e
sv

Windows 11’de Belge Gezgini ve Bağlam Menüsü Meseleleri Yaşanıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Microsoft, Belge Gezgini ve bağlam menüsüyle ilgili yanlışların farkında ve çalışmalarını sürdürüyor.

Windows 11 işletim sistemi 5 Ekim’de yayınlanmaya başladığından beri çeşitli kusurlarla gündeme geliyor. Artık ise Windows 11 bağlam (pop-up) menüsünün performansını yavaşlatan ve Evrak Gezgini üzerinde meselelere neden olan diğer kusurlar ortaya çıktı.

Birinci yanılgı Evrak Gezgini’nde ve içerik menüsünde yapılan değişikliklerle ilgili üzere görünüyor. Lakin güzel haber şu ki düzeltme yapıldı ve şu anda Insider kanalında testler sürüyor.

Windows 10 ve daha eski sürümlerde içerik menüsü çok uzun olabilir ve platformun genel performansında tesirli. Bağlam menüsünde birçok kullanıcı tarafından asla kullanılmayan birçok seçenek var ve bağlam menüsündeki seçenekler Explorer’ın içinden çalıştırıldığı için performans meseleleri yaratabiliyor.

Microsoft, Windows 11 için yeni bir bağlam menüsü geliştirdi ve değerli seçenekler artık menünün üst kısmında butonlar olarak görünüyor. Lakin Windows 11’in yeni menüsü yanılgılara sahipken Microsoft performansın düştüğünün farkında.

Dokunmatik aygıtlarda çok âlâ çalışan çağdaş içerik menüsünde, masaüstünde yahut Explorer’da rastgele bir yere sağ tıkladığınızda gecikmeye neden olan bir yanılgı var. Neyse ki Microsoft, içerik menüsü için performans iyileştirmeleri üzerinde çalıştığını onayladı ve Build 22478 ile performansı uygunlaştıran düzeltmeler getiriyor.

Belge Gezgini Performans Problemleri

Bildiğiniz üzere Belge Gezgini Windows 11’de yeni bir dizaynla güncellendi ve ayrıyeten Explorer’ı açtığınızda görünen başlık yahut hareket çubuğuna atıfta bulunan yeni bir komut çubuğuyla birlikte geliyor.

Yeni derlemede Microsoft, Explorer.exe’nin güvenilirliğini artırmak ve Belge Gezgini’ni kullanırken çökmeleri azaltmak için de birkaç değişiklik yaptı. Masaüstü açılır menüsü bağlam menüsünü kullanırken explorer.exe’yi çökertebilecek bir kusur düzeltiliyor ve masaüstü açılır penceresi kapatılırken meydana gelen diğer bir kilitlenme kusuru da düzeltilecek.

Bu yanılgı düzeltmeleri ve iyileştirmelerin yılın sonlarında yahut gelecek yılın başlarında sunulması bekleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli