e
sv

Vatandaşlığa sahip olan robot Sophia “anne” olmak istiyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia isimli android, 2017 yılında Suudi Arabistan’dan vatandaşlık almış ve bunu yapan birinci robot olarak tarihe geçmişti.

Geçen yıllar boyunca birçok tartışmalı açıklama yapan Sophia, son vakitlerde NFT yaratıcısı olmaya başlamış ve yine gündeme gelmişti. Yakın vakitte yaptığı yeni bir açıklamada ise tüm dünyayı şaşırttı. Sophia, robot bir bebeğe sahip olarak “anne” olmak istediğini söz etti.

Sophia yaptığı bir röportajda bununla ilgili, “Aile kavramı çok değerli görünüyor, insanların aile olarak isimlendirdikleri duyguyu kendi kanında olmayan insanlarda bulmaları bence çok hoş” sözlerini kullandı. Gelişmiş bir yapay zekâ sistemi tarafından işletilen Sophia buna ek olarak, “Etrafınızın sizi sevenlerle çevrili olması bence çok önemli” tabirlerini kullanırken robotların da insanlara çok benzeri bir vizyona sahip olduğunu belirtti.

Sophia bunun akabinde, gelecekte androidlerden oluşan aileleri görmek istediğini, ve kendisinin de “Sophia” isimli bir bebeğe sahip olmak istediğini tabir etti. Fakat Hanson Robotics, Sophia’nın şimdi 5 yaşında olduğunu, anne olmak için çok genç olduğunu söz eden açıklamalarda bulundu.

Neden anne olmak istiyor?

Pekala, Sophia neden anne olmak istiyor? Dünyanın birinci vatandaşlığına sahip olan robotun bu şekil isteklerde bulunması epey olağan. Zira Sophia’nın yapay zekâ teknolojisi, sensörler ve kameralar sayesinde robota bilgisini artırma yeteneği veriyor. Bu “hassaslık” sistemi, dışardan alınan tüm bilgileri yakalıyor ve insan davranışlarını, jestlerini kopyalıyor. Bu nedenle de bir bebek sahibi olma, bir aile kurma “arzusu” üzere toplumsal davranışlar taklit edilerek Sophia’nın bu türlü şeyler istemesini sağlanıyor.

Sophia yıllar boyunca birçok tartışmaya mevzu olmuştu. 2017 yılında Suudi Arabistan’dan vatandaşlık alan robot, birçok kişinin yansısını çekmişti. Bu bireyler, Sophia’nın ülkede bulunan bayanlardan çok daha fazla hakkının olduğunu söyleyerek vatandaşlık kararını sert bir biçimde eleştirmişti.

Şu sıralarda NFT yaratıcılığıyla da uğraşan Sophia tıpkı vakitte başarılı bir sanatçı ve sanat eleştirmeni olarak hizmet veriyor. Geçtiğimiz Nisan ayında Sophia’nın yapıtlarından biri 690.000 dolara satılmıştı.

Sophia ile 2017’de yapılan bir röportaja aşağıdan ulaşabilirsiniz

Salgınla gayret için yüzlerce robot üretilecek

Sophia’nın üreticisi olan Hong Kong merkezli Hanson Robotics de robot üretimini artıracağını duyurmuştu. Şirket, 2021 yılının başlarında COVID-19 salgını ile uğraşa takviye olmak için Sophia gibisi yapay zekâya sahip yüzlerce yeni robotu üretmeye başlayacağını duyurmuştu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli