e
sv

Uzmanına Sorduk “Müşteri Deneyimi Nasıl Artırılır?”

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Günümüzde ürün satışı yapan şirketler için müşterileri oldukça önemlidir. Şirketler müşterilerini kaybetmemek, potansiyel müşterilerine daha çabuk ve sağlıklı bir şekilde ulaşmak için çeşitli stratejiler uygulamaktadır. Müşteri deneyimi her ne kadar önemli olsa da bu konu ile ilgili genel olarak bir bilgi eksikliği vardır.

 

Müşteri Hizmetleri ve Müşteri Deneyimi

 

Artiwise Müşteri Deneyimi ürünü ile, müşterilerinizin sizinle iletişime geçtiği tüm kanallarda yer alan veriler tek bir platformda toplanır. Bu platform üzerinden anlam kazanan her içeriğin konusu ve duygusu yapay zekâ ile analiz edilir. Bu analiz ile müşterilerinizin sizin hakkınızda yaptığı tüm eleştiriler aksiyon alabileceğiniz içgörürlere dönüştürülür.

 

Yapılan analizler sonucunda müşteri deneyiminde problemli veya fark yaratan alanları tespit edebilir, NPS ve Müşteri Memnuniyet Skorlarınız ile farklı analizler yapabilirisiniz. Bu sayede müşteri deneyiminizi güçlendirirken, %70’in üzerinde verimliliği de artırabilirsiniz.

 

En iyi Müşteri Deneyimi Örnekleri

 

 • Coca Cola

Müşteri deneyimi örneklerinden birisi de Coca Cola. İlk kez 2011 yılında Avustralya’da başlatılan bu kampanya, kısa sürede şimdiye kadarki en başarılı kampanyalarından biri haline geldi. Şirket, gelirini artırmak ve daha fazla katılım sağlamak için Coca Cola’nın başlatıldığı her ülkenin en popüler 250 isminin bulunduğu kola kutuları ve şişeleri piyasaya çıktı.

 

 

 

 • Amazon

Müşteri deneyimi örneklerinin birisi de müşteri geri bildirim şampiyonu ve dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Amazon’dur. Rekabetçi fiyatlar ve rakipsiz ürün envanteri ile e-ticarette dijital ürün deneyimi söz konusu olduğunda da en büyük referanslardan biridir.

 

Müşteri Deneyimini Geliştirmek İçin Altın Öneriler

 

Müşteri deneyimini geliştirmek için faydalı olacak çeşitli önerilerimiz aşağıdaki gibidir:

 

 1. Net bir müşteri deneyimi vizyonu oluşturun

Müşteri deneyimi stratejinizin ilk adımı, kuruluşunuzla iletişim kurabileceğiniz, müşteri odaklı net bir vizyona sahip olmaktır. Bu vizyonu tanımlamanın en kolay yolu, yol gösterici ilkeler olarak hareket eden bir dizi ifade oluşturmaktır.

 

Bu ilkeler bir kez uygulandıktan sonra, kuruluşunuzun davranışını yönlendireceklerdir. Ekibinizin her üyesi bu ilkeleri ezbere bilmeli ve eğitim ve gelişimin tüm alanlarına yerleştirilmelidir.

 

 1. Müşterilerinizin kim olduğunu bilin

Kuruluşunuz müşteri ihtiyaçlarını ve isteklerini gerçekten anlayacaksa, müşterilerinizin karşılaştığı durumlarla bağlantı kurabilmeleri ve empati kurabilmeleri gerekir. Bunu yapmanın bir yolu, müşterilerinizi bölümlere ayırmak ve kişiler (veya müşteri profilleri) oluşturmaktır.

 

 1. Müşteri yolculuğunu optimize edin

Etkili bir müşteri deneyimi yaratmak söz konusu olduğunda, müşteri yolculuğunun tamamını düşünmek önemlidir. Bu durum, müşteriler ile olan uçtan uca deneyimleri ve her bir noktada etkileşimlerin nasıl karşılandığını net bir şekilde anlamanız gerektiği anlamına gelir.

 

Müşteri deneyimi, sürekli özen gösterilmesi gereken bir alandır ve müşteri deneyimi stratejisine daha fazla odaklanarak şirketler, müşteri sadakati, daha yüksek elde tutma ve artan gelir artışı üzerinde olumlu bir etki gerçekleştireceklerdir.

 

 

Müşteri Deneyimi ürünü ile müşterilerinizin sizinle iletişime geçtiği tüm kanallarda yer alan veriler tek bir platformda toplanır ve her anlam kazanan içeriğin konusu ve duygusu yapay zekâ ile analiz edilir. Artwise ile potansiyel müşteri kayıplarını tespit edebilir, potansiyel müşteriler edinebilir ve Müşteri deneyimi stratejilerinizi belirleyebilirsiniz. Demo talebi ve daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli