e
sv

Teknoloji, hava robotlarının repertuarını artırarak, onların dar alanlarda çalışmasına ve…

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

 

Bir sivrisineği yüzünüzden uzağa fırlattıysanız, bir tek yeniden (ve yeniden yeniden) geri gelmesini sağlamak için, böceklerin uçuşta dikkat cazibeli derecede akrobatik ve elastik olabileceğini bilirsiniz. Bu özellikler, bütün rüzgar esintileri, engelleri ve genel belirsizliği ile hava dünyasında gezinmelerine destek sağlar. Bu tür özellikleri uçan robotlara dönüştürmek de zor olsa gerek, sadece MIT Destek Profesörü Kevin Yufeng Chen, böceklerin çevikliğine yaklaşan bir sistem inşa etti.

Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Kısmı ve Elektronik Inceleme Laboratuvarı üyesi olan Chen, benzeri görülmemiş bir el becerisi ve esnekliğe haiz, böcek boyutunda dronlar geliştirdi. Hava robotları, reel dünya uçuşunun fizyolojik zorluklarına dayanmalarını elde eden yeni bir yumuşak aktüatör sınıfı tarafınca desteklenmektedir. Chen, robotların bigün ekinleri tozlaştırarak yahut sıkışık alanlarda makine incelemeleri yaparak insanlara yardım edebileceğini umuyor.

Chen’in emek vermesi bu ay dergide gösterildi Robotikte IEEE İşlemleri. Ortak yazarları içinde MIT Doktora talebesi Zhijian Ren, Harvard Üniversitesi Doktora talebesi Siyi Xu ve City University of Hong Kong robotik uzmanı Pakpong Chirarattananon bulunmaktadır.

Tipik olarak, dronlar geniş aleni alanlara gereksinim duyarlar şundan dolayı ne kapalı alanlarda gezinmek için yeterince çeviktirler ne de bir kalabalıkta çarpışmalara dayanacak kadar sağlamdırlar. Chen, “Bugün bir çok insansız hava aracına bakarsak, çoğu zaman fazlaca büyükler” diyor. “Uygulamalarının bir çok aleni havada uçmayı yer ediniyor. Sual şu: Oldukça karmaşa, darmadağın alanlarda hareket edebilen böcek ölçekli robotlar yaratabilir misiniz?”

Chen’e bakılırsa, “Minik hava robotları inşa etmenin zorluğu muazzam.” Bira bardağı büyüklüğündeki dronlar, daha büyük olanlardan temelde değişik bir yapı gerektirir. Büyük dronlar çoğu zaman motorlarla çalışır, sadece motorlar küçüldükçe verimliliklerini kaybederler. Chen, böcek benzeri robotlar için “alternatifler aramanız icap ettiğini” söylüyor.

Şimdiye kadar ana alternatif, piezoelektrik seramik malzemelerden yapılma minik, sert bir aktüatör kullanmaktı. Piezoelektrik seramikler, ilk nesil minik robotların uçmasına izin verirken, fazlaca kırılgandırlar. Ve bu, bir böceği öykünmek edecek bir robot inşa ederken bir problemdir – yemek arayan bombus arıları ortalama her saniyede bir çarpışmaya katlanır.

Chen, sert ve hassas aktüatörler yerine yumuşak aktüatörler kullanarak daha elastik minik bir drone tasarladı. Yumuşak aktüatörler, karbon nanotüplerle kaplanmış ince kauçuk silindirlerden yapılmıştır. Karbon nanotüplere voltaj uygulandığında, kauçuk silindiri sıkıştıran ve uzatan bir elektrostatik qüç üretirler. Tekrarlanan uzama ve büzülme, drone’nun kanatlarının süratli bir halde çarpmasına yol açar.

Chen’in aktüatörleri saniyede ortalama 500 kere kanat çırparak drone’a böcek benzeri bir elastikiyet kazandırıyor. Chen, “Uçarken vurabilirsin ve iyileşebilir” diyor. “Ek olarak havada takla atmak benzer biçimde agresif manevralar da yapabilir.” Ve bir tek 0,6 gram ağırlığındadır, ortalama olarak büyük bir yaban arısının hacmi kadardır. Chen, yusufçuk gibi yeni bir prototip üstünde çalışıyor olsa da, drone birazcık kanatlı minik bir kasete benziyor.

Böcek benzeri robotlar inşa etmek, araştırmacılar için uzun zamandır idame eden bir inceleme yolu olan böcek uçuşunun biyolojisi ve fiziğine bir pencere sağlayabilir. Chen’in emek vermesi bu soruları bir tür bilakis mühendislik yöntemiyle ele alıyor. “Böceklerin iyi mi uçtuğunu öğrenmek istiyorsanız, ölçekli bir robot modeli yapmak fazlaca öğretici” diyor. “Birkaç şeyi bozabilir ve bunun kinematiği iyi mi etkilediğini yahut akışkan kuvvetlerinin iyi mi değiştiğini görebilirsiniz. Bu, bu şeylerin iyi mi uçtuğunu anlamanıza destek olacaktır.” Sadece Chen, entomoloji ders kitaplarına eklemekten daha fazlasını yapmayı hedefliyor. Drone’ları endüstri ve tarımda da yararlı olabilir.

Chen, mini havacılarının emniyet ve işlevsellik sağlamak için karmaşa makinelerde gezinebileceğini söylüyor. “Bir türbin motorunun denetimini düşünün. Bir dronun hareket etmesini istersiniz. [an enclosed space] türbin plakalarındaki çatlakları denetlemek için minik bir kamera ile.”

Öteki potansiyel uygulamalar, mahsullerin yapay tozlaşmasını yahut bir felaketin arkasından arama-kurtarma görevlerini tamamlamayı ihtiva eder. Chen, “Tüm bunlar mevcut büyük ölçekli robotlar için fazlaca zorlayıcı olabilir” diyor. Bazı zamanlar daha büyük daha iyi değildir.

Öykü Deposu:

Malzemeler tarafınca sunulan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü. Orijinali Daniel Ackerman tarafınca yazılmıştır. Not: İçerik, yoldam ve uzunluk için düzenlenebilir.

.

Kaynak Link

Konu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Öneri Ederiz…

 1. akıllı teknoloji Parlak zeka Teknoloji nelerdir ve Faydaları Nelerdir? 21. yüzyılın şafağı, bugün hala sürmekte olduğumuz teknolojik bir devrimi getirdi. Dördüncü sanayi devriminden beşinciye
 2. wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı bereketli bir …
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli