e
sv

Volkswagen, dizeli “daha temiz” motorlarla yaşatmak istiyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Avrupa’da emisyon kuralları gitgide sertleşiyor. Uygulanacak yeni regülasyonlar kapsamında 2030’lu yıllarda içten yanmalı motorlu araç satmak neredeyse imkansız hale gelecek. Otomotiv devleri bu yüzden Avrupa özelinde elektrikli araç markasına dönüşmeye hazırlanıyor.

Alman otomotiv devi Volkswagen ise rakipleri üzere elektriğe geçmek yerine dizeli yaşatmak için farklı yollar deniyor. Bunun için farklı dizel yakıtlar kullanabilen “daha temiz” motorlar geliştiren şirket, böylece CO2 emisyonlarını klasik dizellere nazaran yüzde 95’e varan oranda düşürebildiğini tez ediyor.

Yapılan açıklamada, haziran ayından bu yana üretilen dört silindirli TDI motora sahip tüm modellerin yeni geliştirilmiş, biyo-bileşenler içeren parafinik dizel yakıt ile kullanılabildiği belirtiliyor. Parafinik yakıtlar, hirdo-işlenmiş bitkisel yağ (HVO) üzere biyolojik kalıntı ve atık unsurlardan üretiliyor. Daha sonra hidrojenle tepkiye girerek hidrokarbonlara dönüştürülüyor ve dizel yakıtlara eklenebiliyor.

Bir Volkswagen sözcüsü, şirketin elektrikli araçlar konusundaki atılımlarını artırmanın yanında içten yanmalı motorlu eser yelpazesini de geliştirmeye devam edeceğini vurguladı. Bu sayede şirketin farklı müşteri gereksinimlerine yanıt verebileceği söz ediliyor.

Parafinik dizel yakıtın bilhassa her iki cinste araçlarla çalışan (elektrikli ve içten yanmalı) filo müşterileri için etkileyici olabileceğinin altını çizen Volkswagen, kelam konusu yakıtın Avrupa’nın kara ulaşım dalındaki hissesinin 10 yıl içerisinde yüzde 20-30 düzeylerine gelmesini umuyor.

Volkswagen’in gayretleri bir yana, 2015 yılında dizel skandalıyla başlayan düşüş eğilimi hala devam ediyor. Dizel araçlar bir vakitler satışların yarısını oluştururken şimdilerde kimi ülkelerdeki hissesi yüzde 10’un altına gerilemiş durumda.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli