taşınabilir uygulamalara toplamda 133 milyar dolar harcanmış olacak. Bu sayı geçen yıla nazaran yüzde 20 daha fazla. Google Play mağazası yüzde 23.5 artışla 47.9 milyar dolar gelir elde ederken App Store da 85.1 milyar dolar ile yüzde 17.7 büyüdü.

Gelir bazında rekor TikTok uygulamasında. 3 milyar indirmeyi de geride bırakan toplumsal ağ platformunun 2.3 milyar dolar civarında bir gelir elde ettiği iddia ediliyor. TikTok sonrasında YouTube en çok harcama yapılan platform pozisyonunda lakin kanal sahiplerine de muhakkak oranlarda ödeme yapılıyor. Sonrasında Piccoma manga okuma hizmeti geliyor. Mağaza olarak Google Play’de Google One başkan iken App Store’da TikTok önder. 

İndirmeler açısından ise Google Play liderliğini sürdürüyor. 111 milyar indirme sayısı yüzde 2.6 artışı gösteriyor. App Store ise çok geride kalmış ve 32.2 milyar indirme ile yüzde 6 küçülmüş. Bu küçülmeye karşın gelirlerini arttırması da dikkat alımlı. 

Uygulama bazında yeniden TikTok başkan durumda. Facebook ikinci, Instagram ise üçüncü. Toplumsal medya uygulamaları liderliği kimseye bırakmıyor. App Store üzerinde TikTok liderliği sürdürürken Google Play üzerinde de Facebook önder durumda. Bu yıl sürpriz bir biçimde CapCut görüntü düzenleme uygulaması listeye girmiş. 

Pandeminin bitip bitmeyeceği merakla beklenirken bu soru 2022 trendlerini de belirleyecek. Olağanlaşmanın sekteye uğraması halinde uygulama mağazalarında yaşanan hareketlilik daha da fazla bir formda devam edebilir. 
 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli