e
sv

TOGG, rakiplerinin çoğunu geride bıraktığını iddia ediyor”

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Genç MÜSİAD tarafından “Bugünden Yarının Bildirimi” temasıyla düzenlenen 7. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi (UGİK) devam ediyor.

Etkinlikte konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Mehmet Kacar, bizim vatanımızda son 18-19 yılda ortalama yıllık büyümenin yüzde 5’in üzerinde olduğunu, gelişmekte olan ülkelerde bu rakamın yüzde 4 seviyesinde olduğunu söyledi.

bizim vatanımızda girişim programları için 200’den fazla üniversitede teknoloji hızlandırma ve 80’den fazla teknopark bulunurken, 6 binden fazla firmada teknoparkın yer aldığını dile getiren Kacar, bugüne kadar 40 bin Ar-Ge projesi tamamlandı, 10 bin projeler devam ettiğini ve yüksek teknoloji ihracatının 6 milyar dolara ulaştığını söylemiş oldu.

Kacır, 2000 yılı başında 400 olan yıllık patent başvuru sayısının 8 bine yaklaştığını, toplam Ar-Ge çalışanı sayısının 2005 yılında 49 binden 2019 yılında 183 bine yükseldiğini belirtti.

Tahsis edilen payın artışı hakkındaki informasyon veren Kacar, “Dolayısıyla {özel sektör} öncülüğünde bizim ülkemizde Ar-Ge faaliyetlerinin devam etmiş olduğu bir ülke halini aldı. Değişiklik fazlaca süratli oldu.” O konuştu.

TÜRKİYE SAVUNMA SEKTÖRÜ NEREDEYSE ŞARKI YAZILIYOR

Fatih Mehmet Kacar, Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’ye atıfta bulunarak, bu hareketi ister istemez yerel ve ulusal kalkınmanın bir yönü olarak tam bağımsızlık için geliştirilecek ürünlerin dünyaya ihraç edilmesini de yer ediniyor.

Tam bağımsızlık denince akla savunma sanayi denince Türkiye’nin nerede ise yaza destek olduğunu dile getiren Kacar, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Müdafaa sanayinde, hayattaki her insanın büyük alaka ve dikkatle takip etmiş olduğu küresel başarı hikayelerini yazabilen bir ülke olduk. Bu, fazlaca uzun vadeli planlama ve kamu-özel ortaklıklarının zamanında planlanması ve uygulanmasıyla olası oldu. Müdafaa sanayisindeki başarılarla tek başına tam istiklal elde etmek zor olsa gerek.Tam bağımsızlıktan bahsederken, geliştirmemiz ihtiyaç duyulan ürünleri ziraat, besin, sıhhat, finans, enerji ve ulaştırma teknolojilerinde yöresel olarak ve Bu yüzden, bakanlık olarak öncelikli amacımız müdafaa sanayiinde elde ettiğimiz başarıları bu alanlarda hayata geçirmektir.

2023 HEDEFİ; TÜRKİYE’DEN EN AZ 10’DA AYRILAN Unicorn

Endüstri ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kacar, küresel Ar-Ge liderliği listesinde ilk 2 bin 500 şirket için Türkiye’den yalnız 6 şirket, 2023 hedeflerine ise 23 Türk firmasının sıralamaya girmesini sağladığını söylemiş oldu.

2023’te kaç adet, minimum 500 bin programcı, teknolojiye dayalı girişimlere meydana getirdiği yatırımların minimum 500 milyon dolar büyüklüğe erişmesi için, Türkiye’nin teknolojilerinin minimum 10 girişimin tek boynuzlu atı olmayı hedeflediğini söylemiş oldu.

bizim ülkemizde gerçekleştirilen dönüşümün elektrikli araçlar ve elektrikli otomobilin 2022 senesinde banttan inmeye başlayacağını dile getiren Kacar, “Dünyaya ihracat yapabiliriz ve yeni proje yazdığımız bir başarı hikayesi olur.” ifadeyi kullandı.

Araba endüstrisindeki elektrikli çalgı devriminden bahseden ve dünyada satılan arabaların minimum yarısının 10 sene sonrasında elektrikli olacağının tahmin edildiğini kaydeden Kaçır, şu açıklamaları yapmış oldu:

Bu yüzden TOGG, doğuştan elektrikli çalgı teknolojilerine önem vererek rakiplerinin birçoğunu geride bırakma iddiasına haiz. Bu amaçla dünyada ortaya çıkan projeler ve markalar, fazlaca daha büyük ve üst seviye rakiplerini geride bıraktı. TOGG’nin haiz olduğu içtenlikle inanıyoruz. benzer bir başarı öyküsü yazma hedefi. Bizler öyleki yapmıyoruz. Internasyonal medyayı birazcık taramanızı tavsiye ederim. “

5G İÇİN ÇOK SIKIYA HAZIRLANIYORUZ

Fatih Mehmet Kacar, Türkiye’nin 4.5g yakalamadaki başarısına değinerek, kritik bir alan olarak gördükleri 5g’ye çok daha sıkı hazırlandıklarını söyledi.

Kacır, 5G teknolojileri hakkındaki emek harcamalar hakkındaki şu bilgileri verdi:

“İletişim teknolojileri kümesinde 16 yöresel şirket, ULAK, 3 operatör, düzenleyici kurumumuz Data Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı olarak büyük bir hazırlık içindeyiz. Türkiye, 5G teknolojisini yöresel ve milli teknolojilere mühim seviyede dahil etmiş olduğu şeklinde geçecek. “

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli