e
sv

WiFi Sinyalinizi Artırın

Yönlendiricinizden gelen kablosuz sinyalinizi çoğaltmak, Wi-Fi kapsama alanınızı genişletmek ve optimize etmek ve sörfünüzü hızlandırmak için bu süratli ipuçlarına göz atın.

Yavaş yavaş gezinme, akış yapamama, düşen Wi-Fi sinyalleri, kablosuz ölü bölgeler – bu sorunların her biri, çevrimiçi olmanın bazıları için nefes almak kadar lüzumlu hale geldiği bir dünyada çıldırıyor. (Minik küçük bir ihtimal o denli tehlikeli netice değil … fakat gene de mühim.)

Wi-Fi’nizin yavaşladığını düşünüyorsanız, internetinizin hızını denetlemek için kullanabileceğiniz birçok vasıta vardır . Ağ sorunlarınızı gidermek için deneyebileceğiniz birkaç püf noktası da vardır . Yalnız, iyi bir sinyal almanın tek yolu kablosuz yönlendiricinizin yanında durmaksa, bu rahat ipuçları ağınızı optimize etmenize destek olabilir.

Kablolu İnternet Bağlantınızı Denetim Edin

Wi-Fi’yi suçlamadan ilkin, evinize gelen netin olması gerektiği şeklinde çalıştığından güvenilir olun. Bir Ethernet kablosu bulun ve bilgisayarınızı direkt modeme bağlayın – dizüstü bilgisayarınızda bir Ethernet bağlantı noktası yoksa, bir USB – Ethernet adaptörüne ihtiyacınız olabilir .

İnternet hızınızı görmek için bir hız testi yapın. İnternet faturanızdaki hız ile eşleşmiyorsa, ISS’nizi aramanız yada modeminizi değiştirmeniz gerekebilir . Hız testiniz web faturanızla eşleşiyorsa, bir tek gene de yavaş görünüyorsa, daha iyi bir plan için midilli bulmanın zamanı gelmiş olabilir . (Büyükannem Wi-Fi bağlantısının hatalı olduğuna ikna olmuştu, yalnız ona salyangoz hızında 3Mbps bağlantısına abone bulunduğunu söylemem için.)

Modem muntazam görünüyorsa, yönlendiricinin derhal yanında durarak testi kablosuz olarak gene çalıştırmayı deneyin. Yönlendiricinin yanında benzer şekilde iyi hızlar elde ederseniz, bir tek evin başka bir yerinde değilse, Wi-Fi kapsama alanınız suçlu olabilir. İnternetiniz yönlendiricinin derhal yanında hala yavaşsa, yükseltme gerektiren bazı eski donanımlarınız olabilir.

Yönlendiricinizin Aygıt Yazılımını Güncelleyin

Bir şeyleri değiştirmeye başlamadan ilkin, yönlendiricinizi güncellemek iyi bir fikirdir. Yönlendirici üreticileri, birazcık daha fazlaca hız elde etmek için yazılımları devamlı geliştiriyor. Ürün yazılımınızı yükseltmenin ne kadar kolay yada ne kadar zor olduğu tamamen cihazınızın üreticisine ve modeline bağlıdır.
Mevcut yönlendiricilerin bir fazlaca, direkt yönetim arayüzüne yerleşik güncelleme sürecine haizdir, bu yüzden, yalnızca bir ürün yazılımı yükseltme düğmesine basmak yeterlidir. Diğeri modeller, bilhassa daha eskiyse, gene de üreticinin web sayfasını ziyaret etmenizi, yönlendiricinizin destek sayfasından bir ürün yazılımı dosyası indirmenizi ve bunu yönetim arayüzüne yüklemenizi gerektirir. Bunaltan, fakat gene de oldukça rahat bir düzeltme olacağı için yapılacak iyi bir şey.

Aslına bakarsak, kablosuz ağınız rahatsız olmasa bile, performans iyileştirmeleri, daha iyi özellikler ve güvenlik güncellemeleri için durağan(durgun) yazılımınızı tertipli olarak güncellemeniz gerekir. Bununla ilgili yardım için, yönlendiricinizin ayarlarına erişme mevzusunda bir kılavuzumuz var .

Mevcut yönlendiricinizden hakikaten en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, maceraperestler, açık kaynaklı DD-WRT şeklinde üçüncü taraf bir ürün yazılımına bakmalıdır . DD-WRT, performansı artırabilir ve direkt yönlendiricinize sanal bir hususi ağ (VPN) kurma kabiliyeti dahil olmak suretiyle daha gelişmiş ağ özelliklerine erişim sağlayabilir . Kurulumu birazcık daha karmaşık, bir tek teknoloji meraklısı kullanıcılar için yararlı olabilir.

Optimal Yönlendirici Yerleşimi Sağlayın

Tüm evler Wi-Fi sinyalini eşit olarak dağıtmaz. Gerçek şu ki, yönlendiriciyi yerleştirdiğiniz yer, kablosuz kapsama alanınızı büyük seviyede etkileyebilir. Yönlendiricinin bir kabinin içinde ve haricinde olması yada kablonun geldiği pencerenin derhal yanında olması mantıklı görünebilir, bir tek bu devamlı bu şekilde değildir. Yönlendirici, evinizin uzak bir ucuna düşürmek yerine, mümkünse, sinyalinin her köşeye kolaylıkla ulaşabilmesi için evinizin merkezinde olmalıdır.

Ek olarak, kablosuz yönlendiriciler duvarlardan ve engellerden uzakta açık alanlara gereksinim duyar. Bu yüzden, bu çirkin kara kutuyu bir dolaba yada bir sürü kitabın arkasına koymak cazip gelse de, etrafı açık hava ile çevrelenmişse daha iyi bir sinyal alırsınız (bu da yönlendiricinin aşırı ısınmasını önlemelidir). Yakınınızdakileri çalıştırmak Wi-Fi performansını etkileyebileceğinden, onu ağır iş aletlerinden yada elektronik cihazlardan da uzak tutun. Emek harcama alanınız ile yönlendirici arasındaki bir duvarı bile ortadan kaldırabilirseniz, performansı büyük seviyede artırabilirsiniz.

Yönlendiricinizin harici antenleri var ise, kapsama alanını çoğaltmak için bu şekil şeyleri dikey olarak yönlendirin. Yapabiliyorsanız, yönlendiriciyi yükseltmeye bile destek verir — daha iyi bir sinyal almak için duvara yada en üst rafa monte edin. Şebeke kapsama alanınızı görselleştirmenize destek olacak birçok vasıta vardır. Wi-Fi ağınızdaki hem zayıf hem de kuvvetli noktaları gösteren Heatmapper yada inSSIDer’ı seviyoruz . Netgear’ın WiFi Analytics şeklinde birçok mobil uygulama da var .

Frekansınız Nedir?

Ağınızın yönetici arayüzüne bir göz atın ve en iyi performans için yapılandırdığınızdan güvenilir olun. Çift bantlı bir yönlendiriciniz var ise, daha yaygın olan 2,4 GHz bandını kullanmak yerine 5 GHz bandına geçerek büyük olasılıkla daha iyi verim elde edersiniz.

5GHz yalnızca daha yüksek hızlar sunmakla kalmaz, hem de diğeri kablosuz ağlardan ve cihazlardan daha azca parazitle karşılaşacaksınız, bu sebeple 5GHz frekansı yaygın olarak kullanılmamaktadır. (Bununla beraber, engelleri ve mesafeleri de tam olarak yönetim etmez, bu yüzden kesinlikle bir 2.4GHz sinyalinin ulaşmış olmasıyla beraber uzağa ulaşmayacaktır.)

Bir fazlaca çağdaş çift bantlı yönlendirici, size her iki bantta da aynı ağ adını yada SSID’yi kullanma seçeneği sunmalıdır. Yönlendiricinizin yönetim arayüzünü deneyin, 5 GHz ağ seçeneğini arayın ve 2,4 GHz ağınızla aynı SSID ve parolayı verin. Bu şekilde, cihazlarınız ellerinden geldiğince otomatikman en iyi sinyali seçecektir.

(Yönlendiriciniz size aynı SSID’yi kullanma seçeneğini sunmuyorsa, ona başka bir ad verin (SmithHouse-5GHz şeklinde) ve mümkün olduğunda buna manuel olarak bağlanmayı deneyin.)

Aynı şekilde, tüm çağdaş yönlendiriciler, cihazlarınızla kontakt kurarken değişik kanallar içinde geçiş yapabilir. Bir fazlaca yönlendirici sizin için kanalı seçecektir, bir tek komşu kablosuz ağlar da aynı kanalı kullanıyorsa, sinyal tıkanıklığıyla karşı karşıya gelirsiniz. Otomatikman ayarlanmış iyi bir yönlendirici, minimum sıkışık kanalı seçmeye çalışır, bir tek daha eski yada daha ucuz yönlendiriciler, en iyisi olmasa bile evvelinde tanımlanmış bir kanalı seçebilir. Bu bir mesele olabilir.

Windows tabanlı bilgisayarlarda, komşu Wi-Fi ağlarının hangi kanalları kullandığını görebilirsiniz. Komut isteminden netsh wlan show all yazın ve çevrenizde kullanılan tüm kablosuz ağların ve kanalların bir listesini görmüş olacaksınız. Yukarıda belirtilen ağ çözümleyicileri de bu detayları size bir oldukça süre daha kolay okunabilen bir grafik biçiminde izah edebilir.

Otomatik ayarının sizin için iyi çalışmadığını fark ederseniz, yönlendiricinizin yönetici arayüzünde oturum açın, temel kablosuz kategorisine gidin ve manuel olarak birini seçmeyi deneyin (ideal olarak, bölgenizdeki birçok ağ tarafınca kullanılmayan bir kategori) . Sorunlu bölgelerinizdeki Otomatik ayarına gore daha iyi sinyal ve daha yüksek hız sağlayıp sağlamadığını görmek için başka bir hız testi çalıştırın.

Kanal tıkanıklığının süre içinde değişebileceğini dikkatsizlik etmeyin, bu yüzden manuel olarak bir kanal seçerseniz, hala en iyisi olduğundan güvenilir olmak için arada bir denetlemek isteyebilirsiniz.

Wi-Fi Hırsızlarını Başlatma

Probleminin parazit yada Wi-Fi menziliyle ilgisi olmaması tamamen mümkündür. Ağınız açıksa yada zayıf bir parolaya sahipse, ağınızda istenmeyen bir konuk yada iki bindirme olabilir. Komşu, Wi- Fi’nize Game of Thrones’un sekiz sezonunun tamamını indiriyorsa , görüntülü sohbetleriniz zarar görür.
Bu araçlar , Wi-Fi’nizdeki cihazların bir listesini bulmanıza destek olabilir ve bu da, davetsiz komşuları tespit etmenize destek olabilir. Yönlendiricinizin yönetici arayüzü, hangi cihazların bayağı fazla veri kullandığını size söyleyen bir tür trafik analizcisi olabilir – hatta kendi çocuklarınızdan birinin siz bilincinde olmadan bant genişliğini emdiğini bile görebilirsiniz. (Öyleyse, işte onları iyi mi atacağınız ).

İzinsiz giren kişiyi bulduğunuzda ve problemi çözdüğünüzde, ağınızı kuvvetli bir parola ile ( tercihen WPA2, bu sebeple WEP’in kolayca kırılması oldukça kolay olduğundan) güvenlik altına alın , böylece ötekiler katılamaz.

Denetim Kalitesi

Bir fazlaca çağdaş yönlendirici, aşağıdaki Netgear menüsü şeklinde, uygulamaların kullandığı bant genişliği miktarını sınırlamak için Hizmet Kalitesi (QoS) araçlarıyla beraber gelir .
Örnek olarak, video görüşmelerini dosya indirmelerinden daha öncelikli hale getirmek için QoS’yi kullanabilirsiniz – bu şekilde, büyükannenizle aramanız sırf başka biri Dropbox’tan büyük bir dosya kaptığı için kesilmez. (Elbet dosyaları daha uzun sürer, bir tek büyükanne daha önemlidir.) Bazı QoS ayarları, günün değişik saatlerinde değişik uygulamalara öncelik vermenize bile izin verir.

QoS ayarları tipik olarak ağın yönetici arayüzündeki gelişmiş ayarlar altında bulunabilir. Bazı yönlendiriciler, tek tıklamayla multimedya yada oyun ayarı sunarak bunu kolaylaştırabilir, böylece bu uygulamalara öncelik verileceğini bilirsiniz. Bir ağı paylaşırken oyun yayınlamaya çalışıyorsanız, işleri daha iyi hale getirmek için atabileceğiniz adımlar vardır .

Anteninizi Değiştirin

Yönlendiriciniz dahili bir anten kullanıyorsa, ikincisi daha kuvvetli bir sinyal gönderme eğiliminde olduğundan, harici bir anten eklemek iyi bir düşünce olacaktır. Yönlendiriciniz, kendinize ekleyebileceğiniz antenlerle gelmiş olabilir, bir tek değilse (yada uzun vakit ilkin attıysanız), birçok yönlendirici üreticisi antenleri ayrı olarak satmaktadır.

Bir fazlaca durumda, tüm yönlere sinyal gönderen oldukça yönlü antenler yada belirli bir yönde sinyal gönderen yönlü antenler arasından seçim yapabilirsiniz. Yerleşik antenlerin bir fazlaca oldukça yönlü olma eğilimindedir, bu yüzden harici bir anten satın alıyorsanız, hakikaten bir fark yaratmak için “yüksek kazançlı” olarak işaretlenmelidir.

Eski Donanımınızı Yükseltin

Mevcut ekipmanınızdan en iyi şekilde yararlanmak iyi bir fikirdir, bir tek eski bir donanım kullanıyorsanız, en iyi performansı bekleyemezsiniz. Arka uç cihazlarla, bilhassa ağ donanımı ile “Bozulmadıysa, düzeltmeyin” anlayışına abone olma eğilimindeyiz. Bununla beraber, yönlendiricinizi seneler ilkin satın aldıysanız, hala daha eski, daha yavaş olan 802.11n standardını (yada Tanrı korusun, 802.11g) kullanıyor olabilirsiniz.

Daha eski yönlendiriciler oldukça düşük bant genişliklerinde sınırlanabilir ve hatta daha kısa aralıklara haiz olabilir. Bu yüzden, yukarıda özetlediğimiz tüm ince ayarlar sizi yalnızca şimdiye kadar alacaktır – 802.11g için maksimum verim 54Mbps iken, 802.11n 300Mbps’de sınırlıdır. En yeni 802.11ac, 1 Gbps’yi desteklerken, yeni nesil Wi-Fi 6 yönlendiricileri kuramsal olarak 10 Gbps’ye ulaşabilir. En iyi kablosuz yönlendiriciler listemiz, daha süratli bir yönlendirici aramaya adım atmak için iyi bir yerdir.

Yönlendiriciniz yeni olsa bile, daha eski, daha yavaş standartlara geri dönen bazı eski cihazlarınız olabilir. Son birkaç yıl içinde bir bilgisayar satın aldıysanız, muhtemelen bir 802.11ac kablosuz adaptörünüz yada en azından 802.11n’niz vardır. Yalnız cihazlarınız ne kadar eski olursa, yerleşik çağdaş teknolojiye haiz olma olasılıkları o denli düşüktür. ( Gene de, bu eski makinelerde işleri birazcık daha iyi hale getiren bir USB Wi-Fi adaptörü satın alabilirsiniz .)

Dikkatsizlik etmeyin, daha yüksek kaliteli bir yönlendirici yalnızca bu daha süratli standartları desteklemeyecek, hem de yukarıda özetlediğimiz her şeyi daha iyi yapmış olacaktır. Daha iyi kanal seçimine haiz olacak, 5GHz cihazlar için daha iyi bant yönlendirme meydana getirecek ve daha iyi QoS özellikleri içerecektir.

Ötekiler, Netgear Nighthawk X10 AD7200 Smart WiFi Router şeklinde Çoklu Kullanıcı-Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (MU-MIMO) şeklinde özelliklere haiz olabilir . MU-MIMO yönlendiricileri, bant genişliğinde bozulma olmadan birden oldukça cihaza aynı anda birden fazla veri akışı gönderebilir ve alabilir ve birden oldukça istemciyle hususi testler gerektirebilir, bir tek istemcilerin MU-MIMO uyumlu olması gerekir.

Sonunda yeni bir yönlendirici satın alırsanız, kurulum işlemi oldukça ürkütücü olmayacaktır. Cihazın iyi mi kurulacağına ve yapılandırılacağına dair bir kılavuzumuz var .

Menzil Genişletici yada Mesh Wi-Fi Sistemiyle Daha Fazlasına Ulaşın

Bazı yeni yönlendiriciler eski çırpıcınızdan daha iyi menzile haiz olabilir, bir tek birçok evde ihtiyacınız olan menzile gene de ulaşamayabilirsiniz. Ağın, yönlendiricinin iletim yapabileceğinden daha büyük bir alanı kapsaması gerekiyorsa yada etrafta dolaşacak oldukça sayıda köşe ve geçecek duvar var ise, performans kaçınılmaz olarak darbe alacaktır.

Yukarıdaki ipuçlarının tümü başarısız olursa, evinizin tek bir yönlendiricinin her yere iyi bir sinyal gönderemeyeceği kadar büyük olması mümkündür. Sinyalinizi yönlendiricinin yapabildiğinin ötesine genişletmek istiyorsanız, bir çeşit menzil genişleticiye ihtiyacınız olacak .

Tipik menzil genişleticiler, yönlendiricinizden bir sinyal alır, arkasından bunu cihazlarınıza tekrardan yayınlar ve bunun tersi de geçerlidir. Onlar ucuz yaparken Yalnız, bir oldukça süre konum etkili olarak değil olarak örgü Kablosuz sistemlerde senin yönlendirici tamamen mevcut değiştirin. Bir yönlendiricinin sinyalini yalnızca tekrarlamak yerine, trafiği akıllı bir halde modeminize geri yönlendirmek için birden fazla birim beraber çalışır ve ihtiyacınız olan her yere ulaşan tek bir Wi-Fi ağında evinizi kaplar.

Mevzu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Tavsiye Ederiz…

  1. akıllı teknoloji Akıllı Teknoloji nedir ve Yararları Nedir? 21. yüzyılın şafağı, bugün hala sürmekte olduğumuz teknolojik bir devrimi getirdi. Dördüncü sanayi devriminden beşinciye
  2. Kilo Verme Uygulamaları En İyi Android Kilo Verme Uygulamaları – TeknoONE 2021 Hedeflerinize Ulaşmanıza Destek Olacak En İyi Kilo Verme Uygulamaları Zayıflama uygulamaları, …
  3. twitter pazarlama Teknoone.net size ihtiyac duyulan tüm verileri parasız bir durumda sunacaktır. Ek olarak eklenti, sitenizdeki HTTP isteklerini azaltmanıza olanak sağlar.
  4. wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir

Bu örgü noktalarını kurarken, yerleşimi bulmak için gene de aynı kuralları kullanmalısınız: bir düğüm modeminize bağlanacak ve diğeri düğümlerin her biri sağlam bir sinyal alacak kadar yakın, bir tek gene de yeterince uzak olmalıdır. kapsama alanını ölü bölgelerinize kadar genişletin. yeniisler.net

Wi-Fi ağ sistemlerinin geleneksel dezavantajı, bir oldukça süre mevcut yönlendiricinize bir menzil genişletici eklemekten daha pahalı olmalarıdır. Bununla beraber, 2021’de Amazon’un Eero 6 ve Eero Pro 6 tarafınca teşvik edilen, 2020’nin sonlarında duyurulan bu değişikliği görmeyi umuyoruz . Bu yeni ağ girişleri, örgü rekabetinin çoğundan averaj 100 ila 200 dolar daha azca geliyor ve yalnız Wi-Fi sunmuyor. 6 uyumluluk, bir tek ana yönlendiriciye yerleştirilmiş bir Zigbee akıllı ev aleti hub’ı bile.

Bununla beraber, bir ağ sistemiyle bile, bilhassa Wi-Fi’nizin birden oldukça “atlama” yapması gerekiyorsa, evinizin uzak uçlarında bir miktar performans yitirilmesine uğrayabileceğinizi dikkatsizlik etmeyin. house en iyisidir ve düğümleri Ethernet ile bağlamak en iyi neticeleri verecektir. İnanın bana: Hakkaten sorunsuz bir Wi-Fi istiyorsanız, bir elektrikçiye her bir ağ birimine birkaç Ethernet kablosu döşemeye kıymet, bu sebeple benim deneyimime gore, diğeri her şey standartlarınıza uygun olan yada olmayan bir uzlaşmadır .

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli