Uber’e yatırımdan, Lyft’in sürücüsüz otomobil birimini satın almaya: Toyota’nın ajandası

Dünyanın en büyük ikinci otomobil şirketi olan Toyota, 2015 senesinde, Palo Alto’da düzenlemiş olduğu bir basın toplantısında Stanford ve MIT üniversiteleriyle bir ortaklığa imza atmış. Sürücüsüz arabalar için yapay zeka araştırmalarına harcaması için 50 milyon dolar yatırım yapma sonucu aldığını açıklamıştı. Projenin liderliği daha ilkin DARPA’da da vazife almış Dr. Gill Pratt‘e teslim edilmişti. Kiichiro Toyoda tarafınca 28 Ağustos 1937 senesinde Japonya’da kurulan firma, bu yıl enstruman çağırma uygulaması Lyft ile mühim bir satışa imza atmasıyla gündeme geldi. Firma, sürücüsüz otomobil teknolojilerine odaklanan “Level 5” isminde birimini Toyota Motor Corporation’a sattı.

Aslen firma, Mayıs 2015’ten bu yana enstruman paylaşım ve sürücüsüz otomobil sanayisine yatırım yapıyor. Firma, bu konudaki ilk aksiyonu enstruman paylaşım servisi Uber’a meydana getirdiği yatırımdı. Yaptığı anlaşma ile bundan sonrasında sürücüler Uber‘da kullanılmak suretiyle Toyota’da müsait fiyatlarla ve ödeme alternatifleriyle otomobil satın alabilecekti. Bu, o devre için otomotiv sektörü adına oldukca mühim bir gelişmeydi. Bundan dolayı Uber, o devre sürücüsüz otomobil testlerine başlamıştı. Bu gelişmeden sonrasında Mayıs 2016’da satışa çıkarılan robotik emekler yürüten Boston Dynamics’in potansiyel alıcılardan biri olarak gösterilmişti. Toyota firması almadı. Hemen sonra Boston Dynamics ilkin Soft Bank’a satıldı. Hemen sonra 2020’de Hyundai Motor Group tarafınca 1 milyar dolara satın alındı.

O devre mobilite pazarına girişini de hızlandırması beklenen Toyota, aslına bakarsak beklenin bilakis bir hareket yaparak Ekim 2016’da kent içi nakliyecilik dikeyine yatırım yapmış oldu. Amerika’li kişiden kişiye enstruman kiralama uygulaması Getaround, enstruman sahiplerinin boşta duran araçlarından para kazanmasını sağlarken enstruman ihtiyacı olanlara da çevresindeki en yakın aracı kolayca kullanabilme olanağını sunuyor.

Toyota, iki sene sonrasında Volkswagen ve Ford ile sürücüsüz arabalar için yeni bir yazılım firması kuracağını açıklamıştı. Kendi sürücüsüz araçlarını geliştiren firma, bünyesinde Aisin Seiki ve Denso’nun da bulunmuş olduğu Toyota Research Institute-Advanced Development isminde ayrı bir firma kurdu. Şu demek oluyor ki TRI-AD olarak isimlendirilen bu firma için üç ortak toplamda 2,8 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. TRI-AD, 2015 senesinde Amerika’de kurulan Toyota Research Institute’un (TRI) alt birimi olarak lanse edildi.

Uber’e meydana getirilen yatırımlar dikkat çekti

Toyota, Uber’e 500 milyon dolarlık bir yatırım yapmış oldu. Toyota’nın Sienna model arabaları Uber’in sürücüsüz otomobil teknolojileri ile donatıldı ve Uber’in otomobil ağına katıldı. Oluşturdukları sürücüsüz otomobil filosunu “Autono-MaaS” olarak adlandırıldı. Arkasından Uber, otonom araçları için Toyota liderliğinde 1 milyar dolar yatırım aldı. Denso ve SoftBank’ın Vision Fund fonundan kullanıldı. Bu yatırımın peşinden Uber ATG’nin değerlemesi 7.25 Milyar dolara ulaştı. Antak kalma kapsamında Toyota ve Denso şirkete 667 milyon dolar yatırım yaparken, Vision Fund geri kalan 333 milyon doları bitirdi. 2019’da Toyota Çin merkezli enstruman çağırma girişimi Didi Chuxing’e iş birliğini genişletmek ve geliştirmek için 600 milyon dolar yatırım yapacağını ifade etti. Bu yatırımla firmanın kendi sürüş hizmetlerini başlattığını tahmin etmek mümkündü.

Toyota Inceleme Enstitüsü’nün bir iştiraki olan Toyata AI Ventures, erken aşama robotik ve özerk teknoloji girişimlerini bulmaya ve yatırım meydana getirmeye odaklanacak olan 100 milyon dolarlık yeni bir fonunu duyurdu.Toyota’nın bu büyüklükte bir fonla ilerlemesi firmanın gelecek beklentilerini ortaya koyduğu söylenmişti. Firma, Nauto, May Mobility, Intuition Robotics ve Joby Aviation şeklinde girişimlere yatırım yapmış oldu. Birkaç ay sonrasında bu girişimlerden kabul edilen May Mobility, B serisi yatırım turunda Toyota Motor Corp. liderliğinde 50 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.

Firma, bu yıl ilgi çekici başka bir yatırıma imza attı. Çalgı çağırma uygulaması Lyft, sürücüsüz otomobil teknolojilerine odaklanan “Level 5” isminde birimini Toyota Motor Corporation’a sattı. Toyota, Lyft’in sürücüsüz otomobil birimi için toplamda 550 milyon dolar ödeyecek. 550 milyon doların 200 milyon dolarının peşin olarak ödeneceğini, kalan 350 milyon doların ise önümüzdeki 5 sene içerisinde tamamlanacak. Level 5 biriminin Amerika, Almanya ve İngiltere’de bulunan 300 mensubu ise yaptığı anlaşma ile Toyota Motor Corporation’a katılacak ve çalışmalarına Palo Alto ofisinden devam edecek. Toyota altı senedir aralıksız olarak enstruman paylaşım ve sürcüsüz otomobil endüstrisinde yatırımlarına devam ediyor.  Japon otomobil devi de bu yarışın mühim temsilcilerinden biri…

Öteki otomotiv üreticisi Amerika’li Ford’un teknoloji yatırımlarını ise buradan okuyabilirsiniz!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli