e
sv

Windows 11 Kullanım Oranı %5 Düzeyini Aştı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Windows Mağaza uygulamaları ve oyunları için en büyük çapraz tanıtım ağı olan AdDuplex, Windows 10 yahut 11 çalıştıran yaklaşık 60.000 sistemde anket yaptı. Sonuçlarda yeni işletim sisteminin toplam oranı %4,8 olarak kayıtlara geçti. Windows 11’in beta sürümlerini çalıştıran Windows Insider’lar kullanıcı tabanının kalan %0,3’ünü oluşturdu ve Windows 11 kullanım oranı toplam %5,1’e çıktı.

Anket ayrıyeten birden fazla sistemin hala Windows 10’un çeşitli sürümlerini çalıştırdığını gösteriyor. Windows 10 21H1 bilgisayarların %37,6’sında bulunurken, Windows 10 20H2 sistemlerin %34’ünde kullanılıyor. Genel olarak bakarsak, Windows 10/11 bilgisayarların yüzde 90’ından fazlası artık işletim sisteminin 2020-2021 sürümlerinde.

Bildiğiniz üzere Windows 11 kademeli olarak kullanıma sunuluyor ve kısa müddet evvel yeni bir etap başlamıştı. Şirket, geçtiğimiz devirde genişletilmiş uygun aygıtlar kümesine yükseltme sunmak için yeni kuşak makine tahsili modelinden yararlanmaya başladı. Microsoft, “En son özelliklerden ve güvenlik tehditlerine karşı gelişmiş muhafazalardan yararlanmak için aygıtlarınızı Windows 11’e yükseltmenizi öneririz.” diyor.

Microsoft ayrıyeten Windows 10 yüklü aygıtlara PC Heath Check uygulamasını zarurî olarak yüklemeye başladı. Araç, bir sistemin Windows 11’e yükseltmeye uygun olup olmadığını denetim ederken, yeni sürümle birlikte farklı özellikler de kullanıma sunulmuştu.

Windows 11’in benimsenme oranı bir ölçü ivme kazanırken tartışmalı sistem ihtiyaçları elbet bu ilerlemeyi olumsuz etkileyecek. Bilhassa teknoloji devinin TPM 2.0 kuralı kullanıcılar tarafından büyük bir reaksiyonla karşılandı. Lakin elbette bu ihtiyaçları atlatmanın yolları var ve bir meraklı yakın vakitte Windows 11’i 15 yıl evvelki tek çekirdekli Intel Pentium 4 yongasında çalıştırmayı başardı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli