e
sv

“TOGG satışa çıktığında Türkiye’nin dört bir yanında süratli şarj istasyonu olacak”

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Alman-Türk Bilişim ve Bağlantı Teknolojileri İleri Araştırmalar Merkezi’nin (GT-ARC) iş birliğiyle düzenlenen “Otomotiv Dalında Yeni Kuşak Teknolojiler ve Otonom Araçlar” semineri çevrim içi gerçekleştirildi.

“BATARYA ÜRETİMİ GEMLİK’TE BAŞLAYACAK”

Seminerde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TOGG projesiyle yalnızca elektrikli araç üretmenin değil, batarya, otonom araç teknolojileri üzere yenilikçi teknoloji alanlarında Türkiye’deki üretim ve AR-GE altyapısının da güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Kacır, “Yerli arabanın seri üretimiyle birlikte araçlarda kullanılacak olan bataryaların Türkiye’de üretilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TOGG ile dünya devi Farasis, batarya hücresi yatırımına yakın vakitte Gemlik’te başlayacak. Öte yandan, global firmaların da ülkemizde bu alanda artan ilgisine şahit oluyoruz. Ford, Türkiye’deki fabrikasında elektrikli ticari araç ve akü üretimi için 2 milyar euroluk yatırımını duyurdu. Bu yatırım ile Ford, kendisi ve Volkswagen için elektrikli ticari araçların üretimini gerçekleştirecek” dedi. 

“TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA SÜRATLİ ŞARJ OLACAK”

Elektrikli araç yatırımlarıyla birlikte Türkiye’de elektrikli mobilitenin yaygınlaşmasını destekleyecek şarj altyapısı konusunda da çalışmaları hızlandırdıklarını aktaran Kacır, “Teknik standartları yayınladık. Vilayet il, ilçe ilçe şarj istasyonu gereksinimini belirledik. Buna yönelik takviye sistemlerini tasarladık. 2022 yılı sonunda TOGG’un satışlarını destekleyecek formda, Türkiye’nin dört bir yanında süratli şarj istasyonlarımızı hazır hale getirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Kacır, Türkiye’de TOGG ile birlikte gelişecek taşınabilir ekosistemiyle çok sayıda teşebbüsün ortaya çıkacağına, mobilite alanında “Turcorn”lar çıkaracaklarına inandıklarını kelamlarına ekledi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli