e
sv

Windows 11’e Masaüstü Spotlight Duvar Kağıdı Özelliği Geliyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Esaslı arayüz değişiklikleriyle gelen Windows 11, artık başta Windows Spotlight özelliği olmak üzere yeni şahsileştirme seçenekleri kazanıyor. Spotlight 2015’ten beri Windows’un bir kesimi ve şu anda giriş/kilit ekranı için kullanılıyor.

Spotlight işletim sistemine entegre olarak çalışıyor ve ayrıyeten tekliflerle birlikte reklamları da gösteriyor. Bu özellik Bing tarafından desteklenirken sunulan görseller masaüstü art planında kullanabilecek kadar kaliteli. Microsoft ise yapılan geri bildirimleri dinledi ve Windows 11 22H2’den başlayarak kilit ekranı yahut Spotlight fotoğraflarını masaüstü art planı olarak kullanma imkanı tanıyacak.

Spotlight Koleksiyonu özelliği şu anda Windows 11 Build 22518‘de Insider’lar tarafından test ediliyor. Bu özellik özellik etkinleştirildiğinde artık masaüstü art planınız otomatik olarak güncellenecek. Microsoft, yeni fotoğraflara ek olarak her fotoğraf hakkında direkt masaüstünde eğlenceli bilgiler de sunmayı planlıyor.

Bir Spotlight koleksiyonu en fazla beş art plan fotoğrafı içerebilecek ve masaüstü bu beş fotoğraf ortasında döngüye girecek. Söylediğimiz üzere, Dev Channel kullanıcıları şu anda yeni ayarları deniyor. Microsoft ise 2022 yılının ikinci yarısında güncellenmiş şahsileştirme ayarlarını tüm kullanıcılara sunmayı planlıyor.

Şirket ayrıyeten Windows Panosu ve Emoji paneli üzere metin girişleriniz için yeni şahsileştirme ayarları üzerinde de çalışıyor.

Üstteki ekran manzarasında de görebileceğiniz üzere, emoji paneli ve sesle yazma için mevcut 13 klavye temasını kullanabileceksiniz. Yeni tema seçeneklerini Ayarlar > Şahsileştirme altındaki yeni “Metin Girişi” kısmının altında bulabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli