e
sv

Windows 11’in, Windows 10’dan ne üzere farklar sunacağı ayrıntılandı: Büyük geliştirmeler geliyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Microsoft, 5 Ekim’de çıkış yapacak Windows 11’in Windows 10’dan ne üzere farklılıklar taşıyacağını paylaştı. Yeni işletim sistemi, bu vakte kadar yapılmış Windows’lar içinde güvenlik konusunda en optimize olan sistem olacak. TPM 2.0 sayesinde güvenlik yenileştirmelerine erişimi olmayan kullanıcılar için de güvenlik sunarken, kıymetsiz uygulamaların kaynak tüketimini epey azaltacak.

Sistem verimliliği artıyor

Şirket, ön planda çalışacak uygulamalar da performans ölçeklendirilmesine imkan tanırken, CPU ağır iş yükü altında olsa bile performans sağlanabilecek. Sonradan açılan uygulamalar için kaynakları otomatik olarak paylaştıran yeni işletim sistemi, bellek üzerinde yüzde 30 oranında tasarruf sunacak.

Microsoft, Intel’in yeni çıkacak 12.Nesil ailesinde bulunan hibrit çekirdek mimarisi içinde optimizasyon sunuyor. ”Performans” ve ”Verimlilik” sağlayacak çekirdeklerin uyumlu bir biçimde çalışacağını söyleyen şirket, yeni mimarileri destekleyecek.

Geliştirilmiş uyku özelliği

Tüm bunlara ek olarak şirket, donanımların özel bir açma dizisine sahip olmasıyla birlikte uygulama önceliğini koruyan uykudan devam sistemini da geliştiriyor. Windows 11, uyanma durumuna geçerken devam müddetlerini yüzde 25 oranında azaltırken, Windows Hello’nun kimlik doğrulama mühletini yüzde 30 oranında düşürecek. ”Her vakit açık” ismi ile bu özellik Windows 11 sertifikalı PC’lerde telefonlar kadar süratli reaksiyon verilmesi sağlanacak.

İşletim sisteminin toplam disk alanını azaltmak için de çalışan şirket, yerleşik uygulamaların birinci başlatma sırasında web üzerinden yahut sıkıştırılmış halde açılmasını sağlayacak. Bununla birlikte dahili uygulamaların art plan aktifliği en aza indirilecek ve güncelleme sırasına alınmayacak.

Windows 10’da gördüğümüz senede iki sefer paylaşılan güncelleme seçeneği yerine tek büyük güncelleme sistemine geçen şirket, Windows 11 ile bir arada TPM 2.0 ve Ryzen 2000/ Intel 8.Nesil üstü işlemcilere sahip kullanıcılara akıcı bir tecrübe sunacak üzere görünüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli