e
sv

Uzmanlara nazaran birçok insanın destek aşıya gereksinimi yok

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dünya Sıhhat Örgütü tarafından yönetilen ve hâlihazırda yayınlanmış bir dizi deneme ve çalışmadan elde edilen delilleri pahalandıran bir araştırmaya nazaran, birden fazla insanın “destek aşısı” olarak nitelendirilen üçüncü doz aşıya gereksinimi yok.

Araştırmacıların incelemelerine nazaran iki doz aşılanmış olanlar Covid-19’a karşı düzgün müdafaaya sahip olmaya devam ediyor, buna daha bulaşıcı olan Delta varyantı da dahil. Bu yüzden de üçüncü bir doza gerek yok.

“Aşı olmamış insanların düşünülmesi gerekiyor”

Çalışmanın muharrirlerinden biri olan Dünya Sıhhat Örgütü yetkilisi Dr. Ana Maria Henao Restrepo da mevcut ispatların, halihazırda aşılanmış bireylerin önemli enfeksiyonlara karşı muhafazayı azaltma fikrini desteklemediğini tabir etti: “Bu aşıların hudutlu tedariki, önemli hasta olan yahut hiç aşılanmamış insanlara sunulursa çok daha fazla hayat kurtaracak.”

Uzmanlara nazaran incelemelerde aşıların Delta yahut Alfa varyantından kaynaklanan önemli hastalıklara karşı %95’lik müdafaa sağladığı, bu varyantlara karşı enfeksiyonlarda ise %80’den fazla müdafaa sağladığı ortaya çıktı.

İhtarlara karşın destek aşılar yapılacak

ABD, İngiltere üzere ülkeler Dünya Sıhhat Örgütü’nün ikazlarına karşın üçüncü doz aşıları yakın vakitte uygulamaya geçirmeyi planlıyor. ABD, birinci evvel yüksek riskli ve erken aşılananların destek aşı olacağını belirtmişti. İngiltere’nin ise bu hususta nasıl bir siyaset izleyeceği bilinmese de yakın vakitte bir açıklama yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde de Dünya Sıhhat Örgütü lideri destek aşıların yıl sonuna kadar durdurulması gerektiğini söylemiş ve güçlü ülkeleri eleştirmişti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli