e
sv

Türk bilim insanları, yutma zahmeti çekenler için 3D yazıcıyla besin üretti

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

3D yazıcı teknolojisi sayesinde pek çok şeyin üretimi kolaylaştı. Fizikî araç gereç üretiminin yanı sıra, hastalar için çeşitli dokuların ve organların 3D yazıcılar ile oluşturulduğuna şahit olduk. Besin dalında de 3D yazıcı kullanılarak inovatif besinler hazırlanabiliyor. 3D yazıcı kullanılarak hazırlanan inovatif besinlere bir örnek de Türkiye’den geldi.

Ankara Üniversitesinde, yutma zahmeti (disfaji) çeken bireyler için 3 boyutlu (3D) besin yazıcıları kullanılarak işlevsel besin üretimi yapıldı. Üretimde tavuk eti, dana eti, kapya biber, kereviz tozu, kırmızı pancar tozu kullanıldı. Büsbütün doğal besinler kullanıldı. Bu sayede doğal ve sağlıklı bir besin ortaya çıktı. Disfaji alanında faaliyet gösteren derneğin belirlediği kriterlere uyuldu. Yutma zahmeti çeken bireyler bu besinleri rahatlıkla tüketebilecek.

Ankara Üniversitesi Besin Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kezban Candoğan, geliştirilen besinle ilgili olarak şunları söyledi:

“Yutma zahmeti çeken bireyler, ağızlarına aldıkları besin ve içecekleri midelerine gönderirken zorluk çekerler, yutamazlar, akciğerlerine kaçma kelam konusu. Bu biçimde akciğerlerde aspirasyon pnömonisi denilen rahatsızlıklar ortaya çıkabilmekte. Bu nedenle çok sıvı yahut çok katı besinleri ya da homojen olmayan besinleri tüketemiyorlar. Bu çeşit hastalar çoklukla nörolojik ya da yatan yaşlı hastalar olduğu için yüksek protein içerikli et bazlı besinlere muhtaçlık duyuyorlar. Biz de bu proje kapsamında tavuk ve dana eti bazlı işlevsel besin ürettik. Gerçek besinler bunlar. Tavuk eti, dana eti ve biyoaktif özelliklere sahip kapya biber, kereviz tozu, kırmızı pancar tozu üzere işlevsel, sağlıklı, biyoaktif bileşikler içeren eserler de kullandık. Seyreltilmesini de tam yağlı süt ve tereyağı ile yaptık. Bunlar katiyetle sağlıklı ve doğal eserler, beşerler 3D yazıcılarla basılan besinler diye korkmasınlar.”

Prof. Dr. Candoğan’ın açıklamalarına nazaran 3D besin baskısıyla, özel gayeli beslenmesi gereken bireyler, çocuklar, gebeler, sportmenler yahut glutensiz beslenenler için de üretim yapılabilecek. Ayrıyeten ileride 3D besin yazıcıları konutlarımızda yerlerini alacak. Tek tuşla düğmeye basarak yemeğimizi hazır hale getireceğiz. Candoğan, projelerinin “TÜBİTAK 1001 Programı” kapsamında desteklendiğini ve alanında TÜBİTAK takviyeli birinci proje olduğunu söyledi. Projenin ticarileşmesi için finansman dayanağına muhtaçlık duyduklarını söz etti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli