e
sv

Türksat 5B uydusu 19 Aralık’ta SpaceX ile uzaya fırlatılacak

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusu için muştuyu verdi. Türksat 5B uydusu 19 Aralık Pazar günü saat 06.59’de SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak.

Ku Band kapasitesi artacak

Türksat 5B uydusu sayesinde Türkiye’nin Ka Band kapasitesi önemli oranda artacak. Mevcut kapasitede 1.800 MHz olan Ka Band kapasitesi Türksat 5B sayesinde 22.975 MHz eklenerek 23.775 MHz’e yükselecek. Ayrıyeten Ku Band kapasitesine de 1.184 MHz eklenecek.

Bakan Karaismailoğlu, Türksat 5B’nin kapasiteye tesiri hakkında şunları söyledi:

“Türksat 5B, Türkiye’nin uydu ve bağlantı imkanı olan Ka-Bant kapasitesini 15 kat artıracak. Yararlı yük ve güç bedelleri açısından en güçlü uydumuz olacak Türksat 5B, sabit sınıf uydularına nazaran 20 kat daha fazla verimliliğe sahip. Kapsama kapasitesi oldukça geniş olacak uydumuzla Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelere hitap edebileceğiz. Yeni uydumuz ayrıyeten, frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant yararlı yükü ile toplamda 55 Gbps’den daha fazla data iletim kapasitesi sağlayacak.”

Türksat 5B uydusu 4,5 ton fırlatma tartısına ve 15 kilovat güç kapasitesine sahip. Yeni jenerasyon elektrikli itki sistemi ile yörüngeye yerleşecek. 42 derece doğu yörüngesinde 35 yılı aşkın mühlet hizmet verecek. Bu müddette Türksat 3A ve Türksat 4A uydularına yedeklik hizmeti sunacak.

Denizcilik ve havacılık üzere ticari dallarda aktif bir biçimde yerini alacak. Ayrıyeten, Türksat 5B uydusunun sağlayacağı yüksek bilgi kapasitesiyle, uydu üzerinden yüksek süratli internet hizmeti sunulabilecek. Türksat 5B ile Türkiye’nin faal haberleşme uydusu sayısı 5’e, toplam uydu sayısı 8’e çıkacak.

Yerli ekipmanlar kullanılıyor

Türksat 5B uydusu Airbus tarafından üretildi fakat bu uydudaki yerlilik oranı öteki uygularımıza nazaran daha yüksek. Türkiye’de üretilen iki haberleşme ekipmanı kullanıldı. Bu sayede Göktürk üzere askeri uyduların haricinde birinci defa ticari bir haberleşme uydusunda yerli tasarım ve yerli üretim ekipmanlar kullanılıyor. Bakan Karaismailoğlu, uydudaki yerli ekipmanlarla ilgili olarak, “”Türksat tarafından belirlenen ‘Yerli Sanayi Katkı Programı’ Türksat 5B’de uygulandı. Ülkemizde üretilen iki haberleşme ekipmanı Türksat 5B uydusunda kullanılıyor. Bu sayede, birinci defa ticari bir haberleşme uydusunda yerli olarak tasarlanıp üretilen ekipmanların uzaya gönderilmesi, Türksat 5B uydusuyla gerçekleşecek.” dedi.

Güncelleniyor…

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli