e
sv

Uzmanlara nazaran hava kirliliği savaşlardan bile çok can alıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Hava Kalitesi Hayat Endeksi’nin (AQI) yayınladığı yeni rapora nazaran hava kirliliği AIDS, tüberküloz ve sıtmanın toplamından daha fazla kişinin ölmesine sebep oluyor. Raporu yayınlayan bilim insanları, kirli havanın sigara içmekten ve hatta savaşlardan bile daha fazla insanın vefatına sebep olduğunu belirtti. 

Rapora nazaran, mevcut hava kirliliği ortalama bir kişinin hayatından 2,2 yıl eksiltiyor. Öte yandan bu sayı dünyadaki bütün insanların ömründen teknik olarak neredeyse 17 milyar yılın azalmasına sebep oluyor. Uzmanlara nazaran hava kirliliğinin bu kadar fazla olmasını sebebi uzun vakitten beridir tartışma konusu olan CO2 emisyonlarının artışı. Burada da fosil yakıtların ve son yıllardaki çok sıcaklardan dolayı artan orman yangınlarının tesirleri büyük. 

Raporu hazırlayan bilim insanlarından Prof. Micheal Greenstone, hava kirliliğinin gezengendeki bütün insanların sıhhatine yönelik büyük bir dış tehdit olduğunun altını çizdi. Economist Intelligence Unit (EIU) de iklim değişikliğinin insanları nasıl etkilediğine dair misal bir rapor yayınlamıştı. EIU raporda, iklim değişikliğinin insanların teneffüs kalitesini büyük ölçüde etkilediği belirtti. 

EIU’ya nazaran yüksek sıcaklık artışları ozon düzeylerini arttırarak teneffüs yolu enfeksiyonlarının artmasına sebep oluyor. Öte yandan çok hava olaylarının yaşanması da yeniden iklim değişikliğiyle bağlı. Son yıllardaki fırtınaların, sel felaketlerinin ve yangınların artışı da bunun en büyük göstergeleri. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli