e
sv

Toshiba’nın 30 TB Üzeri HDD Planları: MAS-MAMR

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dünyanın en büyük bağımsız sabit disk plakası üreticisi Showa Denko K.K. (SDK), MAS-MAMR (mikrodalga takviyeli anahtarlama-mikrodalga dayanaklı manyetik kayıt) teknolojisine sahip medya geliştirdiğini doğruladı. Sonunda bu teknoloji, SDK’nın kıymetli müşterilerinden biri olan Toshiba’nın 30 TB üzerinde kapasiteye sahip HDD’ler üretmesine imkan tanıyacak.

MAS-MAMR temel olarak mikrodalgalar kullanarak sabit disk ortamının manyetik seviyesini değiştiren, MAMR teknolojisinin bir üst kümesini temsil eden bir teknoloji. MAS-MAMR ile manyetik zorlanım daha da değerli bir biçimde değiştirilirken daha da dar yollara ve münasebetiyle artan alan yoğunluğuna müsaade veriliyor. Teknoloji, Showa Denko (yepyeni bir manyetik ortam), TDK (çift döndürmeli enjeksiyon katmanıyla donatılmış okuma/yazma kafaları) ve Toshiba (sürücüler) tarafından ortaklaşa geliştirildi. Üç şirket gerçek alan yoğunluğunu açıklamadı, fakat MAS-MAMR’ın Toshiba’nın 30 TB’ın üzerinde kapasiteye sahip HDD’ler oluşturmasını sağlayacağı belirtiliyor. Ayrıyeten bu şoförlerin kaç başka plakadan oluşacağı da bilinmiyor.

Plakaları ve okuma/yazma başlarını değiştirmek HDD üreticileri için büyük bir sorun. Genel olarak şirketler disklerinin kıymetli bir bileşenini değiştirmemeyi tercih ederler. Fakat ısı dayanaklı manyetik kayıt (HAMR) ile Seagate, sabit disklerinin mimarisini kıymetli ölçüde değiştirmek zorunda kaldı. Görünüşe nazaran Toshiba da MAS-MAMR ile misal zorluklar yaşayacak. Bu ortada teknoloji ölçeklenebilir halde görünüyor, bu yüzden gelecek yıllar boyunca kullanılabileceğini gösteriyor.

Toshiba, kurumsal seviyede NAS uygulamaları için MAMR tabanlı 18 TB HDD’lerin sevkiyatına şimdiden başladı. MAS-MAMR plakaları ve başları ikinci jenerasyon MAMR şoförleri için kullanılacak. Ne yazık ki Toshiba bu cins şoförlerin ne vakit piyasaya çıkacağını söylemiyor.

Dikey manyetik kayıt (PMR) teknolojisinin sonu geliyor ve bu nedenle üreticilerin sabit disklerinin kapasitelerini somut bir formda artırmak için çeşitli güç takviyeli manyetik kayıt (EAMR) teknolojilerini kullanmaları gerekiyor. Seagate birinci sefer HAMR ile piyasaya çıktı, fakat şu anda bu cins HDD’ler sadece makul müşteriler tarafından kullanılabilir durumda. Buna karşılık Western Digital başlangıçta MAMR’yi tercih etti, lakin daha sonra ticari sabit diskler için güç dayanaklı PMR (ePMR) kullanmayı seçti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli