e
sv

WhatsApp, uçtan uca şifreli bulut yedekleme sunmaya başlıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Anlık iletileşme uygulaması WhatsApp, sohbetlerde sunduğu uçtan uca şifrelemeyi artık yedeklemelerde de sunmaya başlayacaklarını duyurdu. Bu sayede artık kullanıcılar, bulut yedekleme yaparken WhatsApp sohbetlerinin korunduğundan emin olacak.

WhatsApp yedeklemede uçtan uca şifreleme

WhatsApp, 2016 yılından bu yana sohbetlerde uçtan uca şifreleme sunarak kullanıcılarına bildiri saklılığı sağlıyor. Bu durum bulut tabanlı hizmetler aracılığıyla yedeklemelerde ise sunulmuyordu. Google Drive ve iCloud üzere bulut tabanlı hizmetlerde yedeklemelerin güvenliği, hizmetin kendisi tarafından denetim ediliyor.

Paylaşılan yeni bir blog gönderisi bu durumun artık değişeceğini ve kullanıcıların bulut yedekleme hizmetlerinde de WhatsApp sohbet yedeklerini şifreleyebileceğini açıklıyor. Kullanıcılar, yedekleme sırasında seçmeleri halinde ne WhatsApp ne de bulut hizmeti yedeklerin içeriğine erişemeyecek.

Yedekleme sırasında sohbetler WhatsApp tarafından sağlanan eşsiz ve rastgele oluşturulmuş 64 basamaklı bir anahtar ile şifrelenecek. Bu anahtar da kullanıcı tarafından belirlenen bir şifre ile korunabilecek. Bir kullanıcı, 64 basamaklı anahtarı manuel olarak girebilecek ya da belirlediği şifre ile WhatsApp’ın HSM(Donanımsal Güvenlik Modülü) tabanlı Yedek Anahtar Kasası olarak nitelendirdiği yerden anahtarı otomatik olarak alarak yedeklenen evraklarına erişebilecek.

WhatsApp, HSM’de bir anahtarın bulunduğunu görebileceklerini lakin anahtara erişim sağlayamayacaklarını belirtti. Facebook’un sahibi olduğu uygulama, gelecekteki bulut yedeklemeler için uçtan uca şifrelemenin önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacağını söyledi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli