e
sv

WhatsApp yazışmaları kanıt sayıldı, emekçiler tazminatsız işten çıkartıldı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Birtakım uyuşmazlıklar yargıya taşındığı vakit WhatsApp konuşmaları kanıt olarak sayılıyor. Bir sefer daha bunun bir örneği yaşandı. İzmir’de bir iş yeri, çalışanlarına WhatsApp üzerinden müsaadelerinin iptal olduğuna dair bilgi paylaşmış fakat çalışanlar WhatsApp üzerinden yapılacak bildirimin kanıt olarak geçerli olmayacağını argüman ederek bu kararı dikkate almadı. Mahkeme, Yargıtay’ın emsal kararını münasebet göstererek çalışanların haksız olduğuna karar verdi.

Olay Covid-19 kısıtlamalarının uygulandığı birinci devirlerde başladı. Ülke genelindeki kısıtlamalarda otellerin de kapanmasına karar verilmişti. Lakin sonrasında Sıhhat Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda otellerin koronavirüs tedavisinde misyonlu sıhhat çalışanları ile tedaviye muhtaç, yalnız yaşayan yaşlı vatandaşlara hizmet verebilmesi için açık olmasına karar verildi.

Sıhhat Bakanlığı’nın son kararı sonrasında otel idaresi, yine hizmet kararı alarak müsaadeye çıkardığı işçilerini Whatsapp üzerinden işe geri çağırdı. Birtakım işçiler yapılan davet üzerine işlerine geri dönerken, kimi işçiler ise sıhhat açısından ne üzere tedbirler alındığını sorgulayarak ve WhatsApp üzerinden yapılan çağrılmanın geçerli olmadığını tez ederek işlerine geri dönmedi. Otel idaresi bu işçilerin iş akdine son verdi.

İşten çıkartılan çalışanlar mahkemeye başvurdu. İş yerinin koronavirüs önlemleri almadığını ve WhatsApp üzerinden müsaade iptali davetinin yasal olmadığı sav edildi. Mahkeme, koronavirüs önlemleri hakkında otelin turuncu çember sertifikası bulundurduğunu ve Sıhhat Bakanlığı tarafından belirtilen önlemlerin uygulandığına karar verdi.

WhatsApp üzerinden yazışmalar hakkında ise mahkeme heyeti, Yargıtay’ın şu kararına atıfta bulunarak WhatsApp yazışmalarını kanıt niteliğinde saydı:

Maddede; Uyuşmazlık konusu vakıaları ispata elverişli yazılı yahut basılı metin, senet, çizim, plan, kroki, fotoğraf, sinema, imaj yahut ses kaydı üzere datalar ile elektronik ortamdaki datalar ve bunlara emsal bilgi taşıyıcıları bu Kanuna nazaran belgedir’ yazılıdır. Bu düzenleme ile mail yazışmaları da doküman olarak kabul edilmiştir

Özetlemek gerekirse İzmir’deki bu olayda mahallî mahkeme Yargıtay’ın daha evvelki emsal kararını münasebet göstererek WhatsApp yazışmalarını kanıt olarak kabul etti ve çalışanların mukavelesinin fesih edilmesini haklı buldu. Emekçiler tazminatsız olarak işten çıkartılmış oldu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli