e
sv

WhatsApp, Bulut Yedeklemeleri için Uçtan Uca Şifreleme Sunacak

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

WhatsApp, diğer bir güvenlik katmanı eklemeye karar verdi. Şirket, bulut yedeklemeleri için uçtan uca şifrelemenin yakında kullanıma sunulacağını onayladı. Duyuru bir Facebook Engineering blog gönderisi ile yapıldı ve uygulama 2016’dan beri şifreli sohbet dayanağına sahip olmasına karşın, uçtan uca şifreleme hiçbir vakit bulut yedeklemelerinin bir kesimi olmamıştı.

WhatsApp’ın mevcut uygulaması, bulut yedeklemeleri için temel olarak iCloud ve Google Drive’a güveniyor. Yeniden de aygıtınızda bir şeyi geri yükleyeceğiniz vakit, güvenlik sadece iki faktörlü kimlik doğrulama ile sunuluyordu. Facebook, gelecekteki bulut yedeklemeleriniz için uçtan uca şifrelemenin önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacağını onayladı. WhatsApp ayrıyeten, bu özelliği aktifleştirdiğinizde yedekleme için kullanılan yedeklemelere yahut şifreleme anahtarına WhatsApp ve de yedekleme hizmeti sağlayıcısının erişemeyeceğini söylüyor.

Kullanıcılar halihazırda, WhatsApp bildiri geçmişlerini Google Drive ve iCloud üzere bulut tabanlı hizmetler aracılığıyla esasen yedekleyebiliyor. WhatsApp’ın bu yedeklemelere erişimi bulunmuyor ve bunlar farklı bulut tabanlı depolama hizmetleri tarafından garanti altına alınıyor.

Artık ise kullanıcılar uçtan uca şifreli (E2EE) yedeklemeleri bir sefer kullanılabilir hale getirmeyi seçerse, hem WhatsApp hem de yedekleme hizmeti sağlayıcısı, yedeklemelere yahut yedek şifreleme anahtarlarına erişemiyor.

Kullanıcılar iki seçenek ortasından tercihte bulunabilecek ve 64 bit şifreleme anahtarını manuel olarak depolamaya yahut bir parola belirlemeye karar verebilecekler. WhatsApp için bu yeni özellik, bulut yedeklemelerini ve yedekleme sürecini çok daha inançlı hale getirecek. Lakin uçtan uca şifrelemeye sahip olmanızın datalarınızın yüzde 100 korunduğu manasına gelmediğini ve anahtarı yahut parolayı kaybederseniz yedeklemenize erişiminizi kaybedeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Neyse ki WhatsApp, unutmanız durumunda şifreyi sıfırlamanıza da müsaade verecek.

WhatsApp’ın çoklu aygıt dayanağını iPad ve Android tabletlere genişletmeye hazırlandığını da hatırlatalım.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli