e
sv

Twitter’ın Resim Kırpma Algoritması Yarışmayla Araştırılacak

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Daha ilkin fotoğraf kırpma algoritmasının beyaz tende insanları öne çıkarmasıyla ırkçılık münakaşa yaratan Twitter, algoritmasında buna yol açan şeyi bulabilmek için bir müsabaka başlattı. Yarışmaya hacker’ların ve araştırmacılar katılacak ve yarışmanın neticeleri, DefCon’da açıklanacak.

Twitter, yarışmacıların kaynak kodlara ve fotoğraf kırpma modeline erişim sağlamalarına izin verecek. Herhangi bir bulguya haiz olan kişilerin bir izahat göndermesi ve bunun yanında, algoritmada çalıştırılabilecek ve problemi gösterecek bir veri dizisinin de gönderilmesi koşul koşuluyor.

‘Yenilikçi’ bulgulara ekstra 1,000 dolar armağan verilecek

Kazanan takıma 3,500 dolar armağan verilecekken en ‘yenilikçi’ ve en ‘genelleştirilebilir’ bulgular için katılımcılara ekstra 1,000 dolar daha takdim edilecek. Açıklanan bu armağan miktarıysa Twitter’da tartışmalara yol açtı. Birçok kullanıcı, armağan miktarının sonuna bir sıfır daha eklenmesi icap ettiğini düşünüyor. Twitter’ın düzgüsel şartlarda geçerli olan hata avcılığı programının herhangi bir hata bulması hâlinde kişiye 2,940 dolarlık bir armağan sunduğunu da belirtmekte yarar var.

Twitter, ırkçılık iddiaları daha sonra Mayıs ayında bu fotoğraf kırpma algoritmasıyla alakalı kendi araştırmasını yapmış ve araştırmaya dair bir netice yayınlamıştı. Sosyal medya devi, o zamandan beri algoritmik kırpma önizlemeleri hususi durumunu kullanmayı bıraksa da hususiyet masaüstü sürümde hâlâ mevcut.

Twitter, duyurularını meydana getirdiği blog sayfasında, bu yarışmanın normalde geçerli olan hata bulanı ödüllendirme programından ayrı bulunduğunu, doğrusu müsabaka hâricinde herhangi bir rapor gönderilirse bunun kabul edilmeyeceğini ifade etti. Müsabaka için başvurular 6 Ağustos saat 23:59’da sona erecek ve kazananlar 9 Ağustos’ta Def Con AI Village’da açıklanacak.

REKLAM KISMI

FİRMA ADI:

FİRMA TEL:

FİRMA WEB:

İnşaat Kurutma

Nem Kurutma

Ozonla Koku Giderme

Epoksi Kurutma

Beton Kurutma

Şantiye Kurutma

Şap Kurutma

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli