e
sv

Toyota: “Elektrikli araçlara geçiş Japonya’da milyonlarca iş kaybına neden olabilir”

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Avrupa, iklim değişikliğiyle uğraş kapsamında 2030’lu yıllarda karbon emisyonlarını sıfıra indirmeyi planlıyor. Bu da içten yanmalı motora sahip araçların sonu demek. O denli ki şimdiden pek çok otomotiv üreticisi kelam konusu devirde Avrupa’da yalnızca elektrikli araç satmaya başlayacaklarını duyurdu.

Japonya da bu mevzuda Avrupa’dan esinlenerek karbon nötr olma planları kapsamında elektrikli araçları merkez alan bir siyaset izliyor. Ülkenin en değerli üreticilerinden biri olan Toyota’nın CEO’su Akio Toyoda ise bu durumdan epeyce rahatsız. Toyoda, Japon Otomotiv Üreticileri Birliği’nin (JAMA) genel toplantısında yaptığı konuşmada yetkilileri bu mevzuda daha ihtiyatlı davranmaya çağırdı.

Hükümetin büsbütün elektrikli araçlara geçiş konusundaki planlarını eleştiren Toyoda, bu durumun Japon otomotiv sanayisine büyük darbe vuracağı görüşünde. Yönetici, net karbon nötr gayesine ulaşmak için gereken yol haritasının Japonya’nın ekonomik can damarının üretimden geçtiği gerçeğinin hesaba katılarak çizilmesi gerektiğini belirtiyor.

“Tamamen elektriğe geçiş milyonlarca iş kaybı demek”

“Japonya ihracata dayalı bir ülkedir. Münasebetiyle karbon nötrlüğü Japonya için bir istihdam meselesiyle muadildir. Kimi siyasetçiler tüm araçları elektrikli araca dönüştürmemiz gerektiğini yahut imalat endüstrinin modasının geçtiğini söylüyor. Ben durumun bu türlü olduğunu düşünmüyorum. Japonların işlerini ve hayatlarını korumak için, geleceğimizi de bugüne kadarki gayretlerimizle tıpkı çizgiye getirmemiz gerektiğini düşünüyorum.”

Japon otomotiv üreticilerinin lokal olarak yılda 10 milyon civarında araç ürettiğini ve bunların neredeyse yarısının ihraç edildiğini söyleyen Toyoda, ülkedeki fabrikaların 2030 yılına kadar hibrit ve plug-in hybrid dahil olmak üzere yılda 8 milyon içten yanmalı motorlu araç üretmeye devam edeceğini ön gören iddialara de atıfta bulundu.

Bu araçların yasaklanmasının üreticiler için büyük bir zorluk yaratacağını belirten Toyoda, “Bu durum 8 milyondan fazla üretimin ve bölümdeki 5.5 milyonluk istihdamın birçoklarının kaybedilebileceği manasına geliyor. Şayet içten yanmalı motorlar düşmandır deseydiler, neredeyse hiç araç üretemezdik.” biçiminde konuştu.

Toyota CEO’su bu mevzuda her ülkenin kendi ekonomik şartlarına nazaran yol izlemesi gerektiğini savundu. Toyoda, sonuç (karbon emisyonlarının düşürülmesi) tıpkı olduğu sürece üreticilerin hangi teknolojilerin kullanılacağı konusunda özgür olması gerektiğini belirtti ve””Karbon nörtlüğü elde etme savaşında düşman içten yanmalı motorlar değil karbondioksittir” kelamlarına yer verdi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli