e
sv

Twitter, Tweetlere Emojilerle Reaksiyon Verme Özelliği Reactions’u Birinci Olarak Türkiye’de Test Edecek

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Twitter’dan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Bir beğeni her vakit *tüm hisleri* karşılamadığından, insanlara bir Tweet hakkındaki hislerini süratli ve kolay bir biçimde paylaşmaları ismine yeni bir yol sağlamak için bir dizi emoji ekledik: ???? , ???? , ???? , ???? ve natürel ki ❤️ yahut beğeni. Reaksiyonlar ayrıyeten, bir Tweetin yanında (gerçek vakitli olarak Beğen düğmesinin yanında) gösterildiğinden, konuşma ilerledikçe başkalarının konuşmayı daha güzel anlamalarına yardımcı olacak. Twitter çok çeşitli insanlara, kültürlere ve topluluklara sahiptir. Bu nedenle, kozmik olarak tanınan ve insanların Tweetler hakkında tabir etmek istediklerini temsil eden ve nihayetinde daha manalı konuşmaları teşvik eden emojiler bulmaya çalıştık.

Bunu yapmak için, Tweetlerde en sık kullanılan sözlerin ve emojilerin neler olduğunu araştırdık ve insanların Tweetleri okurken neler hissettiklerine ve hangi emojilerin dünya çapında yankı bulduğuna dair anketler gerçekleştirdik. Tweetlerde en çok kullanılan emojinin gülme emojisi ???? olduğunu bulduk. Tıpkı vakitte birden fazla insan bize ‘komik’, ‘destek’/’neşe’, ‘anlaşma’ ve ‘harika’ etrafında dönen yansıları hem tabir etmeyi hem de almayı tercih edeceklerini söyledi. İnsanların Tweetleri okurken hissettikleri en kıymetli hislerin ‘eğlenmiş’ ve ‘meraklı’ olduğunu belirledik. ‘Hayal kırıklığı’ ve ‘öfke’ tıpkı vakitte insanların Tweetleri okurken hissettikleri yaygın hisler olsa da ve birtakım beşerler Tweetlere katılmadıklarını tabir etmek istese de şu anda bunları emoji tepkileri olarak dahil etmiyoruz. Maksadımız her vakit herkese açık ve sağlıklı sohbeti desteklemek ve mevcut emoji setimizin sohbetleri nasıl etkileyeceğini görmek istiyoruz. Konuştuğumuz bireyler, birtakım niyetlerine olumsuz reaksiyonlar almaktan telaş duyduklarını ve beşerler Tweetleri hakkında bu türlü hissederse, daha fazla bağlama müsaade veren öbür etkileşim sistemlerini tercih edeceklerini belirtti.”

Twitter, topluluk geri bildirimlerine ve devam eden öğrenmelere dayalı olarak ek emoji tepkilerini yinelemeye ve test etmeye devam edecek.

Tepkileri görüntülemek için, beşerler Beğen düğmesine uzun müddet basabilir ve bir Tweet hakkında ne hissettiklerini göstermek için bir emoji seçebilir yahut her vakit olduğu üzere yalnızca Beğen düğmesine dokunarak Tweetleri beğenmeye devam edebilirler.

Reactions, insanlara sohbetlerde nasıl hissettiklerini süratli bir biçimde göstermeleri için daha fazla yol sunarken, birebir vakitte Tweetleyenlerin Tweetlerinin nasıl algılandığını daha yeterli anlamalarını sağlayacak. Bu da potansiyel olarak daha yeterli tabir ve genel sohbete iştirak sağlayacak. Reactions özeliği, sadece Türkiye’de, iOS için Twitter, Android ve Twitter.com’da sonlu bir mühlet için kullanılabilir.

Reactions, insanlara sohbetlerde nasıl hissettiklerini süratli bir formda göstermeleri için daha fazla yol sunarken, tıpkı vakitte Tweetleyenlerin Tweetlerinin nasıl algılandığını daha uygun anlamalarını sağlayacak. Bu da potansiyel olarak daha güzel söz ve genel sohbete iştirak sağlayacak. Reactions özeliği, sadece Türkiye’de, iOS için Twitter, Android ve Twitter.com’da hudutlu bir mühlet için kullanılabilir. Özellik, önümüzdeki günlerde herkesin kullanımına sunulacak. Bu testi temel alarak, Reactions deneyinin kullanılabilirliğini öteki bölgelere genişletmeyi kıymetlendirecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli