e
sv

Tek Bir Müşteri Görünümü Oluşturmak ve Müşteri Deneyimini Geliştirmek için 6 Adım

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Armağan törenlerinde kırmızı halılardaki o havalı 360 aşama kameraları asla gördünüz mü?

Tek Bir Müşteri Görünümü Oluşturmak ve Müşteri Deneyimini Geliştirmek için 6 Adım

Meşhur biri ortada kalacak ve etrafına yerleştirilmiş birkaç kamera aynı anda yıldızın resimlerini çekecek ve size ferdin 360 derecelik bir görüntüsünü veren olağanüstü bir imaj yaratacaktır.

Şimdi, bunu hedef kitlenizle yapabileceğinizi hayal edin. Markanızla etkileşime girerken onları her açıdan yakalayın. Tek bir alan kişi görünümü ile yapabilirsiniz.

Mesele şu ki, birçok işletme nereden başlayacağını bilmekte zorlanıyor.

Bu yazının sonucunda, tek bir alan kişi görüşünün ne işe yaradığını ve markanız için iyi mi bir adet oluşturacağınızı anlayacaksınız.

Tek bir alan kişi görünümü, bir tüketicinin internet ve e-postadaki davranışından, sosyal medya etkinliğinden, demografik bilgilerden, alan kişi hizmetleriyle etkileşimlerinden ve satın alma geçmişinden elde edilmiş verileri birleştirir.

Bir tüketici ve bir marka arasındaki etkileşim örneğini inceleyelim.

Jazmyn diyelim bir tüketici, Instagram’da bir marka keşfediyor. Jazmyn, markanın internet sayfasını Instagram üstünden ziyaret eder ve parasız bir öneri indirir. Bahsedilen marka, Jazmyn’i bir e-posta listesine ekler ve besleyici e-postalar almaya adım atar.

Aylarca hiç bir etkileşimin olmadığı Jazmyn, markayı tekrar keşfeder ve bir satın alma işlemi gerçekleştirir. Bundan bir ay sonrasında, ürünüyle alakalı bir sorunla alakalı olarak alan kişi hizmetlerini arar.

Bir tek birkaç ay içerisinde Jazmyn, firma içerisindeki minimum üç departmanla etkileşim kurdu: marketing, satış ve alan kişi hizmetleri. Birçok işletmede her departman kendi sistemini kullanarak verileri takip eder.

Örnek olarak, satış ekipleri çoğu zaman müşteri ilişkileri yönetimi Marketing ekipleri alan kişi adayları kurmak için marketing platformlarını ve otomasyon araçlarını kullanırken müşteriler ve potansiyel müşterilerle etkileşimlerini takip etmek için (CRM) yazılımı.

Bu, büyük veri boşlukları yaratır ve bir kullanıcının tek bir dikeyin ötesinde uzun bir müddet süresince iyi mi davrandığını anlamayı zorlaştırır. Ek olarak, pis verilere neden olan yinelenen bilgilere yol açabilir.

Örnek olarak, Jazmyn esasen satın almış olduğu mamüller için reklamlar alabilir. Ya da alan kişi hizmetlerinden e-posta yöntemiyle daha ilkin incelediği bir ürünle alakalı bir davet alabilir.

Tek bir alan kişi görüşüne haiz olmak, kuruluşların alan kişi hayat döngüsündeki mevcut aşamalarına bakılırsa tüketicilerle kişiselleştirilmiş etkileşimler oluşturmasına imkan tanır. Bu, daha iyi bir alan kişi deneyimi, daha kuvvetli marka sadakati ve daha iyi elde tutma oranları yaratır.

Hedef kitlenizin nerede bulunduğunu bildiğinizde, mevcut gereksinimlerine bakılırsa cazip teklifler yapabilirsiniz. En iyi biçimde kişiselleştirmedir.

Tek Müşteri Görünümünün Avantajları

Tek bir alan kişi görünümüne haiz bir platforma yatırım yaptığınızda:

 • Daha pak verilere haiz olun – Entegre bir sistemle, çoğu zaman veri tekrarına yol açan informasyon silolarını ortadan kaldırırsınız.
 • Daha iyi içgörüler toplayın – Müşteri yolculuğunun doğru bir haritasına haiz olduğunuzda, kampanyalarınızın iyi mi performans gösterdiğini daha iyi anlayabilir ve iyileştirme alanlarını belirleyebilirsiniz.
 • Doğru kanallara müsait kredi atayın – Hedef kitle takip edeni mevzubahis olduğunda doğru atıf mühim bir sorundur. Bir SCV ile gelecekteki kampanyalar için en iyi ve en fena performans yayınlayan kanalları belirleyebilirsiniz.

1. Veri sahiplerinizi ve KPI’larınızı hizalayın.

SCV oluşturmanın ilk adımı, kuruluşunuzdaki bütün veri sahiplerinizi hizalamaktır.

Ekiplerinizi kilit hedeflere erkenden hizalamak önemlidir ve temel ilerleme göstergeleri. Bu, herkesi aynı sayfada meblağ ve aynı hedefe doğru çabalar.

Doğrusu hepimiz değişik bölümlerde çalışacak olsa da tamamı aynı amaca katkıda bulunacak. Bu, herkesi aynı zihniyette tutmanın ve veriye dayalı bir yaklaşıma geçişi kolaylaştırmanın anahtarıdır.

Veri sahipleriniz, BT ve ekibiniz içinde, yönetişim standartlarını mecburi kılarak ve BT’ye gerekseme duydukları erişimi sağlayarak irtibat rolü görecektir.

Bu süreç esnasında, birden fazlaca sistemden ve kaynaktan gelen verileri birleştirmeleri gerekeceğinden, BT ekibiniz destek olacaktır.

2. Doğru teknolojiyi bulun.

Bir sonraki adım, şirketinizin gereksinimlerini destekleyecek kabiliyetlere haiz bir platform bulmaktır.

Bir platform ararken göz önünde bulundurulması ihtiyaç duyulan temel özellikler şunları ihtiva eder:

 • Yazılımın kullanılabilirliği ve erişilebilirliği
 • CRM Entegrasyonu
 • Veri kalitesi araçları
 • Otomasyon

Ek olarak şirketinizin boyutunu ve yazılımın ölçeklenebilirliğini de göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. şeklinde tamamı bir arada CRM platformu HubSpotbütünsel bir alan kişi deneyimini desteklemek için satış, marketing ve alan kişi hizmetleri verilerini birleştiren .

3. Veri yöneticilerini işe alın.

Şirketinizin ebatlarına bağlı olarak, veri madencileri, veri analistleri ve veri nakliyat uzmanları şeklinde verilere ayrılmış rolleri dahil etmek isteyebilirsiniz.

Verileri nakliyat işlemi, donanıma haiz olamayabileceğiniz maliyetli ve vakit alıcı bir süreçtir. Bunun yerine, doğru yapmak için informasyon ve deneyime haiz uzmanları işe alın.

Yalnızca ilk inşa aşamasında değil, bununla birlikte alan kişi tabanınızı büyüttüğünüzde de lüzumlu olacaktır.

4. Eski sistemlerinizdeki bütün verileri sıralayın ve entegre edin.

Tonlarca dağınık veriye haiz yerleşik bir markaysanız, sistemlerinizi sıralamanız icap eder.

Veri kalitenizin denetimini yaparak başlayın. Buradan, verilerinizi aşağıdakiler dahil olmak suretiyle öteki sistemlerinizle entegre etmeye başlayabilmeniz için paklayın:

 • Veri ambarınız
 • Satış noktası sistemleriniz
 • Marketing otomasyon sistemleriniz
 • Davet merkezi sistemleriniz

5. Veri yönetişimi stratejinizi belirleyin.

Eski verileri temizleme sürecindeyken, yeni, gelen veriler için yeni bir sisteme ihtiyacınız olacak.

Veri yönetimi standartlarınızın devreye girmiş olduğu yer burasıdır. Verileri almak, depolamak ve işlemek için işletim kılavuzları olarak hizmet ederler.

Bir veri yönetimi stratejisi ile bir veri yönetişimi stratejisi arasındaki farkın ne işe yaradığını merak edebilirsiniz. İlki, yönetişim stratejinizde ana hatlarıyla belirtilen yönergeleri yerine getirmek için yapmış olduğunuz eylemlere atıfta bulunur.

Bir yönetişim stratejisinin iyi mi geliştirileceğini öğrenmek için tıklayın İşte.

6. Süreçlerinizi kontrol edin.

Bu süreçteki son adım, yeni merkezi sisteminizi kontrol etmektir.

Yeni ortamınızın çalıştığından güvenilir olmak için (kısaca veri bağlantısının tamamlandığından), verilerin platformunuzda doğru bir halde toplandığından, depolandığından ve raporlandığından güvenilir olmak için birtakım kontrol verilerinin kullanılması gerekecektir.

İşletmeniz büyüdükçe ve siz yeni i·lişki noktaları uyguladıkça bu muhtemelen geçindiren bir süreç olacaktır.

Ekibiniz tek bir alan kişi görüşü çerçevesini ne kadar erken uygulayabilirse, hedef kitlenize hizmet etmek için o denli donanımlı olmuş olursunuz. Süreç pahalı ve vakit alıcı olsa da, stratejik iş kararları vermede etken olacak kıymetli bir yatırımdır.

Bu ücretsiz iş arayanlar kitinin yardımıyla bir iş başvurusunda bulunun, önemli bilgileri takip edin ve bir görüşmeye hazırlanın.

Kaynak Link

Konu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Öneri Ederiz…

wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir …student loan.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli