e
sv

TÜBİTAK’ın evrakta sahtecilik tespit aygıtı sergilendi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

TÜBİTAK tarafından geliştirilen evrakta sahtecilik tespit aygıtı Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığınca düzenlenen “Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri”nde sergilendi. Aygıt Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından kullanılıyor.

EGM’nin Kriminal Daire Başkanlığı Doküman İnceleme Şube Müdürlüğünün para, çek, senet, pasaport üzere evraklar üzerindeki sahteciliği anında ortaya çıkarmak için 9 farklı müdürlükte kullandığı aygıt; anında tespit yapıyor. Yoruma mahal kalmadan kesin sonuca ulaşılmasını sağlıyor.

İncelenen evraka ziyan vermeyen aygıt, evraktaki yazıların hangi sırayla yazıldığına, mühür ve imzanın hangi sırayla atıldığına ait bilgi veriyor.

Kriminal Daire Başkanlığı Evrak İnceleme Şube Müdürlüğü Komiser Yardımcısı Berkan Kuş, imza için bir kutucuğa imza atmamız istenirse bu imzayı bu kutucuğun dışına taşırarak muhtemel sahteciliğin önüne geçilebileceğini söz etti. Kuş, husus hakkında şunları kaydetti:

“Bizim vatandaşlarımızdan ricamız rastgele bir çek yahut senet düzenlendiğinde meblağ kısımları yazıldıktan sonra kapatma çizgileri, meblağa ne kadar yakın olursa sonradan eklenme konusunda mağdur duruma düşmelerinin önüne geçebilirler. Bunun dışında günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız işlerden birisi kargo işleri ile uğraşıyoruz ya da düzgün niyetli olduğunu düşündüğümüz bir satıcı kapımızı çalıyor. Biz de düzgün niyetli olarak ona yardımcı olmak için eseri alırken gösterilen kısma çabucak imza atarız. Masumane görünen bir evrak tahminen de ismimize düzenlenmiş, bizi mağdur duruma düşürecek senet olabilir. Rastgele bir şahıs sizden bir kutucuğa imza atmanızı istediğinde kesinlikle o kutucuktan imzanızı dışarıya taşıracak formda atarsanız mağduriyet yaşamanızın önüne geçmiş olursunuz. İmza atacağımız evrakı denetim edelim. Yani sağına, soluna ve altına bakmamızda yarar var.”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli