e
sv

WhatsApp’tan ihtilal niteliğinde güncelleme

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

WhatsApp’ı dünyanın bir numarası olmasını sağlayan birçok özellik sayabiliriz. Örneğin epeyce stabil olması, süratli olması, güncelleme dayanağı, her marka ve modelde problemsiz çalışabilmesi, varlıklı karakter takviyesi, yüksek sayılı emoji dayanağı özellikler aklımıza bir çırpıda gelenler. Fakat gelin görün ki hiç bir herhalde hiç kimsenin aklına birinci etapta bu uygulamanın çok sağlam olduğu gelmeyecektir.

Bu durumun ardında yatan en temel neden tabi ki WhatsApp’ın bir Facebook hizmet olması. Herkesin malumu olduğu üzere Facebook, kullanıcı datalarını işlemesi ve hatta satması ile meşhur. Bununla birlikte bugüne kadar birçok kere WhatsApp konuşmalarının aşikâr ölçüde takip edildiği ve buna nazaran de kullanıcıların günlük ömürlerinde karşılarına reklamlar çıktığı da epeyce sık dillendirilen bir argüman.

WhatsApp’tan ihtilal niteliğinde güncelleme

İşte Amerikalı teknoloji devi WhatsApp bu makus şöhretinden kurtulabilmek için birkaç sene evvel uçtan uca şifreleme sistemini duyurmuş ve aygıtlardaki büyün konuşmaların uçtan uca şifrelenerek WhatsApp’da dahil hiç bir uygulama tarafından okunamamasını garanti altına almıştı.

Bununla birlikte kelam konusu sohbetlerin bulut sistemlerde şifrelenmesi halinde, hala üçüncü şahısların bilgisine açık hale gelmesi epeyce tartışılan bir husustu. İşte WhatsApp, artık Google kullanıcılarının Drive’a, Apple kullanıcılarının ise iCloud’a yükledikleri hiç bir WhatsApp sohbetinin WhatsApp’ın kendisi de dahil hiç kimse tarafından erişilemeyeceğini duyurdu.

Kullanıcıların bunun için yapmaları gereken tek şey ise, sohbetlerini şifreleme seçeneğine gelmeleri ve 64 haneli bir şifre belirlemeleri. Tabi dikkat, kelam konusu şifreyi kaydetmeyi katiyen unutmayın yoksa bu sohbet yedeklerinize siz bile bir daha ulaşamazsınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli