e
sv

Türkiye’de kent içinden canlı fay çizgisi geçen kentler açıklandı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Düzce’de meydana gelen ve birçok kişinin hayatını kaybettiği 7.2 büyüklüğündeki sarsıntının üzerinden 22 yıl geçti. Geçen bu süreçte, yaşanan acılar unutulmadı ancak önlem alındı mı? İşte orası tartışılır.

Ne yazık ki tedbir alınsa da, alınmasa da Türkiye olarak bir sarsıntı ülkesiyiz. Ülkemizdeki pek çok kent riskli durumda. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi İdare Şurası Üyesi ve Balıkesir Vilayet Sorumlusu Aysun Aykan‘ın bu mevzuda kıymetli ikazları var.

Türkiye’nin değerli bir kısmının sarsıntı tehlikesi ve riski altında bulunduğunu kaydeden Aykan, “Ülkemizin değerli bir kısmı sarsıntı tehlikesi ve riski altındadır. Türkiye Canlı Fay haritasına bakıldığında; 5.5 ve üzeri büyüklükte sarsıntı üretme potansiyeline sahip yaklaşık 500 canlı fay bulunmaktadır” dedi.

Kent merkezinden canlı fay geçen kent sayısı 24

Aykan, kelamlarını, “Bu faylardan bilhassa kırılma vakti gelmiş olanların yani sismik boşluk olarak tanımladığımız, yerleşim yerlerinden geçenler büyük risk oluşturmaktadır. Marmara Denizi içindeki Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey koluna ilişkin fay segmenti ve Balıkesir-Gökçeyazı Fayı da sismik boşluktur ve buralara çok dikkat edilmesi gerekir.” halinde sürdürdü.

Şuan ki yapılan çalışmalara nazaran kent merkezinden canlı fay geçen kent sayısı 24. Risk altındaki bu vilayetler; Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Bolu, Sakarya, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Kütahya, Eskişehir, Konya, Aksaray, Tokat, Kayseri, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Erzurum, Erzincan, Hakkari ve Bingöl olarak açıklandı.

“Marmara sarsıntısının kayıpları çok fazla olacak”

Marmara Denizi’nde 10 yıl içinde büyük bir zelzele olma ihtimalinin yüksek olduğu yorumunu yapan Aysun Aykan, “Marmara Denizi içerisinde beklediğimiz sarsıntı 60 yıl beklemeyecek; vakit aleyhimizde ilerliyor. Ülkemizde istatistiki olarak her 7 yılda bir büyük sarsıntı oluyor. Zati her 50 yılda bir Marmara etrafında 7’den büyük bir zelzele gerçekleşiyor. Münasebetiyle şu an bile olsa şaşırmayız. Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara Denizi içinden geçen, kuzey koldaki zelzele dağılımlarına bakıldığında, en son zelzelelerin 1509 ve 1766 yılında gerçekleştiğini, 200–250 yıllık tekrarlama dönemleri olduğundan bu alan bir sismik boşluktur.

Tarihî periyotta 1766 yılında olmuş olan sarsıntı, Avusturya’dan İtalya’ya kadar geniş bir coğrafyada hissedilmiş olup tüm Marmara Bölgesi’nde tahribat oluşturmuştur. Düşünün ki bu türlü bir zelzelenin tekrarı tüm Marmara Bölgesi’nde çok fazla yıkımlara neden olacaktır. Ulusal ve milletlerarası yapılmış çalışmalara nazaran; 1999 Sarsıntısından sonra 30 yıl içerisinde yüzde 65 ihtimalle 7’den büyük azamî 7.6 büyüklükte bir sarsıntının Marmara Denizinde olacağı tarafındaydı.

Bu mühletten 20 yıl geçtiğini düşünürsek, 10 yıl içinde olma ihtimali yüksek. Ama zelzelenin ne vakit olacağını bilemiyoruz. Tam tarihini bilemesek de Marmara Denizi’nde kesinlikle büyük bir sarsıntı olacak. Marmara Denizine kıyısı olan tüm vilayetleri; İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova, Çanakkale, Kocaeli, Tekirdağ ağır bir halde etkileyecektir. Balıkesir, bilhassa Bandırma, Erdek üzere kıyı ilçelerimiz bu sarsıntıdan çok fazla etkilenecek ilçelerimizdir. Bu sarsıntı, Türkiye’nin iktisadına ziyan verecektir. Bu yüzden bu zelzelesi çok fazla önemsememiz ve gerekli tedbirleri almamız gerekiyor” diye konuştu.

“Balıkesir’de 7.2’lik sarsıntı üretecek faylar var”

Balıkesir özelindeki depremsellik hakkında da açıklamalarda bulunan Aysun Aykan, “Balıkesir vilayet ve ilçeleri dünyanın sismik istikametten en etkin faylarından biri olan Kuzey Anadolu Fayının güney koluna ilişkin fay segmentleri üzerinde konumlanmıştır. Balıkesir ve ilçeleri, geçmişte 1577, 1672, 1845, 1867, 1897, 1898, 1944, 1935, 1953, 1964 yıllarında meydana gelen sarsıntılardan kıymetli bir halde etkilenmiştir.

Balıkesir vilayetinde gelecekte yıkıcı zelzele oluşturabilecek 20 fay zonu bulunmaktadır ve bunların büyük bir kısmı 7 ve 7.2 büyüklükte zelzele üretme potansiyeline sahiptir. Bu yüzden Balıkesir’in sarsıntı tehlikesinin yüksek olduğunu rahatlıkla söz edebilirim. Balıkesir’deki yerleşim ünitelerinden geçen; Edremit Fayı, Balıkesir Fayı, Bandırma İlçesi’nin yerleşim ünitelerinden Bandırma Fayları ve Yenice-Gönen Fay Zonu boyunca ağır bir yapılaşma ve hasebiyle nüfus yoğunluğu kelam bahsidir.

Bu yüzden buralara çok dikkat edilmesi gerekiyor ve gerekli önlemlerin titizlikle alınması gerekiyor. Balıkesir-Gökçeyazı Fayı’nın 7.2 büyüklüğe kadar sarsıntılar üretebildiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu fay üzerinde yapılan paleosismolojik çalışmalarda, 2 bin yıldır kırılma olmadığı görülmüştür. Olağan koşullarda bin yılda bir sarsıntı üreten bir fay. Bu türlü olunca önemli bir güç birikmesi vardır. Buralara dikkat edilmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli