Twitter Trendlerinin Neredeyse Yarısı Sahte Çıktı

Sosyal medya uygulamalarına artık hayatımızın her yerinde rastlıyoruz. Zaman içinde hayatımızla özdeşleşen bu platformlar, güçlendikçe kitlelerin yönetimi şeklinde değişik ve fena amaçlar için de kullanılmaya başlandı.

İsviçre’nin Lozan şehrinde bulunan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL), 2015 ile 2019 yıllarını kapsayan ve Türkiye üstüne odaklanan bir inceleme gerçekleştirmiş oldu. Bu araştırmanın nihayetinde Türkiye’de görmekte olduğumuz Twitter trendlerin nerede ise yarısının düzmece olduğu ortaya çıktı.

Türkiye trendlerinin yüzde 47’si, küresel trendlerin ise yüzde 20’si düzmece:

Twitter’ın etiket (#) üstüne kurulu trend sistemi, muayyen bir vakit aralığında en fazlaca paylaşılan mevzuları, lafları ya da popüler etiketleri alıp sıralama haline getiriyor ve kullanıcılara bu listeyi sunarak aktüel konulardan haberdar olunmasını sağlıyor. Teoride çok masum gözüken bu sistem ne yazık ki, araştırmalara nazaran senelerce fena amaçlar üstüne kullanıldı ve daha kötüsü, kullanılmaya devam ediyor.

Araştırmadaki görevlilerden Tuğrulcan Elmas; Türkiye’deki trendlerin yüzde 47’sinin, küresel trendlerin ise yüzde 20’sinin düzmece olup botlar tarafınca oluşturulduğunu ifade etti. Elmas, 2015 yılının Haziran ayından 2019 yılının Eylül ayına kadar 108 bin bot hesabın ortaya çıkarıldığını da ekledi.

Açıklamalara nazaran bu bot hesapların içerisinde hem anlaşmalı kişiler hem zararı dokunan bir yazılımı telefonuna indirmiş olan bireyler aynı zamanda reel kişilerin bilgilerini kullanan düzmece hesaplar bulunuyor. Bu kişilerin, hesaplarının trendleri manipüle etme amacıyla kullanıldığından haberleri olmuyor. Haberleri olduğunda da ne yapacakları hikayesinde detayları olmuyor.

Ne tür başlıklar kullanılıyor?

Kumar reklamları, yanlış informasyon sunan kampanyalar, politik çarpıcı sözler ve savunmasız topluluklara karşı meydana getirilen nefret söylemleri, başlıkların içinde en yaygın olanlardan.

Araştırmadaki bir öteki yazar Rebekah Overdorf’un açıklamalarına nazaran Twitter trendleri bayağı fazla alaka çekmiş olduğu için bu konum, çok büyük sorunlara yol açabilir. Overdorf, açıklamalarında mesela trendlerde yer almış olan düzmece #SuriyelilerDefolsun etiketini gösteriyor ve medyada büyük tartışmalara yol açmış olan bu etiketin tamamen manipüle amaçlı oluşturulduğunu belirtiyor.

Twitter bu mevzuda ne yapıyor?

Açıklamalara nazaran araştırmacılar, Twitter ile iki defa iletişime geçti. İlkinde herhangi bir değişim yapmayı reddeden Twitter, ikinci aşamada araştırmacıların gönderildiği mail’lere yanıt vermedi. Elmas’ın laflarına nazaran mesele hâlâ devam etmekte. Doğrusu manipüle amaçlı oluşturulan trendler hâlâ varlığını sürdürmekte ve Twitter trend algoritmasının bu savunmasızlığı düzeltilmedikçe düzmece trendler, aynı yöntemlerle var olmaya devam edecekler. Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

GÜNCEL TEKNOLOJİ BLOG WEB SİTESİ

güvenlik kamerası En aktüel teknoloji haberleri, yeni çıkan teknolojik aygıtlar ve teknolojik aygıtların tüketimini hakkındaki sorun yaşıyorsanız tam yerindesiniz. Teknoone.net size ihtiyac duyulan tüm verileri ücretsiz bir durumda sunacaktır. Ayrıca eklenti, sitenizdeki HTTP isteklerini azaltmanıza imkan tanır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli