e
sv

Üzüm çekirdeğinde bulunan flavonoid hayat ömrünü uzatabilir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Yaşlanma her ne kadar fizyolojik bir olay olmasına ve bünyesinde çok farklı tepkiler barındırmasına karşın yaşlılıkla ilgili araştırmalar da devam ediyor. Artık ise Çinli bilim insanları üzüm çekirdeklerinde bulunan doğal bir flavonoid bileşiğin disfonksiyone hücreleri ( fonksiyon görmeyen ) maksat alabileceğini ve farelerde ortalama ömür beklentisini %9 oranında artırabileceğini keşfetti.

Yeni keşfedilen bileşik senolitik ismi verilen ve yaşlı hücreleri gaye alarak yaşlılık ve yaşlanma tersi tesirleriyle organizmanın genel ömür ömrünü uzatan ilaçlar kategorisinde yer almakla birlikte kelam konusu ilaçların diyabet, demans üzere durumlar üzerinde de denemeleri bulunuyor.

Senolitik

Çin’de bulunan Shangai Institute of Nutrition and Health kurumu araştırmacıları üzüm çekirdeklerinde bulunan prosiyanidin C1 ( PCC1 ) isimli hususun yaşlı hücreleri; programlanmış hücre mevti ismi verilen mekanizmayı indükleyerek ( uyarmak ) yaşlı hücreleri apoptozise sürüklediği ve genel olarak sağlıklı hücrelere rastgele bir ziyan vermediğini keşfetti.

PCC1 bileşiği yaşlı farelerin çeşitli dokularında ve organlarında test edildi ve PCC1 uygulanan farelerin yaşlı hücrelerinin klinik olarak manalı derecede azaldığı tespit edildi.

24 ila 27 aylık epeyce yaşlı farelerin ( insan hayatına oranlarsak 75 ila 90 yaşında ) beklenen ömür ömürlerinin %60 oranında, tüm ömür ömürlerinin ise yaklaşık olarak %9 oranında arttığını da ekeyelim.

Bilim insanları PCC1’in tesir düzenekleri daha yakından anlaşılabilirse ilgili unsurun insanlarda klinik deneylerde de kullanılabileceğini düşünüyür.

Yeni araştırma Nature Metabolism isimli mecmuada yayımlandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli