Verizon ve Honda, sürüşü daha güvenli hale getirmek için 5G ve uç bilgi işlem kullanmak istiyor – TechCrunch

 

Honda ve Verizon, 5G ve mobil uç bilişimin günümüzün bağlantılı araçları ve geleceğin otonom araçları için güvenliği iyi mi artırabileceğini araştırıyor.

Perşembe günü ortaklığı açıklayan iki firma, Michigan Üniversitesi’nde değişik emniyet senaryoları deniyor. Mcity, bağlantılı ve otonom araçlar için bir kontrol yatağı. Girişimin amacı okumaktır 5G bağlantısının uç bilgi işlemle birleştiğinde otomobiller, yayalar ve altyapı içinde daha süratli iletişime iyi mi izin verilebilir? Netice: Daha süratli komünikasyon, arabaların çarpışmalardan ve tehlikelerden kaçınmasına ve daha güvenli rotalar bulmasına imkan sağlayabilir. [Disclosure: TechCrunch is owned by Verizon Media, which is itself owned by Verizon.]

5G testi ön inceleme aşamasındadır ve Honda bu yeni teknolojiyi hemen hemen bir ürün özelliği olarak uygulamaya niyetli değildir. Verizon’un teknoloji geliştirme üst seviye yöneticisi ve projedeki liderlerden önde gelen Brian Peebles’e bakılırsa, Verizon’un bu sene minimum dört şehirde halka aleni yollarda 5G özellikli araçları kontrol etme planları var.

Bu işbirliği, Honda’nın araba üreticisinin 2017’de geliştirmeye başladığı SAFE SWARM AI teknolojisini temel alıyor. Bu teknoloji, adından da anlaşılacağı benzer biçimde, araçların öteki yol kullanıcılarıyla komünikasyon kurmasını elde eden Hücresel Araçtan Her Şeye yahut C-V2X iletişimini kullanıyor. .

Benzer bir teknolojiyi, araçlar içinde komünikasyon oluşturmak için baz istasyonları gerektiren Hususi Kısa Menzilli İletişim ile daha ilkin görmüştük. V2X ve 5G, cihazdan cihaza komünikasyon kurabilme avantajına haizdir. FCC tarafından onaylanması.

Honda’nın ileri teknoloji inceleme bölümünün inceleme grubu lideri Dr. Ehsan Moradi Pari, TechCrunch’a “Geleneksel olarak, V2X ile otomobiller birbirleriyle konuşur” dedi. “Konumları, hızları ve öteki sensör detayları benzer biçimde bilgilerini sağlıyorlar ve otomobil, başka bir otomobil ile çarpışıp çarpışmayacağım benzer biçimde bir tehdit değerlendirmesi yapıyor. Ne bu [5G and MEC] teknoloji teklifleri, hepimizin bilgilerimizi ağa sağlaması ve ağ bana bir kaza olasılığı olup olmadığını söylemesidir.”

Honda ve Verizon’un önermesi, değişen teknolojinin iletişimi bir otomobil bilgisayarından fazlaca daha süratli işleyebilmesidir. İşi yapmak için bir arabanın daha azca kabiliyetli bilgisayarına güvenmek yerine, bağlı arabalardan, insanlardan ve altyapıdan üretilen bilgiler gönderilir. 5G ağına kadar. Hesaplamalar daha sonrasında ağın ucunda (doğrusu bulutta değil) reel zamanlı olarak yapılır.

Getirisi: Sensörlere ve yazılıma dayanan bir otomobil, Bir sürücünün bir şeye çarpmak ve mola vermek suretiyle bulunduğunu anlayabiliyor, sadece MEC yolun aşağısında neler olup bittiğini denetim ederek ve ileterek nerede ise geleceği görebiliyor.

Verizon ve Honda’nın kontrol etmiş olduğu emniyet senaryolarından biri kırmızı ışıkta koşucuydu. Parlak zeka kameralardan, MEC ve V2X yazılımından alınan verileri kullanarak kırmızı ışıkta geçen aracı tespit edebildiler ve kavşağa yaklaşan öteki araçlara görsel ihtar mesajı gönderdiler. Sürücüleri yahut araçları, bir bina tarafınca saklanan bir yaya ve sirenleri arabanın yüksek müziği tarafınca boğulan bir acele konum aracı hakkındaki uyarmak için benzer senaryoları kontrol ettiler.

Pari, “Bütün yol kullanıcıları içinde reel zamanlı iletişimin sağlanması, otonom sürüş ortamında eleştiri bir rol oynayacak” dedi. “Bu bağlantılı emniyet teknolojileri yardımıyla, sürücüyü yahut otomatik sistemi uyarmak için potansiyel tehlikeli durumları reel zamanlı olarak tespit eden enstruman sistemleri geliştirebiliriz.”

Bu ilk inceleme aşaması, insan güdümlü araçları daha güvenli hale getirmeyi yer alıyor olsa da, Honda-Verizon ortaklığı nihayetinde 5G’nin gelecekteki otonom araçlarda kullanılması için zemin hazırlayabilir. Testler kanıtlanırsa, bağlantılı araçlar daha güvenli olacak ve trafik sıkışıklığını halleden ve hava kirliliğini azaltan daha bereketli bir ağa yol açabilir.

Peebles, TechCrunch’a “Bunu evvela enstruman güvenliğini ve insan güvenliğini çoğaltmak için yapıyoruz” dedi. “Yalnızca ABD Birleşik Devletleri’nde yılda 42.000’den fazla insan araba kazalarında ölüyor ve iki milyon fert de yaralanıyor. İnsan sürücülerinin evriminden geçerken teknoloji daha mühim hale geliyor, bu nedenle bu geçiş gerçekleşirken, her şeyin beraber emek vermesi için bunu güvenli ve tertipli bir halde yapmamız gerekiyor.”

Bugün halka aleni yollarda kontrol edilen otonom araçlar, 5G yahut uç bilgi işlem gerektirmiyor. Otonom enstruman şirketleri 5G ile nelerin olası olabileceğini araştırırken, geliştirdikleri araçlar günümüz teknolojisine dayanıyor.

Bu 5G-MEC kombinasyonuna karşı rüzgarlar var. Bu irtibat düzeyi, yalnızca her otoyolda ve her kavşakta sensörler var ise çalışır. Birçok 5G özellikli enstruman ve aygıt birbirleriyle komünikasyon kurabilecek, sadece yalnızca zeki kameralar onları izliyorsa ve bu detayları ağ ile paylaşıyorsa yayalar yahut altyapı ile komünikasyon kurabilirler. Ve sensörler muhteşem değil.

Bu, büyük bir altyapı yatırımının yanı sıra, lüzumlu bütün sensörleri oluşturmak için devletler, metropoller ve bölgelerle halkın kabulünü ve işbirliğini gerektirecektir. Aynı zamanda, bir kullanım örneği olarak Çin’e bakılabilir. Ülkenin hızla 5G ağına geçiş için milli bir politikası var ve birçok Çinli otonom sürüş şirketleri geliştirme için lüzumlu olan bu tür bir irtibat ve hesaplama enerjisini buluyorlar..

Kaynak Link

Konu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Öneri Ederiz…

wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir …

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli