e
sv

VESA, OLED ve microLED Ekranlar İçin Yeni Sertifikasını Tanıttı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Görüntü Electronics Standards Association (VESA), DisplayHDR programını yeni DisplayHDR 600 True Black sertifikasıyla birlikte genişletti. Bu sertifika OLED ve microLED ekranlara özel olarak hazırlandı.

VESA, DisplayHDR programını dört yıldan biraz daha uzun bir müddet evvel tanıtmıştı. Bu proje başlangıçta üç katmandan oluşuyordu: DisplayHDR 400 (temel), DisplayHDR 600 (orta seviye) ve DisplayHDR 1000 (üst seviye).

Her bir sertifika için başta en değerlisi parlaklık dahil olmak üzere çeşitli kriterler gerekiyor. Örneğin, DisplayHDR 1000 rozetine olan bir monitör yahut dizüstü bilgisayar ekranının 1.000 nit’lik bir zirve parlaklığa ulaşması gerekiyor. Bu sertifikalandırmalarda parlaklıklardan daha fazlası var, lakin genel olarak bu nokta ön plana çıkıyor.

VESA, vakit içinde DisplayHDR 500 ve DisplayHDR 1400 dahil olmak üzere daha fazla sertifika seçeneği sunmuştu. Ocak 2019’da ise DisplayHDR 400 True Black ve DisplayHDR 500 True Black’den oluşan bir True Black serisi ortaya çıktı. Bu sertifikalar, LCD’den çok daha derin siyah düzeylerine sahip OLED ve microLED ekranlar için özel olarak tasarlandı.

Ortadan geçen iki buçuk yılın akabinde en yüksek parlaklık ihtiyacını 600 nit’e çıkaran DisplayHDR 600 True Black katmanını kullanıma sundular. Ek olarak, gereken parlaklık düzeyinin dışındaki her şeyin birebir kaldığını belirtelim.

VESA, hususla ilgili şunları söylüyor:

Yeni DisplayHDR True Black 600 seviyesi, True Black 500 seviyesine kıyasla parlaklıkta yüzde 20’lik bir artış gerektiriyor. Bu da OLED ekranlarda görülen siyahlık seviyesi ve renk kalitesini korurken gözle görülür formda daha parlak bir ekran sağlıyor.

ASUS, şu anda yeni DisplayHDR 600 True Black sertifika düzeyini karşılayan eserlere sahip birinci şirket. Sunulan eserlerin hepsi içerik geliştiricilere yönelik, fakat vakitle yeni teknolojilerin oyun bilgisayarlarına geldiğini ve yüksek kaliteli OLED ekranların kullanıldığını görebiliriz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli