e
sv

Toyota Corolla Cross’un Japonya versiyonu farklı yüzüyle tanıtıldı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Küresel / Japonya

Hatırlanacak olursa Toyota, tanınan modeli Corolla’nın ismini SUV dünyasıyla buluşturan Corolla Cross modelini geçtiğimiz yıl tanıtmıştı. Şirket artık de Corolla Cross’un Japonya’da satılacak versiyonunu çıkardı. Arabanın tasarımı başka versiyona nazaran biraz değişik.

Corolla Cross özellikleriyle neler sunuyor?

Toyota Corolla Cross’un küresel versiyonuyla Japonya versiyonu ortasındaki fark en çok ön kısımda göze çarpıyor. Panjur dizaynının büsbütün değiştiğini görüyoruz. Birinci olarak şirketin Corolla modellerinde (sedan, hatchback, station) kullandığı ön logoyu Corolla Cross’a da uyguladığı dikkat çekiyor. Logonun çabucak üzerinde hava girişi görünümü veren ince ve siyah bir panel bulunuyor.

İki modelin farları form olarak benzese de ünitelerdeki ışık imzasının farklı olduğu görülüyor. Japonya’daki versiyonun üst paketlerinde full LED farlar ve dinamik sinyaller mevcut. Tamamen değişen ön tamponda ise kalın bir çerçeveyle sarılı geniş bir panjur ve kenarlara eklenen yuvarlak sis lambaları yer alıyor. Yandan bakıldığında jant dizaynları dışında iki versiyonun görünümü tıpkı. Artta ise stoplar ve tampon kısmında değişiklik yapılmış.

Küresel / Japonya

İç yerde Toyota Corolla Cross’un küresel versiyonundan aşina olduğumuz bir manzara hakim. 7 inç dijital gösterge ekranı ile 8 inç dokunmatik ekrana ve Android Auto ve Apple CarPlay dayanağına sahip multimedya sistemi bu alandaki özelliklerden. Kabini daha ferah hale getiren panoramik cam tavana da sahip olan Corolla Cross’un bagaj hacmi de 487 litreye kadar ulaşıyor, yani küresel versiyonla tıpkı.

Corolla Cross’un Japonya versiyonu 138 beygir güç ve 170 Nm tork üreten 2ZR-FAE 1.8 litre dört silindirli atmosferik motorun yavaşça elden geçirilmiş versiyonunu kullanıyor. Üretilen güç ve tork ön tekerleklere CVT (Super CVT-i) şanzımanla aktarılıyor. Ayrıyeten 1.8 litre ünite ve iki elektrik motorunu kombinleyen 121 beygirlik hibrit sistem de mevcut.

Aracın hibrit versiyonunda önden çekişin yanı sıra E-Four ismi verilen elektrikli dört tekerlekten çekiş sistemi de opsiyon olarak tercih edilebiliyor. Corolla Cross’un önden çekişli versiyonunda torsiyon çubuğu kullanılırken dört tekerlekten çekişli versiyonda çift salıncaklı art süspansiyon (önde McPherson) bulunuyor.

Corolla Cross Japonya’daki başlangıç fiyatı 1,999,000 Japon yeni (153.636 TL) olacak. En üst versiyonun fiyatıysa 3,199,000 Japon yeni (245.863 TL) olarak açıklandı. Toyota, Corolla Cross için kendi konutunda aylık 4,400 adet satış hedefliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli