e
sv

Windows 11 Build 22518 Güncellemesi Neler Sunuyor?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Microsoft, Geliştirme Kanalındaki (Dev Channel) tüm test kullanıcıları için yeni bir büyük güncelleme sundu. Evvelki güncellemelerden farklı olarak Build 22518, Evrak Gezgini, gezinme ve daha fazlası dahil olmak üzere işletim sisteminin değerli alanları için yeni özellikler ve uzun bir uygunlaştırma listesi ile birlikte geliyor.

Bu güncellemenin ismi “Windows 11 Insider Preview 22518.1000 (rs_prerelease)” ve güncellemeleri denetim ederek Microsoft sunucularından bu güncellemeyi alabilirsiniz. Ayrıyeten bu sürümdeki yeni önizleme özelliklerinin 22H2 (Ekim 2022 Güncellemesi) üzere muhakkak bir Windows sürümüne bağlı olmadığını belirtmekte yarar var.

Bunun nedeni ise şu anda kod ismi “Nikel” olan faal geliştirme kolu için Dev Channel’ın kullanılması. Bu test derlemeleri birden fazla vakit sıkıntılı olabilir ve test edilen değişiklikler muhakkak bir sürümün kesimi haline gelerek kararlı Windows sürümüne dahil edilebilir.

Test programına katılmanızın üzerinden 10 günden fazla vakit geçtiyse ve kararlı yapıya geri dönmek artık mümkün değilse, Windows 11 ISO evraklarını kullanarak işletim sistemini tekrar yüklemeniz gerekiyor. Kelamı fazla uzatmadan bu değerli güncellemenin içeriğine göz atalım.

Spotlight Koleksiyonu

Spotlight koleksiyonuyla masaüstünüzü rutin görsellerden uzaklaştırabilirsiniz. Her gün dünyanın dört bir yanından hoş yeni masaüstü fotoğrafları ve her fotoğraf hakkında eğlenceli bilgiler sunulacak. Spotlight koleksiyonunu şu biçimde deneyebilirsiniz:

 • Masaüstünüze sağ tıklayın ve “Kişiselleştir” seçeneğini seçin.
 • Ferdileştirme ayarları sayfasında “Arka Plan”ı seçin.
 • “Arka planını kişiselleştir” açılır menüsünden “Spotlight koleksiyonu”nu seçin.

Spotlight koleksiyonunu aktifleştirdikten sonra masaüstünüzde Avustralya’daki Whitehaven Beach’ten ilham verici bir fotoğraf ve Spotlight simgesi göreceksiniz.

Günün ilerleyen saatlerinde Whitehaven Beach, dünyanın dört bir yanından en fazla beş art plan fotoğrafından oluşan bir koleksiyonla değişecek. Bu 24 saat kadar sürebilir. Fare imlecini Spotlight simgesinin üzerine getirirseniz, her bir fotoğraf hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Masaüstündeki Spotlight simgesine sağ tıkladığınızda ise arklı bir art plan fotoğrafına geçebilir ve görselleri beğenip beğenmediğinizi bildirebileceğiniz bir bağlam menüsü açılacak. Spotlight simgesine çift tıkladığınızda ise gün boyunca gördüğünüz Spotlight koleksiyonu fotoğrafları hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz açılış sayfası gelecek.

Vazife Çubuğu ve Widget’lar

Misyon çubuğunuzdaki Widget’lar için güncellenmiş giriş noktası Canlı hava durumu içeriği, bölmenin sol tarafında gösterilmeye başladı. Widget’lar panosunu sırf giriş noktasının üzerine getirerek de açabilirsiniz. Vazife çubuğunu hizalamayı seçen kullanıcılar için Widget’lar giriş noktası, Vazife görünümü simgesinin sağında olacak.

Sesli Erişim

Sesli erişim, hareket engelli şahıslar de dahil olmak üzere herkesin seslerini kullanarak bilgisayarlarını ve müellif metinlerini denetim etmesini sağlayan yeni bir tahlil. Örneğin sesli erişim, uygulamaları açma ve uygulamalar ortasında geçiş yapma, web’de gezinme, posta okuma ve yazma üzere senaryoları destekliyor. Bu özellik, konuşmayı hakikat bir halde tanımlamak için aygıt üzerinde konuşma tanıma özelliğini kullanıyor ve internet teması olmadan çalışabiliyor. Sesli erişim şuan sırf İngilizce için dayanak sunuyor, bu nedenle Windows görüntüleme lisanı İngilizce-ABD olarak ayarlanmalı.

Ses erişimini Ayarlar > Erişilebilirlik > Konuşma kısmında bulabilirsiniz. Ses erişimini birinci kere açtığınızda, aygıttaki konuşma tanıma için bir konuşma modeli indirmenizi ister. İndirdikten sonra sesli erişim ile kullanmak istediğiniz bir mikrofon seçebilir ve bilgisayarınızı denetim etmek için sesinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ayarlarda, PC’nizde bir sonraki oturum açışınızda sesli erişimi otomatik başlatmayı seçebilirsiniz. Ses erişiminin dinleyip dinlemediğini denetim etmek için sesli komutları yahut klavye kısayollarını da (Alt + Shift + C ve Alt + Shift + B) kullanabilirsiniz.

Sesli erişim, sesinizi kullanarak genel misyonları nasıl tamamlayacağınızı açıklayan etkileşimli bir kılavuz içeriyor. Etkileşimli kılavuza ek olarak, “ne söyleyebilirim?” diye sorarak tam bir komut listesine erişebilirsiniz.

Sesinizi kullanarak uygulamaları açma ve değiştirme dahil olmak üzere Windows’ta gezinebilir ve etkileşimde bulunabilirsiniz. Klavye ve fare üzere standart girişlerinizi sesle de taklit edebilirsiniz. Kısa örnekleri aşağıda görebilirsiniz. Özellik İngilizce çalışıyor ve komutlar bu formda olmalı:

Bunları yapmak içinBunları söyleyin
Yeni uygulama açma“Open [application name (uygulama adı), örneğin ”  “Open Edge,” “Open Word”
Aktif uygulama seçme“Switch to [application name] ,” örneğin “Switch to Edge”
Windows idaresi“Minimize window (pencereyi küçült)” “Maximize window pencereyi büyült)” “Close window (pencereyi kapat)”
Bir butona yahut irtibata tıklama“Click [öğe adı],” örneğin “Click Start,” “Click Cancel”
Bir öğeye sağ tıklama“Right-click [öğe adı],” örneğin “Right click Start”
Bir öğeye çift tıklama “Double click [öğe adı],” örneğin “Double click Recycle Bin (Geri Dönüşüm Kutusu)”
Makul bir istikamette ilerleyin“Scroll down” or “Start scrolling down” (“Aşağı kaydır” yahut “Aşağı kaydırmaya başla”)
Tuş yahut kombinasyon “Press Escape,” “Press and Hold Shift,” “Press tab 3 times”

Linux Windows Alt Sistemini (WSL) ve Microsoft Mağazası

WSL artık Microsoft Store’da mevcut. Bu bildiğiniz birebir WSL ve sırf dağıtım formu değişti. WSL’yi Mağaza’dan yüklemek gelecekte en son WSL güncellemelerini almayı kolaylaştıracak.

Bu önizleme derlemesinden başlayarak, varsayılan olarak WSL’yi Microsoft Store’dan yüklemek için “wsl.exe –install” komutu değişti ve yeni kullanıcıların Microsoft Store’da WSL’yi kullanması kolaylaştı. Ek olarak, kurulumunuzu yapılandırmayı kolaylaştırmak için ‘wsl.exe –install’a kimi ek argümanlar eklendi.

Örneğin yeni bir WSL dağıtımını çabucak başlatmadan kuracak olan ‘wsl –install –no-launch’ üzere. Kullanılabilir komutların tam listesini görmek için `wsl –help` komutunu çalıştırabilirsiniz. Mağaza sürümüne geçmek istiyorsanız ve WSL’yi aslında yüklediyseniz, çabucak Mağaza sürümüne güncellemek için `wsl –update` komutunu çalıştırın.

 • Birden çok klavye lisanı ve tertibi kullanan Insider’lar için giriş değiştiricinin genel performansını ve güvenilirliğini geliştirmek için temel bir platform değişikliği kullanıma sunuldu. Buna ek olarak, klavye girdisi değiştirme kısmı artık akrilik bir art plana sahip olacak.
 • Geri bildirimlere dayalı olarak bu seçenekleri en üst seviyeye çıkarmak için Evrak Gezgini’ndeki bağlam menüsü güncellendi:
  -Yazı tipi belgelerine ve .inf evraklarına sağ tıklandığında “Yükle”.
  -.cer belgelerine sağ tıklandığında “Sertifikayı yükle”.
  -Bu PC’ye sağ tıklandığında “Ağ şoförünü eşleştir” ve “Ağ şoförünün kontağını kes”.
  -Ağ şoförlerine sağ tıklandığında “Bağlantıyı kes”.
 • Build 22504 ile kullanıma sunulan aile üyeler, kalpler, öpüşen çiftler ve el ele tutuşan şahıslar üzere şahsileştirilmiş emoji kombinasyonları artık Dev Channel’daki tüm Insider’lar tarafından kullanılabilir.
 • Saatinizi ve tarihinizi görüntülemek için bir değişiklik sunmaya başlandı. Artık ikincil monitör yahut monitörlerin vazife çubuklarında da görüntülenecek. Bu artık Dev Channel’daki tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir.
 • Ayarlar’da Ferdileştirme > Metin Girişi altında Kolaylaştırılmış Çince IME kullanıcıları için yeni bir ekstra büyük aday yükseklik seçeneği eklendi.

Vazife Çubuğu

 • Web sitelerinin Vazife Çubuğuna sabitlenmesiyle ilgili bir explorer.exe çökmesi düzeltildi.

Arama

 • Değerli bir Arama çökme sorunu düzeltildi.
 • Son aramalar açılır penceresi için görünmez bir pencere çerçevesinin ekranda takılıp o alandaki girdiyi tüketebileceği bir sorunu çözmeye yardımcı olacak birtakım çalışmalar yapıldı.
 • Fareyle son aramalar açılır penceresindeki öğelerin üzerine geldiğinizde, açılır penceredeki kesilmiş metin (örneğin, metni büyütmek için erişilebilirlik ayarını kullanırken) artık tam metni görebilmeniz için bir araç ipucuna sahip olacak.
 • Bir kontrast modu etkinleştirildiyse son aramalar açılır penceresindeki metinler artık daha âlâ görünecek.
 • Son aramalar açılır penceresi artık bir ekran okuyucu sırf düğme demek yerine odağı ona ayarladığında artık erişilebilir bir ada sahip olacak.
 • Son aramalar simgesindeki arama simgesinin Çince görüntüleme lisanını kullanan bireyler için çöp bir karaktere dönüşmesine neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Aramanızı Windows tuşuna basarak başlatır ve yazmaya başlattığınızda tuş vuruşlarının düşme mümkünlüğünü azaltmaya yardımcı olacak kimi çalışmalar yapıldı.
 • Komutları çalıştırmak için Ara’yı kullandığınızda, arama penceresinin yan tarafında seçmeniz için “Yönetici olarak çalıştır” ve “Dosya pozisyonunu aç” seçenekleri tekrar görünür hale getirildi.. Ayrıyeten CTRL + Shift + Enter komutları artık tekrar çalışacak.

Evrak Gezgini

 • Media Player’da ağ şoförlerinin kaynak olarak eklenememesine neden olabilecek bir sorun düzeltildi.
 • Bir belgeyi sıkıştırdıktan sonra, o belge tipini işlemek için varsayılan uygulamanıza karşılık gelen simge yerine beklenmeyen bir boş simgenin görülmesine neden olabilecek bir sorun düzeltildi.
 • Bir klasöre sağ tıklamak ve akabinde Belge Gezgini penceresini süratli bir biçimde kapatıp tekrar açmak, “ayrı bir süreç olarak çalıştır” seçeneği etkinleştirildiğinde artık explorer.exe’nin çökmesine neden olmayacak.
 • Kullanıcı hesabı klasörlerini öbür bir pozisyona taşırken görünen irtibat kutusundaki birtakım beklenmedik karakterler kaldırıldı.
 • Evrak Gezgini’nde .htm üzere belgelere sağ tıkladığınızda  Artık Birlikte Aç altında genel bir simge göstermek yerine daha hakikat simgeler gösterilecek.
 • Bağlam menüsündeki uygulama girişleri için simgelerin (Windows Terminal gibi) bazen kaybolmasına/görünmez olmasına neden olabilen bir sorun giderildi.
 • Bir kontrast modu etkinleştirildiğinde komut çubuğunun ve menü açılır menülerinin art plan renginin tutarlılığı uygunlaştırıldı.
 • Evrak Gezgini klasörü gezinme performansına yardımcı olmak için birtakım küçük iyileştirmeler yapıldı.

Klavye Girdisi

 • WIN + Noktaya bastıysanız ve bir arama terimiyle emoji yahut gifler kısmına gittiyseniz, ana sayfaya döndüğünüzde yeni bir başlangıç ​​yapabilmeniz için arama sorgusu temizlenecek.
 • IME araç çubuğunun kilit ekranında rastgele görünmesine neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Pencereyi en son kullandığınızda odağı nerede bıraktığınıza bağlı olarak, WIN + Nokta tuşlarına bastıktan sonra klavye odağının her vakit hakikat yerde olmaması sorunu giderildi.
 • Emoji panelinde aile emojinizi kişiselleştirirken, beyaz boşluğa tıkladığınızda kullanıcı arayüzü artık beklenmedik bir formda kapanmayacak.
 • Emoji panelinde en son kullanılan listede şahsileştirilmiş aile emojinizi tıklamak artık beklenmedik bir formda özelleştirme kullanıcı arayüzünü başlatmıyor.
 • Evvel bir metin kutusuna odağı ayarlamadan sesle yazmayı (WIN + H) başlatmayı denediğinizde odağı taşımanızı öneren açılır pencere artık tekrar çalışacak.

Pencereler

 • Bir küme penceresini farklı bir Masaüstüne taşıdıktan sonra, ek küme küçük fotoğraflarının Misyon Görünümü’nde gerçek vakitli olarak güncellenmemesi sorunu düzeltildi.

Ayarlar

 • Eklenen lisanlar için seçenekler açılırken Ayarların kilitlenmesine neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Şahsileştirme altındaki Metin Girişi sayfasında aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç sorun düzeltildi:
  -Mevcut kurulumunuzun önizleme resmi artık görünür halde.
  -Bu sayfanın aranmasına yardımcı olmak için birkaç anahtar söz eklendi.
  -Ekran okuyucu kullanıcıları için güzelleştirilmiş sayfadan okuma.
 • Widget sözü aratıldığında artık bu geçişle ilgili Ayarlar sayfasına yönlendirecek.

Öteki Problemler

 • Kimi aygıtlara sahip Insider’ların SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION yanılgısıyla kusur denetimleri yaşamasına neden olduğuna inanılan bir sorun ele alındı.
 • 22000.xxx yahut daha evvelki Derlemelerden en son Geliştirme Kanalı ISO’sunu kullanarak daha yeni Geliştirme Kanalı yapılarına güncelleme yapan kullanıcıların aldığı ihtar iletisiyle ilgili sorun giderildi: “The build you are trying to install is Flight Signed. To continue installing, enable flight signing.”
 • Önyükleme logosunun solundaki ilerleme tekerleğine kıyasla merkezden uzak görünmesine neden olan fazla dolgu kaldırıldı.
 • Özel isimlere sahip olmalarına karşın belli programları yükseltmeye çalışırken UAC’nin beklenmedik bir formda verdiği “Bilinmeyen uygulama” yanılgısı düzeltildi.
 • Win32 metin kutularına geçiş yaparken bazen Ekran Okuyucusu’nun beklenmedik bir halde “Görünümde öğe yok” demesine neden olan bir sorun düzeltildi.
 • OOBE’de (bilgisayarınızı sıfırlayacaksanız) oturum açma meselelerine ve PIN’inizi kilit ekranından sıfırlama sıkıntılarına yol açan bir kilitlenme düzeltildi.
 • Önizleme yapısında belli yerlerde akriliğin beklenmedik formda çalışmamasına neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Ses Kaydedici’de bir ileti kaydederken “kaydı durdur” düğmesini tıklamaya çalışırken kimi bireylerin beklenmedik bir halde “Bir şeyler zıt gitti” yanlışını görmesine neden olan bir sorun ele alındı.

Windows 11 Build 22518’i yüklemek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Kararlı sürümde Windows 11 yahut Windows 10 kullanıyorsanız, Windows Ayarları’nı ziyaret edin ve Windows Insider Programı sekmesini açın.
 • Dev Channel’a geçiş yapın.
 • Windows Update üzerinden “Güncellemeleri denetim et” seçeneğine tıklayın.
 • Windows 11 Build 22518 güncellemesini gördüğünüzde “İndir ve yükle” seçeneğine tıklayın.
 • Bittiğinde bilgisayarınızı tekrar başlatın.
 • Not: Bu derleme test kullanıcılarına sunuluyor ve çeşitli yanlışlarla müsabaka ihtimali var.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli