e
sv

Twitter, Sohbet Odaları’nın berbata kullanılabileceğini biliyordu

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Twitter‘ın Clubhouse’a rakip olarak sunduğu Sohbet Odaları özelliği hakkında açıklamalarda bulundu. Bir şirket sözcüsü yaptığı açıklamalarda özelliği kullanıma sunmadan evvel şiddet davetleri, zorbalık ve nefret söylemi ile uğraş etmek için gerekli kısıtlama araçlarına sahip olunmadığını bu yüzden de Twitter’ın özelliğin berbata kullanıma yol açabileceğini bildiğini söyledi.

Sohbet Odaları’nda berbata kullanım denetlenemiyor

Sohbet Odaları’nda sesi gerçek vakitli denetleyebilecek bir teknoloji ya da moderatörler bulunmuyor. Otomatik olarak sesi denetlemenin metinleri denetlemekten daha sıkıntı olması ve şirketin rekabete daha erken başlanmak istenmesi gerekli teknolojiler özelliğe eklenmeden kullanıcılara sunulmasına sebep oldu. Twitter, sohbetlerin içeriğinin denetlenmesi konusunda dinleyicilere güvenmeyi tercih etti.

Her ne kadar dinleyiciler kuralların ihlal edildiğini düşündüğü sohbetleri şirkete bildiriyor olsa da birtakım durumlarda kurallar ihlal edilse de dinleyicilerin oda sahibiyle tıpkı görüşte olması bu odaların tespit edilmesini zorlaştırıyor. Berbata kullanım olmasına karşın geniş kitlelerce dinlenen bu sohbetler Twitter’ın teknolojileri tarafından tanınan olarak algılanarak öteki kullanıcılara da tavsiye edildi. Twitter sözcüsü Viviana Wiewall, bu kusurun düzeltildiğini ve insanlara tavsiye edilmeden evvel sohbet odalarının daha sıkı denetlendiğini belirtti.

Wiewall, mevcut problemlerden birinin tahlile kavuştuğunu açıklasa da hala gerçek vakitli olarak Sohbet Odaları’nı denetleyecek bir sistemi geliştiremediklerini lakin bunun üzerinde çalışmalar yürüttüklerini paylaştı. Şu an için Twitter, birtakım anahtar sözler üzerinden sohbetlerin başlıklarını inceliyor lakin bu da kolay yanıltılabilir bir tahlil olduğu için gerekli tedbiri sunmuyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli