e
sv

Web Sitenizi WordPress Temalarıyla Oluşturmak WordPress Ücretli Ücretsiz Temalar

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Internet Sitenizi WordPress Temalarıyla Kurmak WordPress Ücretli Parasız Temalar

Internet Sitenizi WordPress Temalarıyla Kurmak WordPress Ücretli Parasız Temalar WordPress ile web siteleri geliştirirken, binlerce açık kaynak ve ücretli tema arasından seçim yapma seçeneğiniz vardır. Her WordPress teması, daha uzun kod satırları yazmadan web sitesinin kullanıcı arayüzünü tasarlamanıza olanak sağlar. Web sitenizin görünümünü ve çeşitli tarayıcılarda içerik sunumunu kontrol etmek için ön uç stil bileşenlerinden (sayfa düzeni, yazı tipi stili, grafikler, renkler ve pencere öğesi konumu) yararlanabilirsiniz. Bir tek WordPress‘in dünya çapında diğeri içerik yönetim sistemlerinden çok daha büyük bir pazar payına sahip olduğunu unutmamalısınız. Tek bir tema, çok sayıda web sitesi tarafından kullanılabilir. Zira, bir temanın web sitenize diğeri birkaç web sitesiyle aynı görünme ihtimali her zaman vardır. WordPress Temalarını seçerken ve kullanırken bir dizi yapılması ve yapılmaması gerekenlere odaklanmanız gerekir.

Doğru WordPress Temayı Nasıl Mı Seçersiniz?

Diğeri içerik yönetim sistemlerine kıyasla, WordPress daha oldukça sayıda ücretsiz tema sağladı. Zira, birçok ücretsiz ve ücretli WordPress teması arasından seçim yapma seçeneğiniz olabilir. Bir tek tek bir tema, tüm web sitelerinin gereksinimlerini karşılamayabilir. Temaları karşılaştırırken, web sitesinin görünümünü ve içerik sunumunu aklınızda bulundurmalısınız. Web sitenizin ihtiyaçlarını tam olarak tamamlayan WordPress ücretli temaları karar vermek için birden fazla tema deneyim etmek de muhteşem bir fikirdir.

Temel WordPress Tema Özelliklere Nasıl Karar Verirsiniz?

Renklerini, genişliğini, sütunlarını, gezinme seçeneğini ve diğeri önemli özelliklerini tanımlayarak web siteniz için doğru temayı kolayca seçebilirsiniz. Aynı şekilde, web sitesinin niteliğine ve amacına da karar vermelisiniz. Tema, web sitesinin güvenilir ihtiyaçlarını tamamladığında, özelleştirmelerden ve modifikasyonlardan kaçınmanız sizin için daha sıradan hale gelir. Ayrıca, ek eklentiler kullanmadan web sitesine belirli işlevler ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda, kontrol paneli vesilesiyle intizam, genişlik ve sütun aralığı gibi temel bileşenlerinde değişiklik yapmanıza izin veren temaları her zaman seçebilirsiniz.

Neden Mi Bayağı ve Hafif Temaları Tercih Edin

Web sitenizin yükleme hızı, kullanıcı deneyimini ve arama motoru görünürlüğünü doğrudan etkileyecektir. Yoğun özelliklere sahip olan ya da arka plan resimleri ve videolar gibi büyük dosyalar kullanan WordPress temalarını seçerek web sitenizin hızını etkilememelisiniz. Aynı şekilde, yüksek kaliteli kaynak koduna dayalı olarak web sitesi hızını artırmak için düzenli olarak güncellenen bir temayı seçmeniz gerekir. Bir dizi çevrimiçi çalgı kullanarak web sitesinin yükleme hızını belirli bir tema ile kolayca kontrol edebilirsiniz.

Ücretli WordPress Temalar Kullanmayı Düşünün

Birçok geliştirici, paradan tasarruf etmek için ücretsiz wordPress ücretli temalarını tercih eder. Bir tek, premium bir temaya yatırım yaparak her zaman bir dizi avantajdan (güvenilir kod tabanı ve teknik destek) yararlanabilirsiniz. Premium temalar, ek özelleştirmeler yapmadan web sitenizi daha da farklı gösterecektir. Aynı web tasarım araçları gibi tasarlanmış bazı premium temalar da vardır. Özel sayfa düzenleri ve diğeri bileşenleri oluşturmak için bu tür temaları kullanabilirsiniz.

Parasız WordPress Temaları Güvenli Mi?

 • Ücretsiz olan her şey web site sahipleri için iyi bir şeydir. Ücretsiz olmaları desteğiyle web site sahipleri birçok temayı deneyerek gözlemleyebilir. WordPress’in premium temaları bir ödeme gerektirir ve bir oldukça hakkaten pahalı. Hatta araştırmalara nazaran, premium bir temanın ortalama fiyatı 57.54 $ ve birçok satıcı geri ödeme yapmayı reddediyor. Doğrusu eğer satın aldığınız temayı beğenmediyseniz yahut ilgili tema sahip olmanız gereksinim duyulan eklentilerle birlikte çalışmıyorsa ne temayı kullanabilirsiniz ne de geri ödeme alabilirsiniz.
 • Ücretsiz temalar WordPress’te çok aşamalı güvenlik kontrollerinden geçmiş olduğundan resmen güvenlidir.
 • Ücretsiz temalar çok fazla premium özelliğe ve widget’a sahip olmadıkları için yüksek dosya boyutlarına sahip değildir.
 • Eğer çok fazla eklenti kullanmıyorsanız ücretsiz temalarla kolaylıkla hızlı bir web sitesine sahip olabilirsiniz ve SEO’nuz gelişme gösterir.
 • Ücretsiz temalar genellikle yeni başlayan kullanıcıları hedef alarak tasarlanır, bu yüzden kullanımları ve kurulumları oldukça kolaydır. Hatta temaların incelenme aşamalarında kolaylıkla kullanılabilir olduğundan güvenilir olmak için de testler yapılır.
 • Ücretsiz temaların çok önemli bir kısmı tüm WordPress eklentileriyle uyumludur.

Kırılgan Web Tasarımını Uygulayın

Bir WordPress parasız teması seçerken, günümüzde bir oldukça insanın web sitelerine mobil cihazlarından ulaşmış olduğu gerçeğini unutmamalısınız. Web sitesinin hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda iyi görünmesini sağlamak için duyarlı web tasarımı uygulamanız gerekir. Bundan dolayı; Web sitenizi duyarlı ve mobil uyumlu hale getiren bir WordPress teması seçmek çok önemlidir. Web sitenizin çeşitli cihazlarda güzel görünmesini sağlayan bir tema kullanarak ek olarak mobil eklentileri kullanmaktan her zaman kaçınabilirsiniz.

Temaları Özelleştirme Seçeneklerini Keşfedin

Ücretli WordPress temaları, web sitesinin farklı görünmesini ve farklı hissetmesini kolaylaştıracaktır. Bir tek proje genel giderlerini azaltmak için ücretsiz temalar kullanmanız gerekebilir. Ücretsiz bir tema seçiyorsanız, onu özel ihtiyaçlarınıza nazaran özelleştirmeniz çok önemlidir. HTML, CSS, JavaScript ve PHP gibi yaygın olarak kullanılan web teknolojilerinde ustaysanız, mevcut bir WordPress temasında kolayca değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca, kaynak kodunu yeniden yazmadan ya da değiştirmeden WordPress temasını özelleştirmek için bir dizi çalgı kullanabilirsiniz.

Tarayıcılar ve Eklentilerle Uyumluluğu Kontrol Edin

Kullanıcıların web sitenize çeşitli tarayıcılardan erişeceğini unutmamalısınız. Bir tek tek bir WordPress temasının web sitenizi her tarayıcıda iyi görünmesini sağlamama ihtimali vardır. Zira, temanın büyük web tarayıcılarında nasıl göründüğünü kontrol etmek için temel tarayıcı uyumluluk testi yapmanız gerekir. Aynı şekilde, temanın web siteniz için gerekli olan tüm eklentileri destekleyip desteklemediğini de kontrol etmeniz gerekir. Tema, web sitenizin gerektirdiği eklentileri desteklediğinde, eklentiler vesilesiyle web sitesine kolayca işlevsellik ekleyebilirsiniz.

WordPress’in Ücretsiz Temalarının Olumsuz Yönleri

Parasız bir WordPress teması kullanıldığında göz önünde bulundurulması gereksinim duyulan pek çok şey var:

 • Ücretsiz temalar, çok önemli ve çok profesyonel web sitelerinin gerektirdiği extra özelliklere ve işlevlere sahip değildir.
 • Bazı ücretsiz temalar 1 milyondan daha oldukça indirmeye sahip. İlk bakışta popüler temaların daha iyi olduğu düşünülse de para vermek istemeyen birçok web sitesinin aynı temayı kullanıyor olduğunu unutmayın. Premium temalarda var olan özelleştirme seçeneklerinin ücretsiz temalarda olmadığını kabul edersek ücretsiz temaları kullanmayı tercih eden birçok web sitesinin aynı göründüğünü kabul etmemiz gerekiyor.
 • WordPress’in tema deposundaki temaların büyük bir kısmının nadiren güncellendiğini düşünürsek WordPress’in sürüm güncellemeleri sonrası uyumsuzluklar yaşanabilir.
 • Ücretsiz temalar ile alakalı destek alma şansınız azdır. Bundan dolayı 3. taraf kişilerin yardımlarına muhtaç kalabilirsiniz.
 • Resmi tema kütüphanesinin dışındaki ücretsiz temalar sizin için güvenlik tehdidi olabilir.

İyi bir tema seçmek neden önemlidir?

Sitenizi web yaşamına açılan eviniz gibi düşünebilirsiniz. Ücretli ya da ücretsiz WordPress temaları arasından yapacağınız iyi bir seçim ile evinize ulaşım sıradan olacak, gelen misafirleriniz iyi ve uzun zaman geçirecek, bununla beraber evinizle ilgili paylaşımlar yapacaklar.

Tema seçiminiz sitenizin geleceğini belirler. Ayrıca seçtiğiniz tema tasarımının dijital kimliğinizi oluşturacağını da unutmamalısınız. Bundan dolayı teknik özelliklere dikkat edeceğiniz kadar temanın sizi yahut kurumunuzu da doğru yansıttığından güvenilir olmalısınız.

Ücretli WordPress temanızı ThemeForest yahut MyThemesShop gibi binlerce tema barındıran sitelerden seçebilirsiniz, ücretsiz WordPress temaları ise güvenli olarak WordPress kütüphanesinde bulabilirsiniz. Template seçimi yaparken ilk başlarda bu gibi sitelerde WordPress kategorisini alt başlıklara ayrılmış olarak görebilirsiniz. Bu başlıklarda sizi yansıtan kategorilerden (blog, magazin, eğitim, teknoloji, düğün vb.) birini seçtikten hemen sonra en çok satanlar yahut en iyiler benzer biçimde sıralama yapmanız size doğru template seçmeniz için yardımcı olur.

Tema seçerken neleri göz önünde bulundurmalıyız?

İster ücretli ister ücretsiz WordPress temaları düşünün, sitenize WordPress tema seçerken hangi kriterlere dikkat edeceğinizi bilmeniz gerekir. İşin başındayken doğru seçimi yaparsanız ondan sonra hızlandırmak için extra çaba sarf etmenize gerek kalmayacaktır. İşte temanızın sahip olması gereksinim duyulan özellikler:

1. Hızlı olması

Bir temanın hızını etkileyen iki önemli faktör vardır. Bunlardan ilki iyi kodlanmış olması diğeri ise request sayısının ideal olmasıdır.

Geniş bir algılama sahip olan “iyi kodlanmış olması” ifadesini sizleri çok teknik detaylara boğmadan bahsedeceğim. İyi kodlanıp kodlanmadığını seçtiğiniz temayı GTmetrix üzerinden denetim edebilirsiniz. Aynı zamanda request değerini de bu denetim sonrası görebilirsiniz.

2. SEO dostu olması

WordPress kullanabileceğiniz en iyi SEO alt yapısına sahip içerik yönetim sistemidir. WordPress panelinde gerekli düzenlemeleri yaptıktan hemen sonra iyi bir SEO eklentisiyle sitenizi çok iyi noktalara taşıyabilirsiniz. Naturel olarak ki WordPress’in çok iyi bir alt yapıya sahip olmasının yanı sıra seçtiğimiz tema da aynı şekilde SEO dostu olmalıdır, aksi takdirde tamamen SEO dostu olmaktan uzak kalabilirsiniz.

Tema satın alırken özellikle Themeforest’taki tasarımcıların tema açıklamalarına yazdığı “SEO optimize” ve “SEO ready” gibi ifadeler temanın SEO dostu olduğunu gösterir.

Eğer siz de temanızın SEO uyumluluğunu denetlemek istiyorsanız Google Chrome’un eklentilerini(SEO site tools, mozbar) kullanabilirsiniz.

3. Tarayıcı uyumlu olması

Tema seçimi yaparken mevcut tüm tarayıcılar ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer trafiği yüksek bir siteniz olsun istiyorsanız bu önemli bir kriter. Şundan dolayı farklı tarayıcılardan ziyaretçilerimiz olabilir, tarayıcı uyumluluğu olmayan bir tema bize bu tarayıcılardan gelecek olan ziyaretçileri kaybettirir. Doğal olarak trafik kaybına ve Google sıralamanıza etki eder. Bundan dolayı, tema satın almadan önce mutlaka tarayıcı uyumluluğuna da dikkat edin.

4. Kullanımı sıradan ve güvenli olması

WordPress tema satış oranı oldukça yüksek olduğu için themeforest bu anlamda size güvenlik verebilir. Temanızı bu platform üzerinden seçebilirsiniz. Aynı zamanda bu platform üzerinde temanın satış sayısını, kullanıcı yorumlarını ve satın alan kullanıcıların ne gibi sorunlarla karşılaştığını görebilmeniz sizin için güvenini pekiştirebilir. Satış oranı yüksek olan bu temalar güvenlik testlerinden geçerek bu platformda yer ediniyor. Kullanıcıların rastladıkları eksikleri gidermek için daima güncellemeler yapıldığını ayrıca belirtmek isterim.

Güvenli bir tema seçtikten hemen sonra bu temanın kullanımının sıradan olmasına dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz temanın eğer varsa demosunu ayrıntılı şekilde incelemelisiniz. Panel ayarlarının ve panel kullanımının sizi yormayacak şekilde olması seçiminizde etkili olur. Hemen sonra satın alma işlemini yapabilirsiniz.

5.Sektörünüze hitap etmesi

Tema seçimi yaparken ilgili sektör temalarına bakmak da işimizi kolaylaştırır. Mesela bir spor salonunuz var ise temanıza spor kategorisinden değil de blog kategorisinden seçmeye kalktığınızda tema hakkındaki köklü değişiklikler yapmanız gerekir. Oysa ki ilgili alanınızdan tema seçimi yaptığınızda temada bulunan görselleri kullanabilir ve rahatça sitenizi tamamlayabilirsiniz.

Tema seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenlerden bahsettikten hemen sonra sıra şimdi sizin için seçtiğimiz en iyi ücretli ve ücretsiz WordPress temaları listemize geldi.

En iyi 5 blog teması hangileridir?

Bir WordPress blog açmak istiyor ama hangi temayı seçeceğinize karar veremiyor olabilirsiniz. “Blogum için en iyi ücretli ve ücretsiz WordPress temaları hangileri?”, “Sitemin performansı en iyi olacak şekilde hangi WordPress blog temasını seçmeliyim?” gibi sorular kafanızda uçuşuyor olabilir. Sizin için en iyi WordPress blog temalarını inceleyip kısaca bilgilerini paylaşacağım.

İlgili aramalar

WordPress tema parasız,
WordPress tema parasız Türkçe,
WordPress kurumsal tema parasız,
WordPress Kurumsal tema,
WordPress full tema,
Free WordPress themes,
WordPress tema satın al,
Parasız Premium WordPress Temaları Türkçe,
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli